انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه  

پایان نامه|پایان نامه بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آن 


مـوضـوع:
بررسی روابط زوجین با والدین خود و مشکلات ناشی از آن
فهرست مطالب

فصل اول     
مقدمه     
بيان مسئله     
اهميت و ضرورت     
فصل دوم    
پيشينه داخلي     
مقاله     
مصاحبه اكتشافي و مصاحبه كارشناسي     
فصل سوم    
تحليل نظري     
مدل نظري     
فصل چهارم    
روش شناسي تحليل     
روش تحقيق     
جامعه آماري     
شيوه انتخاب واحد نمونه    
روش گردآوري     
سئوالات و فرضيات تحقيق     
تعريف عملياتي     
فصل پنجم    
يافته ها    
فصل ششم    
نتيجه گيري    
محدوديت ها    
فصل هفتم     
ضمايم    
پرسشنامه    
آراء صاحبنظران    
منابع     
 
چکیده :
این پژوهش باهدف بررسی روابط زوجین با والدین خود و تاثیراتی که این روابط بر روابط بین زوجین می گزارد و مشکلاتی که طی آن به وجود می اید در بین زنان و مردان متاهل شهر کاشمر انجام گرفته است
این تحقیق دارای یک پیشینه داخلی ، مقاله و مطالعات اکتشافی است .
نمونه گیری به صورت تصادفی صورت گرفته ، داده ها از طریق پرسشنامه جمع اوری و تحلیل شده است و نتایج آن به این شرح است :
زوجین به دلیل عدم آشنایی با خصوصیات رفتاری همسر خود و همچنین عدم استقلال فکری ، فضای پدر سالارانه و مادر سالارانه خانواده از والدین خود در بروز مشکلات ناشی از آن خط میگیرند و تحت تاثیر والدین خود قرار میگیرند


مقدمه :
والر در اين باب اشاره دارد به گرايش ناآگاهانه اي كه در افراد وجود دارد، ميل به اين باشد كه در زندگي زناشويي خويش تصوير دوست داشتني والدين خود را جستجو مي كنند (همان) با اين نكته در حقيقت مي توان اين پرسش را مطرح كرد كه آيا فرد در انتخاب همسر خود آزاد است گاه ندانسته انتخاب مي كند كه همسان والدين خود باشد؟ آيا پدر و مادر علي رغم آزادگذاردن فرزندان خود را در اين امر، در واقع نفوذ گاه كاملاً ناآگاهانه اي برايشان اعمال نمي كنند.
جامعه شناسان در تشريح رفتار انسان به وسيله محيط پيرامون براي تبيين حال، به تعمق در گذشته نمي پردازند كه اين كار روانكاوان است.
ترمان عقيده داردكه مرد خواستار ازدواج با دختري  است كه مادرش را در خاطره او زنده مي كند پاتريك نيز بر شباهت خصوصيات ظاهر زن با خصايص مادر تكيه مي كند.
نتيجه گيري استروس مبني بر اينكه هر يك از والدين در موضعي قرار مي گيرند كه از آن بر فرزندان خود تاثير گذارند، مي تواند به ما نشان دهد كه در حقيقت بنيان تصوير آرماني زناشويي در واكنش غريزي فرزند نسبت به مادر يا پدر خويش قرار ندارد بلكه بر اساس اين تصوير مبتني بر رفتارهاي عاطفي آنهاست . نظريه همسان همسري به معناي اين اصل است كه در زندگي به ويژه آن كساني كه با هم ازدواج مي كنند كه مانند هم هستند به عقيده بسياري از دانش پژوان شباهات و همساني از نظر فردي يا اجتماعي، فرهنگي و ... نخست اشخاص را به سمت خود جلب مي كند و آنگاه پس از آن كه وصلت كردند خوشبختي خانوادگي آنها را تامين مي كند (همان) فرضيه هايي كه از اين نظريه  استخراج مي شود:
    والدين با القاء طرز تفكر خود بر فرزندان خود اعمال نفوذ مي كنند.
    زوجين در زندگي زناشويي تصوير والدين خود را جستجو مي كنند.
2-3 نظريه ميداني لوين
بسياري از شرايط  اجتماعي از جمله شرايط زن و شوهر به شدت وابسته به شرايط زماني و مكاني مي باشد. شرايطي كه با دارا بودن عناصر مختلفي مي توانند در ابعاد گوناگون بر زندگي زن و شوهر از جمله رضايت و موفقيت در زندگي آنها موثر باشد بررسي اختلافات خانوادگي در قالب شرايط زماني و مكاني خاص، ايجاب مي كند كه از نظريه ميداني لوين نيز استفاده شود. (مهدوي، 1375؛ 28).
لوين واژه فيلو (پهنه يا ميدان) را از فيزيك برگزيده است و همانند آن رفتار انساني را تابع عوامل مختلفي و به هم پيوسته مي داند وي اين عوامل را نيروهاي ميدان مي نامد.
لوين عوامل مذكور را به دو گروه تقسيم مي كند خصوصيات شخصي و محيطي بدين ترتيب رفتار هر فرد تابع خصوصيات شخصي او و خصوصيات محيطي است. (همان)
با استفاده از اين مي توان بسياري از مسايل جامعه شناختي از جمله اختلافات خانوادگي را مورد تبيين قرار داد لوين معتقد است كه به منظور بررسي زندگي زن و شوهر، بايد عوامل محيطي و رواني مربوط به شرايط زن و شوهر كه شامل انتظارات و خصوصيات همسر نيز مي شود مورد تحليل قرار گيرد (مهدوي،‌ 1375؛ 29).
از نظر لوين شخصيت و محيط مستقل از هم نيستند بلكه ارتباط تنگاتنگي با هم دارند وي ارتباط و وابستگي متقابل عناصر فوق را در مجموع فضاي زندگي مي نامد (همان)، به اين ترتيب نزاع زن و شوهر از ديدگاه اين نظريه به قرار زير است. ديگران مهم وميزان آگاهي بر رضايت زوجين در نتيجه بر ميزان اختلافات خانوادگي موثر است.
فرضيه هاي مرتبط با اين نظريه:
    زوجين به دليل عدم شناخت از هم از والدين خود راهنمايي مي جويند.
    فضايي كه زوجين در آن رشد كرده اند بر اعتماد به نفس زوجين موثر است.
3-3 نظرات كارشناسان و ساير موارد:
در برخي موارد ممكن است زوجين تحت تاثير راهنمايي هاي اشتباه والدين خود قرار گيرند و درگيري هايي را درخانواده ايجاد كنند. در اينجا نياز است بزرگترها و والدين بين احترام و شان ومنزلت والدين و همچنين دخالت تفاوت قايل شوند ( باباصفري، 271،‌ 39).
از نظر ويژگي هاي اجتماعي و فردي معمولاً‌ زوجيني كه به والدين خود اجازه دخالت در زندگي خود را مي دهند معمولاً ‌افرادي هستند كه از كودكي حق انتخاب نداشته اند حتي در زمان ازدواج والدين براي آنها تصميم گرفته اند و از كودكي به والدين خود متكي بوده در مقابل اين گونه فرزندان والدين نيز به كودكان خود اجازه تصميم گيري را نداده اند امروز نيز كه مستقل شده اند هنوز شيوه قديمي را به كار مي برند.
فرضيه هاي استخراج شده در اين بخش والدين و بزرگترها تفاوت بين احترام و دخالت را نمي دانند. زوجين تحت تاثير رفتار عاطفي والدين به سمت آنها گرايش دارند.
زوجين به دليل عدم استقلال فكري در زندگي زناشويي از والدين خود خط مي گيرند.
4-3 مدل نظري تحقيق

 
6- متغيرهاي پژوهش
متغير وابسته اين تحقيق روابط زوجين با والدينشان است و متغيرهاي مستقل شامل استقلال فكري زوجين، شناخت زوجين از هم، القاء تفكرات والدين به زوجين،‌ وابستگي هاي عاطفي زوجين، فضاي رشد زوجين در خانواده (پدرسالار يا مادرسالار بودن)، تحصيلات
7- تعريف عملياتي
تعريف عملياتي متغيرها در جدول زير انجام شده است.
متغير    شاخص    سئوالات    سطح سنجش
تحصيلات     مدرك    تحصيلات شما چقدر است    ترتيبي
استقلال فكري     مدرك    نظرات ديگران تا چه حد در تصميم گيري شما نقش دارد     ترتيبي
شناخت خصوصيات رفتاري    مدرك    شما تا چه حد از لحاظ فكري همسرتان را مي شناسيد    ترتيبي
وابستگي عاطفي     درد دل    شما چقدر با والدين خود درد دل مي كنيد    ترتيبي
القاء تفكرات والدين به زوجين    درد دل    هنگام بروز مشكل شخصي براي شما برخورد والدينتان چگونه است     اسمي
القاء تفكرات والدين به زوجين    درد دل    هنگام بروز اختلاف با همسرتان برخورد آنها چگونه است    اسمي
فضاي پدر سالارانه يا مادرسالار     درد دل    در خانه پدري شما چه كسي حرف آخر را مي زند    اسمي
تفاوت احترام و دخالت     درد دل    دخالت در امور خانه از ناحيه عضوي از خانواده همسر     اسمي

متغير وابسته    سوال    سطح سنجش
رابطه زوجين با والدين     ارتباط شمابا والدينتان چگونه است    ترتيبي
فصل چهارم
روش شناسي تحقيق
مقدمه:
در اين فصل به ويژگيهاي روش شناسي تحقيق مي پردازيم كه شامل روش تحقيق، جامعه آماري و حجم نمونه، شيوه انتخاب واحد نمونه، روش گردآوري سوالات تحقيق و فرضيات، متغيرهاي پژوهش و تعريف عملياتي متغيرها مي باشد.
1. روش تحقيق: روش تحقيق در اين پژوهش پيمايش است. اين روش متداولترين روشي است كه در تحقيقات اجتماعي به كار مي رود. پيمايش جمع آوري اطلاعات به عنوان راهنمايي عملي توصيف ياپيش بيني و يا به منظور تجزيه و تحليل روابط بين برخي متغيرها است. اين تحقيق از نظر معيار وسعت (كلان، ميانه، خرد) در سطح خرد است و از لحاظ سطح تحقيق از نوع توصيفي تبييني مي باشد.
2. جامعه آماري و حجم نمونه: جامعه آماري اين پژوهش 50 نفر از زنان و مردان متاهل در شهر كاشمر است .
3. شيوه انتخاب واحد نمونه: از بين خيابانهاي اصلي و فرعي شهر كاشمر به طور تصادفي چند منطقه انتخاب شده و در بين اين مناطق كوچه هايي به طور تصادفي انتخاب و پرسشنامه به صورت تصادفي سه تا در ميان بين خانه هاي مسكوني توزيع شده است.
4. روش گردآوري: ابزار اصلي جهت جمع آوري اطلاعات در اين تحقيق پرسشنامه است كه توسط محقق ساخته شده شامل 11 سوال بسته مي باشد.
5. سوالات و فرضيات تحقيق:
1-5. سوالات:‌
1. آيا روابط زوجين با والدين خود در روابط آنها با هم تاثير دارد؟
2. آيا اين تاثير مفيد است يا مضر؟
3. آيا مشكلاتي ايجاد مي كند چگونه مشكلاتي؟
4. والدين كه در زندگي فرزندانشان مشكل ايجاد مي كنند چه ويژگي هاي فردي رواج دارند؟ ( توصيفي)
5. زوجيني كه تحت تاثير والدين خود هستند چه ويژگي هايي دارند؟ ( توصيفي)
2-5. فرضيات تحقيق:
القاء تفكرات والدين بر روابط زوجين با هم تاثيردارد.
فضايي كه زوجين در آن رشد كرده اند براعتماد به نفس آنها موثر است. ارتباط زوجين با والدينشان به دليل عدم شناخت از هم بر روابط آنها با هم تاثير دارد.
ارتباط زوجين با والدينشان به برداشت آنها از  احترام فرزندانشان مربوط است.

براساس جدول فوق 0.18پاسخگویان مردو.0.82زن بوده اند

براساس جدول فوق .0.28پاسخگویان زیر دیپلم 0.56دیپلم0.16لیسانس بوده اند

براساس جدول فوق 2%پاسخگویان کم,22%متوسط,24%زیاد,22%خیلی زیادبا خصوصیات همسرشان اشنا بوده اند

براساس جدول فوق 8%خیلی کم12%کم42%متوسط20%زیاد18%خیلی زیادبا والدینشان در دل می کردند

براساس جدول فوق 2%پاسخگویان معتقد بوده اند که درمواقع بروز مشکل والدینشان اصلا به انها کم نمی کنند16%گاهی کمک می کردند16%اغلب و66%همیشه کمک می کنند

براساس جدول فوق 4%والدینشان در هنگام بروزمشکل با همسرشان از انها دفاع می کردند20%از همسر انها دفاع می کردند46%بیشتر هردو انها را راهنمایی می کردندو30%اصلا مداخله نمی کردند

براساس جدول فوق 40%خیلی کم30%کم20%متوسط8%زیاد2%خیلی زیادبه خاطر رابطه با خانواده همسرشان به مشکل برخورده اند
   
براساس جدول فوق با توجه به اینکه سطح معنی داری به دست آمده 86%وبیشر از5%می باشد پس نتیجه گرفته می شود بین تحصیلات با ارتباط با والدین رابطه معنی داری وجود ندارد
   

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه