انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

مشاور پایان نامه|برسي مسائل اساسي ايمني و بهداشت حرفه اي دركارخانه آبشار هنر ماکو

مقدمه:
انسان از آغاز آفرينش به منظور استمرار حيات ، به كار و كوشش مجبور بوده و در اين راه سختي هاي بسياري را متحمل شده است . امروزه به علت رشد روزافزون جمعيت و مصرف بيش از اندازه و برپايي صنايع بزرگ ، استفاده از انواع ماشين آلات ، تجهيزات ، فرآيندها ، موادشيميايي و . . . امري گريزناپذير شده است . صنعتي شدن و توليد فزاينده ، مخاطراتي گوناگون را براي نيروي كار به ارمغان آورده و موجب شده نيروي كار در معرض عوامل زيان آور بسيار قرار گيرد ، عواملي كه جزء جدايي ناپذير صنعت و توليد به شمار مي آيند و همواره تندرستي نيروي كار را تهديد مي كنند .
نيروي كار هر كشور ، بويژه كشورهاي در حال توسعه ، بخشي پراهميت از سرمايه ملي دانسته شده و از پايه هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي انگاشته مي شود . ازاين رو ، حفاظت از تندرستي نيروي كار و بهسازي محيط كار از اهميتي شايان توجه برخوردار است . بي گمان ، اقتصادي شكوفا و صنعتي خودكفا بدون داشتن نيروي كار سالم و تندرست امكان پذير نخواهد بود .
مفهوم كارورزي عبارت از پروراندن و تعليم است و هدف آن ايجاد مهارت در كار مي باشد . باتوجه به اينكه اساسي ترين هدف هر دوره آموزشي تربيت افراد براساس نيازهاي كاري است , كارورزي‌به عنوان يك فاكتور تكميل كننده از اهميت بسزايي در رسيدن به اين هدف برخوردار مي‌باشد.
 از جمله مواردي كه در كارورزي , فرد كارورز به آنها آگاهي پيدا مي كند عبارت است از :
- ايجاد مهارت تخصصي
- آشنايي با معيارهاي سازماني
- برانگيختن حس خلاقيت
- آشنايي با محيط كار
- آماده شدن جهت پذيرش مسئوليت
باتوجه به اين مسئله اهميت موضوع كارورزي بيشتر نمايان مي شود . پيداست كه رسيدن به موارد ذكرشده فوق در گرو تلاش و همت شخص كارورز مي باشد .

بهداشت حرفه ای و اهمیت آن :
بي شك نيروي انساني به عنوان يكي از اركان اصلي توليد نقش مهمي در پيشرفت صنعت و اقتصاد هر جامعه ايفا مي كند . دستيابي به توسعه پايدار بدون توجه به اين عامل ممكن نخواهد بود
از سوي ديگر در دنياي امروز صنايع و توليد كنندگان براي ورود به بازار جهاني نيازمند دريافت استانداردهاي مختلفي مي باشند كه حراست از نيروي انساني از اركان اصلي آنهاست . در اين ميان بهداشت حرفه اي وظيفه صيانت از اين سرمايه بزرگ را عهده دار است .
با نگاهی کوتاه به گذشته ای نچندان دور و مقایسه آن با وضعیت فعلی می توان به اهمیت بهداشت حرفه ای در دنیای امروز بیشتر پی برد :   
در نیمه اول قرن بیستم کارگران معدن آرسنیک و کبالت در اروپای مرکزی بعلت وجود مواد رادیو اکتیو در این معادن در اثر سرطان ریه در جوانی می مردند . در سال 1929 جمعا در این منطقه 323 نفر کارگر معدن وجود داشته که از هر دو نفر یک نفر از سرطان ریه ، از هر سه نفر یک نفر از سل و از هر ده نفر یک نفر از سیلیکوز مرده اند . وضع سایر کارگران در دنیا از این معدنچیان بهتر نبود ، در انگلستان از هر ده نفر که با آسبست کار می کردند بعد از ده سال تنها یک نفر زنده می ماند و همگی آنها قبل‌از سی سالگی فوت شده اند . البته امروزه در سایه خدمات بهداشت حرفه ای این دورانهای سیاه سر آمده است، بااینحال‌هنوزبرای رسیدن به شرایط ایده آل در محیط های کاری تلاش زیادی نیازاست.
طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت انگلستان  ) 04/2003HSE: ) به طور متوسط سالیانه 6000 نفر در اثر سرطانهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند . در طی سالهای 2001-2003 در انگلستان سالیانه بالغ بر 23000 نفر بعلت بیماریهای ناشی از کار به پزشک متخصص مراجعه کرده اند که از این تعداد 8000 نفر مشمول دریافت غرامت شده اند . همچنین در طی سال 2002 حدود 2.3 میلیون نفر از بیماریهایی رنج می بردند که گمان می رود از شرایط  کاری گذشته آنها ناشی می شود .
طبق آخرين آمار منتشر شده توسط وزارت كار آمريكا در سال 1998 در كل صنايع خصوصي امريكا در حدود 104 ميليون نفر مشغول به كار بوده ند كه ميزان شدت حادثه بين آنها 2/6 بوده (به ازاء هر 100 نفر كارگر ) در روزهاي كاري از دست رفته 9/2 مي باشد.
همچنين بر طبق گزارش انجمن ملي ايمني در امريكا در سال 1990 از حوادث شغلي 10400 مورد و تعداد يك ميليون و هفتصد هزار صدمه ناشي از حوادث شغلي منتهي به ناتواني و بالغ بر 75 ميليون روز كاري از دست رفته اتفاق افتاده است. هزينه هاي مربوط به اينگونه حوادث كه شامل دستمزد و مراقبت‌های پزشكي،‌بازتواني، بيمه  و ساير هزينه های غير مستقيم و مستقيم بوده است بالغ بر 9/4 ميليارد دلار مي باشد. بر طبق آمار سال 1375 (فروردين لغايت دي ماه) از كل حوادث ثبت شده، تعداد 138 مورد فوت ناشي از كار و 168 مورد از كارافتادگی ناشي از كار اتفاق افتاده است و همچنين سرانه غرامت نقص عضو در سال 1370 در كشور بالغ بر 247441 ريال و در سال 1375 اين ميزان 897226 ريال افزايش يافته است كه در نرخ رشد 62/3 درصد برخوردار بوده است. قطعا هزینه پیشگیری از حوادث بسیار کمتر از هزینه های مواجهه با آنهاست .
قانون به عنوان مدافع حقوق شهروندان صاحبان صنايع را موظف به صيانت از نيروی انساني كرده است. به موجب ماده 85 قانون کار براي صيانت نيروی انساني و منابع مادی در كشور رعايت دستورالعمل هايي كه از طريق شورای عالي حفاظت فني (جهت تامين حفاظت فني ) و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي (جهت جلوگيري از بيماري های حرفه ای و تامين بهداشت كار و كارگر و محيط كار ) تدوين مي شود، براي كلية كارگاه ها ، كارفرمايان ، كارگران و كارآموزان الزامي است .
 كميته مشترك سازمان بهداشت جهاني (WHO ) و سازمان بين الملي كار (ILO) كه در سال 1953 در ژنو تشكيل شد اهداف بهداشت حرفه ای را به شرح زير بيان مي كند :
•    تامين حفظ و ارتقاء سلامت جسمانی روانی و اجتماعی كاركنان در هر پيشه ای كه هستند.
•    پيشگيری از بيماری ها و حوادث ناشی از كار .
•    تطبيق كار با انسان و درصورت عدم امكان آن تطبيق انسان با كار .
برای دستيابی به اهداف ذكرشده برنامه هايی به شرح زير وجود دارد :
•    برنامه هاي مربوط به بهداشت كار كه شامل بررسي و اندازه گيری عوامل زيان آور در محيط كار و ارائه طرحهاي كنترل و بهسازي محيط كار مي باشد .
•    برنامه های مربوط به معاينه پزشكی كارگران
•    برنامه های مربوط به حفاظت و ايمنی
•    ايجاد امكانات درماني و كمكهای اوليه
•    برنامه های مربوط به آموزش بهداشت كارگران
•    برنامه های مربوط به تغزيه كارگران
•    برنامه های مربوط به نوتوانیپروسه كاري كارخانه خوراك دام و طيور
مراحل توليد
مواد خريداري شده براساس سفارش واحد توليد ـ بعد از تأييد كنترل كيفيت وارد كارخانه شده و براساس ماهيت مواد اوليه و نياز واحد توليد يا به سيلوهاي ذخيره سازي يا مستقيماً به پروسه توليد مي‌رود.

سيلوهاي ذخيره سازي
اين سيلوها حدود 750 الي 800 تن ظرفيت دارند كه بسيار محكم و نفوذپذيري در آن‌ها امكان پذير نيست و در صورت خرابي سيلوها در اثر گذر زمان كه بيشترين كاربرد آن‌ها در ذخيره مواد معرفي كارخانه از قبيل ذرت در چند نوع (دامي، مرغي، ماهي) و كنجاله سويا، گندم، جو و ساير موارد كه از طريق سيستم‌هاي انتقال دهند مواد و از طريق حفره تغذيه پيوسته شارز و تخليه مي‌شوند. لازم به ذكر است كه سيستم‌هاي انتقال مواد در كارخانه، كاندايدها (تسمه‌اي، زنجيري، حلزوني)، الواترها و ترانسفوردها مي‌باشند كه از كاندايدهاي تسمه‌اي براي بارگيري و حلزوني جهت تغذيه سيلوهاي ذخيره‌سازي، الواترها براي انتقال مواد به سيلوهاي آسياب، كاندايد زنجيري جهت انتقال مواد پودر شده از آسياب‌ها به دليل عدم اصطكاك مواد با كاندايد به پرس، البته كاندايدهاي ذخيره در 2 نوع يك طبقه و دو طبقه‌ براي ساخت‌هاي دور استفاده مي‌شوند كه الواترها به طور عمودي و ترانسفوردها به طور افقي مواد را به ساير بخش‌هاي كارخانه از طبقه هم كمف به طبقات 1، 2، 3 انتقال مي‌دهند.
شرايط داخل سيلوها طوري است كه مواد ذخيره شده در آن‌ها براي مدت زيادي نگهداري و كپك نزنند هر سيلو منبع يك نوع ماده مصرفي بوده و كمتر پيش مي‌آيد كه دو سيلو از يك ماده مصرفي مشابه پر شده باشند تعداد سيلوها 38 عدد بوده در كار ذخيره‌سازي مواد گاهي به مواد تر با رطوبت زياد بر مي‌خوريم كه اين مواد نبايد با ساير سيلوها قاطي شونده نبايد اين يا آن‌ها را در سيلوهاي مخصوص كه 4 تا مي‌باشند ذخيره كه ده يا آن‌ها را با دستگاه خشك كن رطوبت آن‌ها را گرفته و ذخيره مي‌كنند. قبل از ورود مواد به پروسه توليد آن‌ها را از دستگاه توزين ثانويه (hoper scale) عبور داده و در اين قسمت مواد را در بچهاي 500- 1000- 1500 و 2000 كيلوگرمي وارد پروسه توليد مي‌كنند. بعد از اين مرحله نوبت آسياب مواد مي‌باشد.

آسياب‌ها و دستگاه خشك كن
رطوبت يك عامل مضر و مخرب براي بخش‌هاي توليدي و ذخيره سازي مي‌باشد براي كنترل رطوبت اضافي مواد وارده بايد آن‌ها را توسط دستگاه خشك كن به استاندارد خودشان رساند. براي اين منظور دو دستگاه خشك كن در كارخانه تعبيه شده است كه اولي بزرگ‌تر و قديمي‌تر، براي مصارف دامي و دومي جديد و مدرن براي توليدات طيور كاربرد دارد. اين دستگاه‌ها پيوسته فعال بوده و مورد بازرسي قرار مي‌گيرند. ضرورت كار دستگاه خشك كن براي بخش طيور حساس‌تر مي‌باشد. بخش دوم آسياب‌ها:
آسياب‌ها: مسئله مهمي كه در توليد محصولات اهميت ويژه‌ براي مشتري دارد كيفيت و يكنواختي محصول مي‌باشد براي نيل اين منظور مواد اوليه بايد ريز و شكسته شده و به كيفيت عالي برسند. كه آسياب‌ها به دو شكل دستي و مكانيكي براساس سايزهاي پيشنهادي مواد را به شكل پودر در مي‌آورند.
براي بالا بردن قابليت هضم و جذب مواد قندي محصولات و آسان در دسترس قرار گرفتن اين مواد و پروتئين‌ها بايد موادي مانند ذرت يا كنجاله سويا را توسط آسياب‌ها ريز و شكسته و شكل‌ ظاهري آن‌ها را تغيير دهيم.
عمليات آسياب‌ كردن بدين صورت است كه دستگاه شامل محفظه بزرگ آهني با يك منبع قدرت (برق سه فاز) و يكمحور افقي كه 96 چكش بر روي آن‌ نصب شده‌اند و در كنار آن سندان هم اضافه گرديده است. بعد از انتقال مواد به اين بخش با حركات چكش‌ها و فشار دادن مواد به بدنه دستگاه، دانه‌ها ريز و شكسته شده و با توجه به نوع خوراكي كه توليدي شوري‌هايي جهت سايزهاي مختلف مواد نصب شده كه اين عمل نيز به فراتر شدن مواد كمك مي‌كند. سايز سوراخ‌ها يا مش‌هاي توري از mm15-1 متفاوت مي‌باشد كه براي خوراك دام سايز mm15-8، خوراك طيور mm8 و خوراك آبزيان mm3-1 در نظر گرفته شده است. اين سايز كه توسط مديريت شركت تعيين شده و بيشترين حساسيت شركت در اين بخش روي كيفيت  محصول و يكنواختي آن مي‌باشد. مرحله بعد بوجاري.
بـوجــاري
با توجه به بالا رفتن قيمت‌ها، افزايش تقلبات و يكنواخت نبودن نمونه‌ها، گاهي ناخالصي‌هاي زيادي در يك نمونه روئيت مي‌شود براي حفظ يكنواختي محصولات خريداري شده آن‌ها را از محلي به نام بوجاري مغناطيسي عبور داده كه باعث خالص و بدون عيب بودن محصول مي‌گردد.
معمولاً نمونه‌هايي كه از ساير نقاط خريداري مي‌شود اغلب با موادي مثل سنگ‌ريزه، خاك، چوب خشك، ميخ، آهن‌آلات ريز، ذرت و جو همراه مي‌باشند براي بدنست آوردن يك محصول يك دست و سالم، و عاري از ناخالصي آن‌ها را از بوجاري عبور داده و به سيلوي توليدي توسط كاندايدهاي زنجيري و بعد توسط الواتورها به طبقات بالا انتقال داده مي‌شوند.

فرمولاسيون محصولات توليدي
فرمولاسيون مواد يا توليدات به دو شيوه دستي و مكانيكي صورت مي‌گيرد:
الف) بخش دستي: اضافه كردن مواد آنزيمي، مكمل‌هاي پروتئيني، ويتامين‌ها، آنتي‌اسيدها و... كه در حد درصد و بسيار كم و دقيق اضافه مي‌گردند.
ب) بخش مكانيكي: اين بخش توسط اتاق فرمان به طوري كه مواد مانند آرد، جو، ذرت و... وزن كشي و وارد چرخه توليد مي‌شوند. كه بخش اول شامل يك ميني يونت سه تني كه مواد از سيلوهاي ذخيره شده به سير مخصوص ميكرو دستگاه پرس مي‌شود.
براي بخش اول ده سيلوي ذخيره مواد و بخش دوم دوازده سيلو ايجاد شده است. كه كاراملي توليد در اين بخش صورت مي‌پذيرد چون در صورت هر نوع اشتباه در توزين مواد خارجي به محصول نتايج آن روي مصرف كنده يعني طيور و ساير مصرف كننده ايجاد مي‌شود كه به صورت يا عدم نتيجه مطلوب در پروار يا ايجاد بيماري‌هاي مربوطه به آن مثل آنفولانزا را براي بالا بردن ضريب چسبندگي پلت‌ها و افزايش انرژي، پروتئين‌، محصولات توليدي از دو مايع، به صورت ملاس براي محصولات كشاننده‌اي و از روغن سويا براي محصولات مرغي و آبزيان استفاده مي‌شود.
سيستم ملاسور بسيار دقيق، و بايد درست تنظيم شود ملاس را به صورت پودر و با فشار به مواد اضافه مي‌كنند كه اين عمل توسط اتاق فرمان صورت مي‌پذيرد. تزريق ملارس به خوراك‌هاي توليدي يكي از ضروريات در چرخه توليد و مزاياي زيادي براي بالا بردن كيفيت محصولات توليدي دارد.
مقدار ملاس براساس استانداردهاي جهاني بوده و مقدار مناسب آن در حدود پنج الي هفت درصد مي‌باشد.

دستگاه ميكسر
براي هم زدن محصولات توليدي و جلوگيري از يك سو شدن محصولات مثلاً مكمل‌ها يك طرف و ساير مواد طرف ديگر، از دستگاه ميكسرو استفاده مي‌شود.
ميكسر داراي يك محفظه طولي همراه با دو محور، كه محور بالايي به طور حلزوني روي محور پايين قرار دارد و در جهت مخالف هم حركت دوراني داشته كه مواد را به طور منظم به هم مي‌زنند ظرفيت ميكسر چهار تن كه معمولاً از سه چهارم آن استفاده مي‌شود. در اين سيستم از دو تايم مخصوص براي ميكس و هم زدن محصول استفاده مي‌شود.
معمولاً سه الي ده دقيقه مي‌باشد كه تابع اول سه دقيقه فعال بوده بعد از آن تايمر دوم حدود چهار دقيقه فعال مي‌شود كه براي تميز كردن مسير حركت مواد نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نقطه حساس، تايمر ميكسر است زيرا اگر زياد باشد مواد ميكس شده يا به طرفي رفته يا زياد به هم زده مي‌شود و پيش هم بر مي‌گردند و كار ميكس مختل مي‌شود كه براي مصرف خطرناك مي‌شود. همراه ميكس، بوجاري تيز انجام مي‌گيرد و دوباره مواد ناخالص و زايد گرفته شده و يك محصول يكنواخت و سالم براي توليد به دست مي‌آيد.
بعد از اين مرحله نوبت پرس كردن مواد و ايجاد پلت مي‌باشد كه مواد توليد از ميكسر وارد سيلوهاي پرس شده و از آنجا به مسير پرس وارد مي‌شوند.

دستگاه پرس
براي بالا بردن كيفيت پلت و كاهش آنت، راحتي بارگيري، انبار و بالا بردن قابليت هضم از دستگاه پرس استفاده مي‌شود. براي اين منظور دستگاه پرس از سه فاكتور حرارت، رطوبت و زمان استفاده مي‌كند. حرارت براي از بين بردن ميكروب‌ها، كوكسيه‌ها و... با درجه حرارت 0c150-80، لازم به ذكر است كه اين حرارت توسط بخار داغ صورت مي‌پذيردو بعد از اين مرحله مواد را توسط دستگاه كلر خنك نمود تا حرارت آن گرفته شود و براي همين مواد را براي چند دقيقه در دستگاه پرس نگه مي‌دارند. دو دستگاه پرس در كارخانه موجود مي‌باشد كه اولي براي محصولات دامي و دومي براي محصولات مرغي مي‌باشد. دستگاه پرس توسط منبع برق 450 واتي تأمين شده كه مواد با فشار از سرند عبور داده شده و در سايزهاي مختلف پرس مي‌شوند كه كنتسانتره شيري در سايز ده ميلي متر، سپردن مرغي mm4، و مرغي mm8، خوراك آبزيان mm5/2 مي‌باشند.
دستگاه پرس يك بخش سرند يا غربال دارد كه مواد پلت شده از مواد پودري، شكسته و پلت نشده جدا مي‌شوند و هر كدام به بخش مخصوص خودشان برگشت داده مي‌شوند مواد پلت شده يا به سيلوهاي ذخيره مواد توليدي يا آماده پخش مي‌روند يا به قسمت سر دوني و گوني انتقال داده مي‌شوند كه براي بارگيري اين گوني‌ها از نوار نقاله يا كاندايد تسمه‌اي استفاده مي‌شود.

مواد شناسي
مواد يا مكمل‌هاي تشكيل دهند خوراك دام، طيور و آبزيان، ليزين، متيونين، كولين، بي‌كربنات سديم (جوش شيرين)، ويتامين E، ويتامين D3، ويتامين K3.

مواد ضد آفات يا عوامل بيماري‌زا
-    جينكس: ضد قارچ‌ها، كپك‌ها و آفات زنده كه محتوي اسيد پروپيونيك مي‌باشند.
-    فرمانيس: ضد عفوني كننده، ضد ميكروب و كوكيسرها كه در تمام توليدات كارخانه به كار مي‌رود كه باعث افزايش باكتري‌هاي مفيد دستگاه گوارش مصرف كننده‌هاي خوراك مي‌شود.
لازم به ذكر است كه در اغلب مراحل توليد از مرحله ورود مواد اوليه علي‌الخصوص قسمت‌هاي كه گرد و غبار موجود مي‌باشد از سيكلون‌ها استفاده مي‌شود.

سيكلون‌هـــا
براي عاري ساختن مواد مصرفي يا اوليه كارخانه از گرد و غبار ناخالصي‌هاي آن‌ها كه باعث فساد، كاهش مرغوبيت، همچنين بخش شدن گرد و غبار در فضاي كارخانه كه روي كارگران بي‌تأثير نيستند و عدم خوش خوراكي توليدات مي‌شوند جهت رفع اين مشكل از سيكلون‌ها استفاده مي‌شود.
تعداد سيكلون‌هاي مورد استفاده سي و چهار عدد بوده كه هر جا كه گرد و غباري موجود باشد از آن‌ها جهت پاكسازي استفاده شده است. اين سيكلون‌ها داراي فن‌هاي بسيار قوي بود كه با استفاده از نيروي گريز از مركز ذرات را جمع‌آوري و به فيلترهاي سيكلون‌ انتقال مي‌دهند. صفحات بارداري در بالاي سيكلون‌ها نصب شده كه با استفاده از شك الكتريكي بار اضافي روي فيلترها را جمع‌آوري كرده و به پايين سيكلون‌ كه محفظه‌ي استوانه‌اي شكل مي‌باشد رانده مي‌شوند و براساس قابل مصرف بودن آن‌ها دوباره وارد چرخه توليد مي‌شوند، تا زماني كه سيكلون‌هاي هر بخش روشن نشوند ساير بخش‌هاي مرتبط نيز غير فعال مي‌مانند تا سيكلون‌ها شروع به كار كنند. بعد دستگاه‌ها به كار انداخته مي شود.

مقدمه ( introduction to noise )
سرو صدا ، که در اصل به هرنوع صوت ناخواسته ویا نامطلوب اطلاق می شود یک مشکل و خطر جدید نیست . در واقع  NIHL از سالها قبل مشاهده و شناخته شده است . با این وجود ، تا قبل از وقوع انقلاب صنعتی ، افراد به نسبت کمتر در معرض سطوح بالای سرو صدا در محیط کار قرار می گرفتند . اکتشاف نیروی بخار به همراه ظهور انقلاب صنعتی برای اولین بار توجه دانشمندان و متخصصان ایمنی و بهداشت صنعتی را در خصوص سروصدا به عنوان یک خطر شغلی برانگیخت . در آن زمان کارگرانی که در ساخت و تولید دیگهای بخار فعا لیت داشتند ، افت شنوايی آنها به اندازه ای گسترش یافت که این اختلال تحت عنوان بیماری سازندگان دیگ بخار  « boiler makers diseas» لقب گرفت . از آن زمان تا کنون گسترش مکانیزاسیون در عرصه تمامی صنایع و بسیاری از فعالیتهای تجاری و اقتصادی ، مسئله سروصدا را روز به روز زیادتر کرده است .
بنابر این صدا و ارتعاش یکی از معضلات اساسی دنیای صنعتی و خیل عظیمی از افراد که در محیط کار خود و یا در محل زندگی از آزار ناشی از ان در مخاطره اند می باشد. زندگی ماشینی سبب شده است که انسان در محیطی پر استرس با منابع صوتی و ارتعاش همزیستی توام با ناراحتی را تحمل نماید. از یک سو تعداد کثیری از شاغلین بواسطه حرفه خود مجبور به مواجهه با این دو عامل فیزیکی هستند و از سوی دیگر از دید صنعتی وجود صدا و ارتعاش نشانگر عملکرد نامطلوب دستگاهها و یا استهلاک آنها می باشد.
دستگاههای معیوب یا ناقص بخش مهی از انرژی را از طریق صدا و ارتعاش به هدر می دهند. در بین تمام آلاینده های شغلی سرو صدا بیشترین میزان انتشار را داشته و تقریبا در هر صنعتی و جود دارد. سروصدا نه تنها سبب بروز بیماری می شود بلکه سبب آزار و بر آشفتگی فرد نیز می شود و با ایجاد تداخل در مکالمه و ممانعت از شنیدن اصوات هشدار دهنده  سبب بروز حوادث ناگوار و کاهش تولید می گردد.
به عنوان یکی از عوامل تنش زای عمومی ، سروصدا زمینه را برای بروز مشکلات قلبی و عروقی فراهم می آورد، ولی مهمترین اثر آن در جهت ایجاد کاهش شنوایی در افراد در معرض م باشد. صدا از جمله عوامل فیزیکی است که برای بیشتر کارگران آزار دهنده است. پژوهش های پرسشنامه ای در کارخانه های صنعتی نان می دهند که از نظر کارگران، بزرگترین مشکل موجود در محیط کار،آلودگی صوتی است(کارلسون- 1989 ).

مروری‌برآمارکارگران‌درمعرض‌سروصدادرصنایع‌مختلف‌کشورایالات متحده آمریکا
طبق بر آورد سازمان ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (OSHA )، در سال 1981 ، 9/7 میلیون کارگر آمریکایی در بخش های تولیدی به لحاظ نوع و شرایط کارشان روزانه در معرض سروصدای بالای حدود dBA80 بوده اند. در همان سال سازمان حفاظت از محیط زیست(EPA) در آمریکا تخمین زده که بیش از 9 میلیون کارگر آمریکایی روزانه در محیط کارشان در معرض سروصدای بالای 85dbA   بوده اند که به شرح جدول ذیل می باشند:
جدول1: صنايع عمده ارزيابي شده و تعداد كارگران در معرض سروصدا(نفر) در آمريكا
گروههای اصلی    تعداد کارگران درمعرض صدا(نفر)
کشاورزی    323000
معدن کاری    225000
ساختمان سازی    513000
تولید و خدمات    5124000
حمل ونقل    1934000
نظامی    976000
کل    9125000

بیش از نیمی از این کارگران در بخش تولید و خدمات مشغول بوده اند(EPA:1981 ). از سال 1983-1981 سازمان ملی ایمنی و بهدشت شغلی امریکا (NIOSH ) برنامه ملی ارزیابی تماس شغلی (NOES ) را به مورد اجرا گذارده که برای گردآوری اطلاعاتی که شرایط ایمنی و بهداشت شغلی را در کشور آمریکا توصیف می کند طرح ریزی شده است. این محققان ضمن بازدید و مشاهده محیط های کاری مختلف در صنایع عمده آمریکا، اطلاعات مورد نیاز را از محیط‌های کاری مختلف گردآوری کرده اند. برای حصول و دستیابی به اهداف NOES فرض بر این شد که کارگران حداقل یک بار در هفته به میزان 90% از هفته های کاری در سال در معرض هر نوع صدا (بجز صدای ضربه ای ) در حدود بالاتر از سطح 85dBA بوده اند. از آنجایی که تمام صنایع مورد ارزیابی قرار نگرفته اند، NOES  یک برآورد کامل از تعداد کارگران در معرض صدا در آمریکا انجام نداده است، اما این برآوردمنطقی از تعداد کارگران در معرض صدا را در صنایع بخصوصی که تحت پوشش NOES بوده اند را ارایه می دهد. این ارزیابی ها در جدول ذیل، که کارگران به کار گرفته شده در طیف وسیعی از صنایع که در معرض سروصدا می باشند ، آورده شده است که اکثریت قریب به اتفاق آنها در بخش تولید و خدمات مشغول به کار بوده اند:

جدول 2:تعداد کارگران در معرض سروصدای بین 85dBA و یا بیشتر برآورد شده ،فعال در بخش های مختلف اقتصادی:
نوع فعالیت تولیدی و اقتصادی    تعداد کلی کارگران شاغل در هر بخش    کارگران در معرض سروصدا
        تعداد    درصد
کشاورزی    89189    17618    19.8
استخراج نفت و گاز    330841    76625    23.1
فعالیت های ساختمانی عمومی    664833    105299    15.8
فعالیت های سنگین ساختمانی    517969    124610    24
فعالیتهای ساختمانی مخصوص بخش تجاری    1288744    191087    15.6
صنایع غذایی    1188267    343030    28.9
تولید دخانیات    106399    57764    54.3
صنایع نساجی    615322    262108    42.6
تولید چوب و چسب    475730    196489    41.3
تولید لوازم خانگی    428539    121271    28.3
کاغذ و مقوا    488101    164808    33.8
نفت و ذغال سنگ    160516    31998    19.9
چرم و غیره    141200    9346    6.5
لاستیک و پلاستیک    594525    135611    22.8
ماشینها و تجهیزات صنعتی    1544883    299509    14.9
صنایع الکترونیک    1287842    104553    8.1
وسایل حمل و نقل    555108    48014    8.7
صنایع تولیدی متفرقه    418805    39307    9.4
علاوه بر آن انستیتو ملی بهداشت و ایمنی شغلی (NIOSH ) اظهار کرده است که نزدیک به 20 میلیون کارگر در ایالات متحده آمریکا از افت شنوایی ناشی از سروصدا (NIHL ) خسارت دیده اند. طبق تخمینات NIOSH ، 14 درصد از جمعیت کل کارگران در محیط هایی به کار گرفته می شوند که تراز صدا در آنها از 90ِdBA تجاوز می کند.
برآوردهایی که اخیرا در کشورهای آمریکایی صورت کرفته ، حاکی از آن است که 30 میلیون نفر در این کشورها در محل هایی با میزان سروصدای بیش از 85dBA کار می کنند، که این میزان می تواند برای شنوایی خطر مهمی محسوب شود. آمارهای قبلی نشان داده اند که تقریبا بین 3-2 درصد افراد تا حدودی دچار کاهش شنوایی هستند . نسبت افراد مبتلا به کاهش شنوایی با افزایش سن بالا می رود، که این نسبت در افراد شاغل در صنایع پرسروصدا بیشتر است.
بنابر این با توجه به آمارهای ذکر شده از طرف سازمانهای معتبر و فعال در زمینه ایمنی و بهداشت شغلی در کشور آمریکا و جمع بندی آنها ، ما را به این نکته رهنمون می کند که مسئله سروصدا تا جه حد اهمیت دارد ، که لزوم پرداختن دقیق و موشکافاه را در این زمینه ایجاب می نماید و اینکه مدیران صنایع نیز در جهت حفظ و صیانت از سرمایه های نیروی انسانی خود بایستی توجه ویژه ای را به این مسئله داشته باشند. خوشبختانه در کشور ما نیز ، ماده 82،92  و 90 قانو تامین اجتماعی به منظور حفظ کارگران توجه به عوامل زیان آور از جمله سروصدا داشته‌اند.

اثرات سروصدا بر روی انسان (Effects of Noise on Human )
این اثرات از چندین جبه مطرح می باشند:
اثرات صدا از جنبه بهداشتی(Health Effects)
صدمه به دستگاه شنوایی و بینایی، اختلال در تطابق و عکس العمل به نور، اثر بر روی سیستم تعادلی(گیجی،تهوع، اختلال در راه رفت و غیره) ، اثرات عصبی مثل ترشح زیاد اسید معده و تشدید بیماریهای مرتبط ، اثرات فیزیولوژیک عمومی و افزایش ضربان قلب، فشار خون و مصرف اکسیژن و تعداد تنفس و غیره.

اثرات صدا از جنبه ارگونومیکی (Ergonomic Effects )
در این زمینه می توان کاهش راندمان کار و افزایش ریسک حوادث را نام برد.

اثرا صدا از جنبه ایمنی(Safety Effects )
تداخل با مکالمه و ماسکه کردن صدا(Masking Noise )، از آنجایی که مکالمه در محیط‌های کاری به عنوان یکی از راههای ارتباط می باشد که در صورت وجود صدای زمینه و به خصوص در فرکانس های حدود مکالمه (4000-1000) می تواند ارتباط بی افراد را از طریق کلامی مختل سازد و باعث بروز حوادث گردد.

صوت و ماهیت آن (Noise& its Chractristics )
امواج صوتی شکلی از امواج مکانیکی طولی هستند که در محیط های مادی منتشر شده و در برخورد با گوش انسان احساس شنیدن را ایجاد می کنند و در یک تقسیم بندی ساده ، اصوات را از نظر احساس فیزیولوژیکی به دو دسته تقسیم می کنند، یکی اصوات موسیقی که اصوات  منظم و خوشایند هستند و دیگری سروصدا که به اصوات نامنظم و ناخوشایند معروفند .
به طور کلی اصوات به هر شکلی که باشند با سه مشخصه اصلی معرفی می گردند:

فرکانس(Frequency )
 محدوده فرکانس قابل درک برای انسان بین 2000-16 هرتز است و امواج خارج از این محدوده فرکانسی را مادون و ماورای صوت می نامند . شناخت فرکانس ها در مباحث کنترلی و انتخاب گوشی های ایمی بسیار مهم و اساسی است.

طول موج (Wave Length )
یکی از مهمترین پارامتر ها در کنترل صدا طول موج است . شناخت این پارامتر ها در انتخاب عایق های صوتی و فواصل نصب آنها تعیین کننده خواهد بود.

سرعت صوت (Sound Velocity)
ما از سرعت امواج صوتی ، در محاسبه میزان امپدانس صوتی(Z) استفاده می کنیم . هر چه محیط چگالتر باشد ، مقاومت صوتی بیشتری خواهد داشت و انعکاس صوت بیشتر خواهد بود. این موضوع نیز در کنترل صدا قش مهمی ایفاء می کند و ما در جذب صدا همیشه سعی بر این داریم که از محیط هایی با چگالی کمتر استفاده کنیم .

.

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه