انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

سفارش پایان نامه|گزارش عملكرد شوراي فناوري اطلاعاتفهرست مندرجات


1_ مقدمه     1
2_ تاريخچه    2
3_ ساختار    3
4_ محورهاي فعاليت    5
5_ عملكرد سال 81    7
 1_5_ سازماندهي و هماهنگي    7
2_5_ اجرا    9
3_5_ اطلاع‌رساني    15
4_5_ مشاوره    17
6_5_ طرح تكفا    18
6_ برنامه سال 82    25
6_1_ رئوس فعاليتها    26
2_6_ ساختارجديد    28
پيوست‌ها:    38
پيوست 1) فهرست و مشخصات اعضاي شورا    39
پيوست 2) مشخصات و عملكرد كميته‌هاي تخصصي    40
پيوست 3) خلاصه وضعيت و دستاوردهاي پروژه‌ها    44
پيوست 4) فهرست نشريات منتشرشده    52
پيوست 5) سمينارهاي تخصصي برگزارشده    53
پيوست 6) فهرست جلسات برگزارشده شورا    58
پيوست 7) آمار حضور اعضا در جلسات شورا    59
پيوست 8) صورتجلسات شوراي فناوري اطلاعات در سال 81    60بسم الله الرحمن الرحيم1-    مقدمه:
با پايان سال 81، شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن دومين سال فعاليت خود را پشت سر گذاشت. در آغاز سومين سال فعاليت شورا و به منظور معرفي برنامه 1382, ضروري است عملكرد گذشته نيز مورد بررسي و ارزيابي قرار گيرد. محتواي اين گزارش شامل دو بخش است كه نخستين بخش به ارايه عملكرد سال 1381 شورا مي‌پردازد. چكيده‌اي از اهداف, برنامه‌ها، فعاليت‌ها و آمار عملكرد شورا و كميته‌هاي تخصصي آن در سال 81 در اين بخش ارايه مي‌گردد. عملكرد شورا و كميته‌هاي تخصصي آن طي سال 80 در گزارشهاي منتشرشده قبلي توسط دبيرخانه جمع‌بندي و ارايه شده است. 1 بخش دوم اين گزارش به معرفي برنامه و ساختار جديد شورا در سال 1382 اختصاص دارد. همچنين، كليه مدارك و مستندات فعاليت‌هاي شورا در سايت شورا به نشاني www.mim.gov.ir/itc موجود است.

1)    _ گزارش عملكرد شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع  معادن، فروردين ـ مرداد 80
_ گزارش عملكرد كميته‌هاي تخصصي شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن، آذرماه 80
_ فعاليت‌هاي شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن، بهار 81
 
2-    تاريخچه
شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن براساس حكم شماره  10205  مورخ 9/1/80 وزير محترم صنايع و معادن، از سوي معاونت برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري با هدف تمركز و هماهنگي فعاليت‌ها، برنامه‌ها و طرحهاي فناوري اطلاعات در وزارتخانه و واحدهاي تابعه تشكيل شده و از آن تاريخ با تشكيل جلسات ادواري و همچنين راه‌اندازي كميته‌هاي تخصصي و تعريف و نظارت بر اجراي پروژه‌هاي فناوري اطلاعات، فعاليت نموده است.
اهداف اوليه كه از تشكيل شورا موردنظر بوده است، عبارتند از:
•    ارزيابي وجمع‌بندي كلي وضعيت فعلي وزارتخانه از نظر IT
•    تعيين و تصويب سياست‌هاي كلان و راهبردهاي IT در وزارتخانه
•    تعريف، تصويب و نظارت بر پروژه‌هاي IT
•    برنامه‌ريزي در جهت تجهيز وزارتخانه به زيرساخت‌هاي انساني و فني لازم براي توسعه IT
•    هماهنگي و همگرا نمودن كليه فعاليت‌هاي آماري، اطلاع‌رساني، مكانيزاسيون و ارتباطات در وزارتخانه و سازمانهاي تابعه
هرچند هدف اوليه از تشكيل شورا، ايجاد يك نهاد مشورتي و هماهنگ‌كننده در كنار بدنه اصلي وزارتخانه بوده است، در عمل به دليل نبود يك واحد سازماني متولي IT در وزارتخانه، اجرا و نظارت بر برخي از پروژه‌ها و عمليات اجرايي اين حوزه نيز در حيطه وظايف شورا قرار گرفته و از طريق دبيرخانه شورا پيگيري شده است.
 
3-    ساختار
شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن در شكل فعلي، از اركان تشكيلاتي زير برخوردار است:
•    شوراي فناوري اطلاعات:
    شوراي فناوري اطلاعات وزارتخانه شامل برخي از مديران و مشاوران معاونت برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري و جمعي از كارشناسان و صاحب‌نظران فناوري اطلاعات مي‌باشد كه با حكم معاون محترم برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري انتخاب شده و جلسات ادواري خود را با رياست معاون محترم ( و در غياب ايشان دبير شورا) تشكيل مي‌دهد.
•    دبيرخانه شورا:
متشكل از كادر اداري لازم، زيرنظر دبير شورا جهت انجام امور هماهنگي بين طرحها، اطلاع‌رساني, پيگيري موارد ارجاع‌شده و برگزاري جلسات فعاليت مي‌نمايد.
•    كميته‌هاي تخصصي:
شورا به منظور بهره‌مندي از نظرات تعداد بيشتري از كارشناسان IT و پيگيري امور اجرايي در اين حوزه، كميته‌هاي تخصصي مشخصي را تشكيل داده است. هريك از اين كميته‌ها زيرنظر يكي از اعضاي شورا و با پشتيباني اجرايي دبيرخانه شورا فعاليت مي‌كند.
•    پروژه‌ها:
عمليات اجرايي تعريف شده توسط شورا در قالب پروژه‌هاي اجرايي فناوري اطلاعات به انجام مي‌رسد. هريك از اين پروژه‌ها با طي مراحل مختلف پيشنهاد، امكان‌سنجي و تعريف شده و از طريق ارجاع كار به مشاوران و مجريان ذيصلاح در داخل يا خارج از وزارتخانه اجرا مي‌شود. شورا وظيفه نظارت كمي و كيفي بر پيشرفت كار اين پروژه و تحويل نتايج آنها را برعهده دارد.4-    محورهاي فعاليت
با بررسي اقدامات و فعاليت‌هاي انجام شده شورا تاكنون، مي‌توان اين فعاليت‌ها را در محورهاي پنجگانه زير جمع‌بندي نمود:

•    سازماندهي و هماهنگي
عمده‌ترين وظيفه دبير و دبيرخانه شورا، سازماندهي شوراي فناوري اطلاعات و كميته‌هاي تخصصي وابسته به آن و پيگيري در مورد برگزاري منظم جلسات اين كميته‌ها، همچنين تنظيم و توزيع صورتجلسات شورا و كميته‌ها و اطلاع‌رساني داخلي در مورد موضوعات مطرح شده و مصوبات مي‌باشد. همچنين شناسايي و معرفي كارشناسان واجد شرايط براي عضويت در شورا به معاونت محترم برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري، و تلاش در جهت ارتقاء كيفي تركيب شورا و نهادهاي وابسته به آن (تامين نيروي انساني لازم) از وظايف مستمر دبير شورا مي‌باشد.

•    اجرا
وظيفه شورا در بعد اجرايي، معطوف به برنامه‌ريزي و اولويت‌بندي اقدامات اجرايي، تعريف، امكان‌سنجي و تصويب پروژه‌هاي IT، انتخاب مجري جهت اين پروژه‌ها و نظارت كمي و كيفي بر اجراي آنها مي‌باشد. هماهنگي و همسوسازي ساير فعاليت‌هاي غيرپروژه‌اي و جاري در زمينه IT با پروژه‌ها و برنامه‌هاي كلان وزارتخانه نيز از وظايف شورا در حوزه اجرا مي‌باشد.

•    اطلاع‌رساني
وظايف شورا در حوزه اطلاع‌رساني در دو زمينه قابل طرح است:
o    اطلاع‌رساني در مورد فعاليت‌ها و اقدامات انجام شده و پروژه‌ها و برنامه‌هاي در حال اجراي شورا در سطح ستاد وزارتخانه، سازمانهاي تابعه
o    نشر و ترويج دانش فني روز در زمينه فناوري اطلاعات در وزارتخانه و سازمانهاي تابعه


•    مشاوره
شوراي فناوري اطلاعات به عنوان نهاد مشاوره‌اي معاونت برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري و كل وزارتخانه در زمينه IT، ارايه خدمات مشاوره‌اي برنامه‌ريزي شده و موردي به معاونت و ساير واحدهاي تابعه وزارتخانه را در دستور كار دارد. ارايه نظرات مشاوره‌اي و ارزيابي‌هاي كارشناسانه در مورد طرح‌ها و پيشنهادات ارايه شده به وزارتخانه در زمينه IT يكي از اين خدمات مشاوره‌اي مي‌باشد.

•    طرح تكفا
با تصويب و ابلاغ طرح توسعه كاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات (تكفا) در قالب تبصره 13 بودجه سال 81 و عزم دولت مبني بر استمرار اين طرح در سالهاي آينده، بهره‌گيري از منابع و فرصت‌هاي فراهم شده توسط اين طرح در همه دستگاههاي دولتي به صورت يكي از محورهاي اصلي فعاليت اين دستگاهها در زمينه IT درآمده است. در اين راستا، شوراي فناوري اطلاعات وزارتخانه وظيفه هماهنگي برنامه‌ها و ارايه طرحهاي لازم به دبيرخانه طرح تكفا را دنبال نموده است.


5-    عملكرد سال 81
چكيده‌اي از اهم اقدامات و فعاليت‌هاي انجام شده توسط شوراي فناوري اطلاعات وزارت صنايع و معادن و نهادهاي وابسته به آن در سال 1381 در اين بخش ارايه مي‌گردد. اطلاعات تفصيلي اين فعاليت‌ها در پيوست‌هاي همين گزارش ارايه شده است. همچنين براي دسترسي به اسناد و مدارك شورا كه جزئيات بيشتر در مورد اين فعاليت‌ها را دربر دارد، مي‌توان به سايت شورا به نشاني www.mim.gov.ir/itc مراجعه نمود.
عملكرد شورا در سال 81 در قالب محورهاي فعاليت مطرح شده در بخش قبلي جمع‌بندي و ارايه مي‌گردد:

1-5-    سازماندهي و هماهنگي
•     تعداد اعضاي شورا كه در آغاز سال 81 به 12 نفر بالغ مي‌گرديد، با خروج يكي از اعضا (آقاي دكتر اكبرپور) و پيوستن 5 عضو جديد (خانم آقا و آقايان دكتر حائري يزدي، زاويه، توكلي و وارث) به 16 نفر رسيده است. (پيوست 1)
•     شورا در سال 81، تعداد 27 جلسه برگزار نموده است. در مجموع اين جلسات كه با حضور اعضاي اصلي و كارشناسان مدعو برگزارشده، 15,606 نفرـ ساعت وقت كارشناسي صرف طرح و پيگيري وظايف شورا و بحث و بررسي در مورد مباحث مطروحه گرديده است. (پيوست 6)
•     تعداد كميته‌هاي تخصصي شورا از 10 كميته در انتهاي سال 80، با انحلال دو كميته (نگهداري سيستم‌هاي موجود و ساماندهي سيستم‌هاي عملياتي) و تشكيل يك كميته جديد (امور استانها)، به 9 كميته رسيده است. در حال حاضر كميته‌هاي تخصصي زير فعال مي‌باشند:

1-    كميته برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اطلاعاتي
2-    كميته سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS)
3-    كميته اتوماسيون اداري
4-    كميته ساماندهي نظام اطلاعات آماري
5-    كميته اطلاع‌رساني از طريق پايگاه وب
6-    كميته آموزش عمومي و تخصصي فناوري اطلاعات
7-    كميته ساماندهي و گسترش شبكه‌هاي اينترنت و اينترانت
8-    كميته ساماندهي، تجهيز و توسعه كتابخانه
9-    كميته امور استانها

شرح وظايف، تركيب اعضا و خلاصه عملكرد اين كميته‌ها در پيوست (2) اين گزارش ارايه شده است. كميته‌هاي تخصصي يادشده در طول سال 81، با صرف 17،359 نفرـ ساعت كار كارشناسي در جلسات، تعداد 115 جلسه برگزار نموده‌اند. شوراي فناوري اطلاعات از طريق دريافت منظم صورتجلسات كميته‌ها و همچنين ارايه گزارشهاي ادواري مسئولين كميته‌ها، مستمراً بر پيشرفت كار اين كميته‌ها نظارت داشته است.
•     دبيرخانه شورا در طول سال 81، وظيفه هماهنگي، پيگيري، پشتيباني اجرايي و اطلاع‌رساني در زمينه جلسات شورا و كميته‌هاي تخصصي را به انجام رسانده است.
•     نظام اطلاع‌رساني در مورد برنامه تشكيل جلسات و توزيع صورتجلسات و ساير اسناد شورا از طريق e_mail بين اعضاي شورا در سال 81 ايجاد هم‌اكنون در حال بهره‌برداري است.
 
2-5-    اجرا
عمده وقت شورا در سال 81 صرف نظارت بر اجراي پروژه‌هاي تعريف شده در سال 80 و تلاش در جهت پيشبرد اين پروژه‌ها شده است. وضعيت كلي اين پروژه‌ها در پايان سال 81 در جدول زير منعكس شده است:

رديف    عنوان    مسئول    پيشرفت فيزيكي    وضعيت
            انتهاي 80    انتهاي
 81    
1    برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اطلاعاتي    كرمي    20%    100%    خاتمه يافته
2    سيستم‌ اطلاعات‌ جغرافيايي پايه صنايع‌و‌معادن     ولدان    50%    95%    در دست اجرا
3    اتوماسيون اداري (مرحله اول)    بشارتيان    60%    100%    خاتمه يافته
4    ساماندهي نظام اطلاعات آماري (كوتاه‌مدت)    نواب‌پور    50%    90%    در دست اجرا
5    اطلاع‌رساني از طريق پايگاه وب    ميريان    5%    85%    در دست اجرا
6    ساماندهي سيستم‌هاي عملياتي    اكبرپور    ـ    ـ    لغوشده
7    آموزش عمومي و تخصصي فناوري اطلاعات    شاهوردي    5%    70%    در دست اجرا
8    ساماندهي و گسترش شبكه اينترنت و اينترانت    ميرزايي    60%    100%    خاتمه‌يافته
9    ساماندهي، تجهيز و توسعه كتابخانه    بصيري    20%    50%    در دست اجرا

توضيح آنكه برخي از پروژه‏هاي خاتمه يافته فوق، شرح خدمات تعيين شده اوليه خود را به انجام رسانده‏اند، اما به دليل لزوم استمرار و تكميل نتايج مرحله اوليه پروژه‏هاي ديگري با شرح خدمات جديد تعريف شده است.
چكيده‌اي از آخرين وضعيت و دستاوردهاي پروژه‌هاي يادشده به شرح زير مي‌باشد: (پيوست 3)

1-2-5-      برنامه‏ريزي سيستم‏هاي اطلاعاتي
تهيه برنامه ‌سيستم‌هاي اطلاعاتي وزارت صنايع و معادن، مشتمل بر گزارشهاي زير:
1_ پيشنهاد چارچوب، متدولوژي و روش اجرايي
2_ گزارش مرحله برنامه‌ريزي
3_ گزارش تحليل استراتژيك
4_ گزارش معماري اطلاعاتي
5_ گزارش تحليل و انتخاب تكنولوژي
6_ گزارش برنامه‌ريزي اجرايي
در اين برنامه، تعداد 30 سيستم اطلاعاتي به عنوان سيستم‌هاي اطلاعاتي مورد نياز وزارتخانه شناسايي و تعريف شده است. همچنين محيط اجرايي و فني توسعه سيستم‌ها و برنامه اجرايي توسعه نيز تدوين گرديده است.

2-2-5-      سيستم اطلاعات جغرافيايي(GIS)
تهيه سيستم اطلاعات جغرافيايي وزارت صنايع و معادن، مشتمل برگزارشهاي زيرمي‌باشد:
1_ لزوم به كارگيري GIS در وزارت صنايع ومعادن    
2_ تهيه مدل مفهومي
3_ انتخاب محيط                     
4_ تدوين استاندارد         
5_ طراحي پايگاه داده     
6_ تدوين دستورالعمل
7_ طراحي واسط كاربر          
8_ آماده سازي وتلفيق
9_ تهيه نرم افزار                 
10_ آزمون و ارزيابي
11_ انتقال           
شناخت وضعيت موجود وزارت صنايع ومعادن از نقطه نظر GIS، ارايه نيازهاي موردنظر كاربران سيستم اطلاعات جغرافيايي ، مراحـل ”انتخاب مقياس“، ”تدوين چارچوب اطلاعاتي سيستم وتعيين گردش اطلاعاتي سيستم“ و ”ترسيم مدل‌ داده‌اي“ و ... سيستم اطلاعات جغرافيايي وزارت صنايع و معادن درمستندات اين طرح تهيه و تدوين شده است.
3-2-5-     اتوماسيون اداري
استقرار سيستم دبيرخانه وزارت صنايع و معادن، مشتمل بر گزارش و فعاليت‌هاي زيرمي‌باشد:
1_ گزارش مرحله اول (دبيرخانه و بايگاني), ارزيابي نرم افزارها، برنامه اجرايي، راهنماي كاربران_دبير و مدير در اين گزارش تدوين گرديده است.
•    نصب‌، راه اندازي ،آموزش سيستم‌ دبيرخانه و بايگاني  در سطح ستاد وزارتخانه, پياده‌سازي و در حال انجام است.
•    در حال حاضر نصب برنامه آموزشي بر روي 203 دستگاه رايانه و همچنين آموزش 311 نفركاربرصورت پذيرفته است.
•    نصب و پياده‌سازي سيستم اتوماسيون اداري دراستان‏هاي خراسان و اردبيل خاتمه يافته است و اتوماسيون اداري تحت استفاده عملياتي مي‏باشد كه از تاريخ‏هاي نصب دوره سه ماهه پشتيباني راه دور آنان آغاز گشته است. مرحله عملياتي شدن استان چهارمحال و بختياري در صورت تأمين پيش‏نيازها تا پايان فروردين ماه سال جاري  انجام‌خواهدپذيرفت.

4-2-5-     ساماندهي نظام اطلاعات آماري (فاز كوتاه مدت)
فرآورده‌هايي كه طي اين فاز تهيه، تكميل و ارايه گرديده‌اند، عبارتند از:
1_ شاخص هاي اقتصادي بخش صنعت و معدن
2_ شناخت معاونت امور معادن
3_ شناخت معاونت اقتصاد و امور بين‌الملل
4_ شناخت معاونت برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري
5_ شناخت معاونت امور توليد
در اين مستندات مجموعه‌اي از شاخص‌هاي مهم اقتصادي و صنعتي قابل توليد جهت رفع نياز‌هاي اطلاعاتي وزارتخانه تعيين شده است. در مراحل شناخت هر يك از معاونت‌ها كليه عمليات در حال اجرا, تا سطح دفاتر وزارتخانه معرفي شده و از اين طريق موضوعات اطلاعاتي در حال گردش در سطح وزارتخانه شناسايي شده است. بهبود عمليات جهت توليد اطلاعات و همچنين توليد شاخص هاي منتخب ازموارد در حال انجام اين طرح مي باشد.


5-2-5-     اطلاع رساني از طريق پايگاه وب
طراحي و عمليات اجرايي پايگاه وب وزارت صنايع و معادن، مشتمل بر گزارشهاي زيرمي‌باشد:
1_ شناخت اوليه و اولويت‌بندي نياز‌هاي پايگاه وب
2_ طراحي كلان پايگاه وب
3_ محتوا و موضوعات اطلاعاتي پايگاه وب
 اين گزارشات حاوي توضيحات كلي در مورد نياز‌هاي اطلاعاتي، طراحي كلان امكانات پيش‌بيني شده و تشريح محتواي اطلاعاتي سيستم هاي قابل ايجاد بر روي پايگاه وب مي‌باشد. ايجاد نسخه اول سايت به پايان رسيده‌ و با اطلاعات اوليه در آدرس www.mim.gov.ir   وجود دارد. مراحل طراحي و ساخت نسخه دوم, آماده‌سازي اطلاعات و سيستم‌هاي مورد نياز اين سايت در دست اقدام است.

6-2-5-     آموزش عمومي و تخصصي فناوري اطلاعات
مستندات طرح آموزش عمومي و تخصصي به شرح ذيل مي‌باشد:
1_ آموزش عمومي و تخصصي به منظور كاربرد فناوري اطلاعات در امور اجرايي
اين طرح شامل آموزش فناوري اطلاعات  با عناوين دوره‌هاي آموزشي Windows مقدماتي و پيشرفته_ Internet  مقدماتي و پيشرفته_ مجموعه كاربردي Office  مقدماتي و پيشرفته،  در سطح مديران ارشد، كارشناسان و همترازان شغلي، كمك كارشناسان و همترازان شغلي با جمع ساعات آموزشي پرسنل و مديران 10,580  نفر_ ساعت در حال انجام است.

7-2-5-     ساماندهي و گسترش شبكه اينترانت و اينترنت
طرح ساماندهي و گسترش شبكه اينترانت و اينترنت، مشتمل بر گزارشهاي زير مي‌باشد:
1_ شبكه محلي (LAN) و گسترده (WAN)
2_ شبكه اينترنت و مستندات گروه توسعه و پشتيباني شبكه
طراحي وپياده سازي شبكه اينترانت, ايجاد يك سايت مركزي وزارتخانه با ادغام سايت‌هاي ساختمان‌هاي 1 و 2، ادغام دامنه‌هاي سابق mmm.gov.ir و mind.gov.ir و ايجاد دامنه mim.gov.ir، راه اندازي سرويس‌دهنده‌هاي قوي‌تر به‌لحاظ تمركز سرويس‌دهنده‌ها،استفاده بهينه از امكانات موجود جهت ارايه خدمات به كاربران, پيشنهاد سياست‌هاي اينترنت, اتصال دو ساختمان ستاد از طريق سيم زوج مسي اجاره‌اي (Leased Line) و كابل فيبرنوري, طراحي و پياده سازي شبكه اينترنت، نياز سنجي شبكه گسترده WAN در وزارتخانه و سازمانهاي تابعه و سازماندهي گروه توسعه و پشتيباني شبكه از جمله دستاوردهاي اجرايي اين طرح مي‌باشد.

8-2-5-     طرح ساماندهي، تجهيزوتوسعه كتابخانه
تهيه فهرست ناشران، ژورنال‌ها و نشريات معتبر داخلي و خارجي،اصلاح و بهنگام رساني فهرست نويسي و توليد برگه‌هاي شناسايي كتاب و برچسب‌هاي شناسه، ايجاد عمليات فني، نصب و راه اندازي نرم افزار نوسا از موارد انجام شده دراين طرح مي‌باشد.

9-2-5-     امور فناوري اطلاعات استانها
شوراي فناوري اطلاعات كميته استانها را با اهداف كلي زير در سال 81 ايجاد نمود:
•    افزايش سطح و بهبود شاخص‌هاي فناوري اطلاعات در سازمانهاي استاني, با رعايت اولويت‌ها و پرهيز از انجام فعاليت‌‌‌هاي موازي
•    حفظ همگرايي، رعايت استاندارد و فراهم كردن امكانات لازم براي يكپارچه‌سازي‌هاي آينده و تحقق گروه‌ كاري ستاد وزارتخانه و سازمان‌هاي تابعه در انجام مأموريت‌هاي سازماني و به گردش در آوردن جريان سالم اطلاعات صنعتي ومعدني در كل كشور
اين كميته فعاليت‌هاي اوليه خود را با جمع‌آوري اطلاعات وضعيت موجود فناوري اطلاعات سازمانهاي صنايع و معادن استانها و نيز برگزاري همايش آشنايي با شوراي فناوري اطلاعات و ايجاد هماهنگي و ارتباط با استانها با شركت مسئولين فناوري اطلاعات (آمار و اطلاعات) استانها, آغاز كرده است.
 استمرار طرحها
علاوه بر ادامه و تكميل پروژه‌هاي قبلي، شورا در سال 81 اقدام به امكان‌سنجي و تعريف چند پروژه جديد نمود كه خلاصه وضعيت آنها در جدول زير مشخص شده است:

رديف    عنوان    وضعيت
        
1    اتوماسيون اداري (مرحله دوم)    آغاز شده است
2    ساماندهي نظام اطلاعات آماري (مرحله دوم)    در حال بررسي شرح خدمات
3    ساماندهي‌وگسترش شبكه اينترنت واينترانت(مرحله 2)    در حال اجرا مي‌باشد
4    تهيه سيستم‏هاي اطلاعاتي (فاز اول)    شرح خدمات تصويب شده
5    تدوين معماري سازماني وزارتخانه    شرح خدمات تصويب شده

 
3_5_ اطلاع‌رساني
•    پايگاه وب شوراي فناوري اطلاعات، به عنوان يكي از پايگاههاي فرعي وب وزارتخانه (www.mim.gov.ir) در سال 81 به صورت مداوم مورد بهنگام‌سازي و تكميل قرار گرفت. در حال حاضر اسناد و مدارك كليه پروژه‌ها و فعاليت‌هاي شورا، صورتجلسات شورا و كميته‌هاي تخصصي، مشخصات اعضا، برنامه زمانبندي جلسات و ساير اطلاعات مرتبط به صورت روزانه بروز مي‌گردد.
•    در زمينه فرهنگ سازي و نشر دانش فني در داخل وزارتخانه، شورا اقدام به برنامه‌ريزي و اجراي 3 سمينار عمومي با عناوين زير نمود:
o    تجارت الكترونيك (eBusiness)
o    آموزش الكترونيك (eLearning)
o    سمينار كسب و كار الكترونيك (eBusiness) و سيستم‌هاي موبايل
خلاصه‌اي از مطالب ارايه شده و تعداد شركت‌كنندگان در هر سمينار، در پيوست 5 اين گزارش ارايه شده است.
•    علاوه بر سمينارهاي عمومي، سخنراني‌هاي داخلي زير نيز با هدف اطلاع اعضاي شورا از آخرين دستاوردها و روندهاي فناوري اطلاعات درجهان، برگزار گرديد:
o    آموزش الكترونيك (eLearning)
o    آشنايي با شهر اينترنتي دبي (DIC)
o    گزارش از نمايشگاه GITEX
•     در زمينه اطلاع‌رساني و انتقال تجربيات به شوراي سياستگذاري و هماهنگي فناوري اطلاعات نيز دبير و اعضاي شورا ضمن شركت در چند جلسه شوراي مزبور، به ارايه مشخصات و نتايج پروژه‌ها و فعاليت‌هاي جاري شورا پرداختند.
•    كميته امور استانهاي شورا با همكاري ساير كميته‌هاي تخصصي و دفتر آمار و اطلاع‌رساني در ديماه 81 سميناري با حضور مسئولين كامپيوتر و آمار سازمانهاي صنايع و معادن استانها در ستاد وزارتخانه برگزار نمود. در اين سمينار ضمن معرفي اهداف و وضعيت پروژه‌هاي در دست اجراي شورا، در مورد گسترش اين فعاليت‌ها به استانها بحث و تبادل نظر به عمل آمد.
•    دبيرخانه شورا در راستاي انتشار نتايج طرحهاي انجام شده در دست اجراي شورا، اقدام به آماده‌سازي، تكثير، انتشار و توزيع گزارشهاي ارايه شده پروژه‌هاي شورا در سطح وزارتخانه و برخي مخاطبين خارجي نمود. در اين رابطه تاكنون تعداد 16  گزارش در 650 نسخه با قالب يكسان تكثير و توزيع شده است. فهرست نشريات منتشرشده در سال 81 در پيوست 4 اين گزارش ارايه شده است.

 
4-5-    مشاوره
درزمينه ارايه خدمات مشاوره و اظهارنظر راجع به طرحهاي پيشنهادي، فعاليت‌هاي انجام شده توسط شورا در سال 81 عبارتند از:
•    بررسي و اظهارنظر در مورد طرح پيشنهادي ”طراحي و اجراي بانك اطلاعات ديناميكي صنايع و معادن كل كشور“ (دكتر فدايي)
•    بررسي و اظهارنظر در مورد گزارش ” پيشنهاد تامين بودجه براي انجام فعاليت‌هاي فناوري اطلاعات در سازمان‌هاي صنايع و معادن استان‌ها“
•    بررسي و اظهارنظر در مورد طرح راه‌اندازي مركز آموزش‌هاي مجازي (eLearning)
•    شركت نماينده شورا در سمينار درگاه ملي (National Portal) و ارايه و بررسي گزارش آن
•    بررسي و اظهارنظر در مورد پايگاه اطلاعات صنعتي استان مركزي
•    شركت نماينده شورا درسمينار طراحي نظام ملي اطلاعات و ارايه و بررسي گزارش آن

 
5-5-    طرح تكفا
با تصويب و ابلاغ طرح توسعه كاربري فناوري اطلاعات و ارتباطات (تكفا) در قالب تبصره 13 بودجه سال 81 و ارجاع وظيفه تهيه بخش از طرحهاي قابل اجراي وزارتخانه در زمينه IT  به شورا (ساير طرحها توسط شوراي سياستگذاري و هماهنگي فن‌آوري اطلاعات تهيه گرديد)، گزارش توجيهي، شرح خدمات و برنامه اجرايي چهار طرح زير از سوي شورا تهيه وبه دبيرخانه تبصره 13 ارايه گرديد:
•    طرح برنامه‌ريزي و تهيه سيستم‌هاي اطلاعاتي وزارت صنايع و معادن
•    طرح سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) صنعت و معدن
•    طرح ساماندهي نظام اطلاعات آماري بخش صنعت و معدن كشور
•    طرح پايگاه اطلاع‌رساني و شبكه تبادل اطلاعات سازمانها و دستگاههاي صنعتي و معدني
چكيده‌اي ازشرح خدمات, مراحل اجرايي و زمانبندي اين طرح‌ها به شرح زير ارايه مي‌شود:

1_5_5_ طرح برنامه‌ريزي و تهيه سيستم‌هاي اطلاعاتي وزارت صنايع‌ومعادن
•    شرح خدمات  و مراحل انجام طرح
برنامه اجرايي طرح برنامه‏ريزي و تهيه سيستم‏هاي اطلاعاتي وزارت صنايع و معادن با در نظر گرفتن مفروضات زير پيشنهاد مي‏گردد:
o    تقدم برنامه‏ريزي بر اجرا
o    هماهنگي و همگرايي همه فعاليتهاي فناوري اطلاعات وزارتخانه
o    لزوم تسريع در دستيابي وزارتخانه به زيرساختها و سيستم‏هاي لازم
o    توسعه و تكميل تدريجي استانداردها و برنامه‏هاي هادي IT در وزارتخانه
با در نظر گرفتن اين اصول راهنما، اجراي طرح در سه مرحله كلي (فاز) به شرح زير پيش‏بيني شده است:
الف_ برنامه‏ريزي سيستم‏هاي اطلاعاتي (ISP)
ب_  تدوين معماري سازماني
ج_ توسعه سيستم‏ها
•    زمانبندي
بديهي است كه زمانبندي فعاليتهاي ذكر شده، در مراحل دوم و سوم با دقت و قطعيت امكان‏پذير نبوده و تنها با انجام مراحل برنامه‏ريزي هر فاز، دستيابي به برنامه‏ زماني تفصيلي ممكن مي‏گردد. با اين وجود به منظور روشن شدن افق زماني طرح، مي‏توان با توجه به حدود تقريبي شرح خدمات هر مرحله و ارتباط اين مراحل با يكديگر، برنامه زماني كلي زير را براي مراحل مختلف طرح پيش‏بيني نمود:

 
زمانبندي اجراي طرح     سال اول    سال دوم    سال سوم
    1    2    3    4    1    2    3    4    1    2    3    4
تدوين معماري سازماني                                                 
توسعه‏سيستم‏‏هاي‏اطلاعاتي                                                 

2_5_5_  طرح سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) صنعت و معدن
•    شرح خدمات و مراحل انجام طرح
سيستم اطلاعات جغرافيايي صنعت و معدن در واقع يك سيستم كاربردي مي‌باشد كه بر مبناي GIS زيرساختاري طراحي و پياده‌سازي خواهد گرديد. در اين مرحله كليه كاربردهاي مختلف مرتبط با صنعت و معدن شناسايي شده و بر مبناي آن اطلاعات مكاني و توصيفي مورد نياز توليد و آماده‌سازي گرديده, مدلهاي مورد نياز شناسايي, تعريف و طراحي شده, برنامه‌هاي كاربردي مورد نياز توسعه داده شده و در نهايت سيستم اطلاعات جغرافيايي صنعت و معدن ايجاد مي‌گردد.
مراحل مختلف طراحي و پياده‌سازي سيستم اطلاعات جغرافيايي صنعت و   معدن به شرح زير مي‌باشد.
o    شناخت و نيازسنجي
o    مستندسازي مدلها
o    تهيه مدل مفهومي
o    انتخاب محيط
o    تدوين استاندارد
o    تدوين دستورالعملها
o    طراحي پايگاه داده
o    طراحي واسط كاربر
o    توليد, جمع‌آوري, آماده‌سازي و تلفيق اطلاعات
o    توليد نرم‌افزار
o    يكپارچه‌سازي
o    آزمون و ارزيابي

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه