انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

پایان نامه | پایان نامه بررسي و شناخت خشونتهاي زنان عليه مردان،

پایان نامه ناديده انگاشتن نهاد خانواده
ازدواج و تشكيل خانواده مطمئن ترين راه سلامت و امنيت جامعه است هنگامي كه مباني خانواده مستحكم باشد و جوانان با ازدواج و تشكيل خانواده بپردازند انحطاط سرگرداني ، تجاوز جنسي و خشونتهاي چشمگير كاهش مي يابد. براساس آمار سازمان بهداشت جهاني و پژوهش كانون اصلاح و تربيت ايران با بيشتر افرادي كه به نوعي به انحراف كشيده مي‎شوند از فضاي گرم و عاطفي خانواده محروم بوده و آغوش پدر و مادر را تجربه نكرده اند.
فرهنگ سازي براساس حقوق اسلامي و انساني
از نظر اسلام زن و مرد داراي حقوق مساوي هستند و نه مشابه. اين امر از بدو تولد تا آخر لحظه حيات انسان وجود دارد .  در صوتي كه احكام خداوند به صورت صحيح و درست آن اجرا شود و بسياري از معضلات و آسيبهاي اجتماعي كه امروزه جوامع با آن دست به گريبان است ريشه كن مي‎شود.
تضاد درحقوق زن و مرد بيشتر در زمان ازدواج و بعد  از آن نمود پيدا كرده و تبديل به معضلهاي زيادي از جمله طلاق مي‎شود. در صورتي كه هريك از دو طرف با حقوق و وظايف خود آشنا باشند و باديدي باز اقدام به امر ازدواج نمايند و جامعه با فرهنگ سازي صحيح حقوق پايمال شده زنان را يادآور و آموزش داده و از درست و صحيح استفاده كردن از حقوق خود به آنها راهنمايي هاي لازم نمايد بسياري از چالشهاي را كه در راه توسعه اجتماعي و بعضي صنعتي خود با آن روبرو مي شويم را مرتفع مي نمايد.
مديريت خانه يك فعاليت و كار تما وقت است اما متأسفانه در كشور ما اين فعاليت هنوز بصورت علمي تبيين نشده است كار از نظر اسلامي تنها كار توليدي نيست و ارزش كار هم فقط به كارهاي توليدي چون صنعت و كشاورزي و دامداري اختصاص ندارد. اگر چه ممكن است عده معدودي تلاش بانوان در خانه را كار به حساب نياورند اما از ديدگاه جامعه شناس خانواده و نيز فعاليت زنان در خانه كاري است پيچيده زيرا كار در خانه مجموعه اي است از تلاش و عاطفه. در واقع كار در خانه يكي از مشكل ترين كارهاست اين فعاليت است با ظرافت بسيار و زياد و صورت ميگيرد و هر كس از عهده آن بر نمي آيد.
يكي ديگر از نگرشهاي بسيار اشتباه در مورد زنان اين است كه آنان را فقط در خانه داري و تربيت فرزند حائز صلاحيت دانسته و در ساير مشاركتهاي اجتماعي فاقد توانايي مي دانند كه درسالهاي اخير گامهايي را كه زنان در راه توسعه در قسمتهاي مختلف برداشته اند اين فرضيه را خود به خود باطل مي‎كند.
« انگلس  مي نويسد: مادام كه زن  از كارهاي توليدي اجتماع دور نگهداشته شود و فقط محكوم به انجام كارهاي خصوصي منزل باشد و رهايي او برابري شرايطش با شرايط مرد غيرممكن است و غيرممكن خواهد ماند. براي اين كه رهايي زن تحقق يابد ابتدا بايد زن بتواند در توليد تمام سطوح اجتماع شركت داشته  وكارهاي منزل فقط قسمت كمي از وقت او را بگيرد. بدين ترتيب انگلس با دليل منطقي لزوم پايان بخشيدن به نظام تقسيم كار بر اساس جنس زن و مرد را يادآور مي‎شود نظامي كه هميشه باعث خانه نشيني زن شده است.
در ادامه آقاي گارودي   نظرش اين چنين بيان مي دارد كه در منطق نظام مردسالاري كه بوسيله مردان و براي مردان خلق شده توسط آنان كوركورانه گسترش يافته است همه چيز در جهان مفهوم شييء را دارد و بايد دستكاري شود بعنوان مثال مؤسسات نظامي را كه بارزترين عامل مردسالاري هستند مي‎توان نام برد اين نظام براساس اطاعت كوركورانه ايجاد شده است و مرد را از بشريت و انسانيت جدا مي سازد.
همگام با پيشرفت صنعتي
گذر از جامعه سنتي جامعه صنعتي نه تنها در قسمتهاي صنعتي و كشاورزي و توليدي تغييرات قابل ملاحظه اي را پديد مي‎آورد بلكه بايد جهش در قسمتهاي اجتماعي فرهنگي جامعه مي‎شود جامعه اي كه رو به سوي پيشرفت و مدرنيزه شدن نهاده بايد فرهنگ مردم خود را نيز در جهت پذيرش اين تغيير دگرگون نمايد و آموزشهاي لازم را به آنان  ارائه دهد هنگامي كه اثرات جامعه سنتي كم كم از جامعه زايل مي‎شود يعني ديگر زنان و دختران در سنين پائين اقدام به ازدواج نمي كنند براي زندگي خود خود شخصا تصميم گيري مي نمايند تحصيلات براي آنان مانند گذشته كم اهميت نمي باشد و حتي بسياري پس از تحصيلات عاليه اقدام به تشكيل خانواده مي نمايند كار بيرون از منزل براي زنان مهم و حتي اساسي جلوه مي نمايد و … بنابراين جامعه بايد ذهنيت تمام افراد خود را نسبت به مسائل ذكر شده كه فراتر از اينها هم باشد باز نمايد تا در اين راه به مسائل و مشكلات برخورد ننمايد هنگامي كه سن ازدواج در جامعه سنتي از 15 سالگي به بالاي بيست سالگي رسيده و مشكلات راه در نتيجه ازدواج حل مي شد اكنون با چند سال تأخير مواجه مي‎شود بايد مسئولين در پي چاره انديشي اساسي شوند كه در غير اينصورت مسئله به صورت بيماريهاي رواني مانند خشونت و … در جوانان ظاهر مي‎شود.
مدارس آگاه
مدرسه به عنوان خانه دوم كودكان نقش بسزايي در آگاهي و اجتماعي شدن كودكان و نوجوانان دارا هستند هنگامي كه ارزشهايي مانند ايثار، دوستي، محبت، صداقت در كنار سايرارزشها تحصيلي مورد تشويق واقع شود و ضد ارزشهايي مانند خشم، دروغ ، خيانت، ظلم مورد نكوهش و سرزنش واقع شود دانش آموزان فرا مي گيرند  و در زندگي  شخصي و اجتماعي خود سعي در تقويت هنجارها مي كنند.


تشنجات خانوادگي و دختران نوجوان
زن و مرد با انتخاب همسر سفر پر فراز و نشيب را آغاز مي‎كند كه شمار زيادي از اعضاي جامعه به ويژه نسل هاي بعدي را در بر خواهد گرفت. خانواده به مثابه نخستين پايگاه آموزش و پرورش، اساسي ترين عامل شكل گيري شخصيت و هويت فرزندان مي باشد. به همين لحاظ هر گونه نارسايي و يا ناهنجاري در ساختار خانواده مي‎تواند درروند رشد و پرورش كودكان تأثير كاملاً مطلوب داشته باشد. امروزه ثابت  شده است به همان ميزان كه فضاي خانواده مه آلود باشد بهداشت رواني فرزندان نيز به همان نسبت در معرض خطر و آسيب قرار مي‎گيرد. دختران نوجوان در شرايط نامساعد و ناسازگار خانوادگي فشار بيشتري احساس كرد و در معرض ظلم و آسيب هاي بيشترروحي و رواني نسبت به پسران نوجوان قرار دارند.
در سنين نوجواني كه مرحله شكل گيري شخصيت و آماده شدن براي ورود به عرصه هاي مختلف زندگي است و بايد از حمايت هاي و راهنمايي هاي عاطفي پدر و مادر بهره مند گردد. چنانچه يك دختر نوجوان احساس ناامني و بي پناهي كند دچار انواع اختلالات رفتاري  وشخصيتي خواهد شد. الگوپذيري كودكان از پدر و مادر در آغاز و به پذيرش نقش هاي جنسي در دوران بلوغ و پس از آن مي‎انجامد با فقدان و يا قطع روابط سالم و اصولي خانوادگي و فرآيند هويت يابي دچار اختلال خواهد شد. مشاجرات دائمي ميان پدر و مادر يا ساير افراد خانواده موجب برهم خوردن تعادل عاطفي دختران مي‎شود و آنان همواره در اضطراب و ترس زندگي خواهند بود چرا كه دائماً نگرانند كه مبادا اين منادعات و تنش ها باعث محروميت شان از محبت پدر يا مادر شود. به همين دليل پدران و مادران آگاه بايد توجه داشته باشند كه تشنج در محيط خانوادگي منتهي به تشويق، فشار رواني، ناامني و ميل به افكار ناسالم در دختران نوجوان خواهد شد.
تعارضات ميان اعضاي خانواه بر وحدت و يگانگي آن لطمه زده و موجب بروز پرخاشگري و زوال آن مي گردد. در چنين خانواده هايي يك دختر نوجوان انديشه خواهد كرد كه به خانواده اش تعلق ندارد آنها را الگوي خوبي براي تبعيت نخواهد دانست و به رفتارهاي متعارض و ناسازگار كشانده خواهد شد اهميت اين قضيه آن چنان است كه مي‎توان گفت نوجوانان دختر داراي مسائل شخصي و ناسازگارهاي بيشتر عمدتاً در خانواده  رو به ضعف و سستي نهاده بنيادهاي اخلاقي و اجتماعي در كل جامعه متزلزل خواهد شد و در اين ميان نقش دختران نوجوان به عنوان مادران و همسران آنيده نقشي بسيار مهم و اساسي در شكل گيري آينده جوامع خواهد بود.
اوقات فراغت
يكي از عوامل آسيب زا و زمينه ساز انحرافات اجتماعي - اخلاقي وجود بي كاري و فرصت هايي است كه افراد برنامه ريزي منسجم و صحيح و اصولي براي آنها ندارند.
تحقيقات و تجربيات نشان مي‎دهد بيشترين افرادي كه در معرض انحراف اخلاقي قرار مي گيرند كساني هستند كه از اوقات بي كاري بيشتري برخوردارند. متأسفانه يكي از عمده ترين مشكلات زنان در جامعه ما وجود اوقات بيكاري و بدون برنامه در زندگي آنان است زيرا با ماشيني شدن زندگي، مسئوليت هاي خانه داري كاهش يافته است يكي از عمده ترين رسالت هاي متوليان تعليم و تربيت اين است كه تدابيري جهت ايجاد اشتغال است و سرگرمي هاي مفيد  و مؤثر براي آنان فراهم نمايند لازم به ذكر است كه منظور از اشتغال الزاما يك شغل رسمي و بيرون از منزل نيست بلكه منظور ايجاد زمينه هايي است براي اين كه زنان با استفاده از آنها بتوانند فرصت هاي بي كاري و اوقات فراغت خود را به صورت مفيد پر كنند همچنين ايجاد مراكز امن و فرهنگي با اهداف تربيتي صحيح مي‎تواند ضمن اين كه موجب ارتقاء سطح علمي فرهنگي زنان گردد وسليه اي براي پر كردن وقت خانم ها و دختران جوان باشد. و باايجاد فرصت هاي شغلي كه خانم ها ضمن اين كه در منزل هستند و به امور خانه و خانه داري مي پردازند بتوانند بخشي از اوقات خود را به  آن امور اختصاص دهند تا ضمن كمك اقتصادي به خانواده بتوانند از اوقات بي كاري خود به خوبي بهره گيرند.
وجود اوقات بيكاري علاوه بر آن كه مي‎توانند زمينه ساز انحرافات باشد از نظر روحي و رواني هم تأثير بسيار منفي روي زنان دارد و يكي از علل عمده وجود ناراحتي هاي اعصاب و افسردگي كه به صورت فزاينده در خانم هاي خانه دار رو به افزايش است همين مساله مي‎باشد البته توجه به اين نكته در اين بخش اهميت دارد كه ضرورت ايجاد اشتغال نسبي مفيد و مؤثر براي زنان  ما را دچار افراط و تفريط نمايد و با ايجاد اشتغالات زياد، موجب خستگي جسمي و روحي زنان گرديم و نشاط و سلامت آنان رابراي سرپرست معنوي خانواده كاهش دهيم و زمينه ايجاد مشكلات و مسائل عديده ديگري را فراهم نمائيم.
برتراند راسل  چنين اظهار نظركرده است كه فنون جديد امكان اين را بدست داده است كه اوقات فراغت را از محدوده امتيازات طبقاتي خارج نموده و بين تما افراد سرشكن نمائيم.فصل پنجم:

استنتاج
 
استنتاج :
با توجه به موضوعات و فرضيات و اهداف و ارائه داده ها و تجزيه و تحليل هاي محتواي آنها او نتيجه گيري و اثبات يا جواب به سوالات مطرح كننده را در سه مقوله زير مي‎توان دنبال كرد:
-    بررسي خشونتهاي زنان عليه مردان از مهر لغايت اسفند 82
-    بررسي عواملي را كه باعث افزايش فراوان خشونتهاي زنان عليه مردان درسالهاي اخير شده است.
-    بررسي پيامدهاي اجتماعي كه خشونت زنان عليه مردان بهمراه خواهد داشت.
در بررسي خشونتهاي ثبت شده زنان عليه مردان بتاريخ هاي ياد شده مشخص شده كه تعدادي از زنان با توجه به قانون مهريه و جوانب آن پس از او به عقد به اجراء گذاشتن مهريه احترام به آزار مردان نموده و درصورت عدم يا ناتواني پرداخت مردان با توجه به حق قانون خود مردان را رهسپار زندان مي نمايند كه اين مسئله بايد از نظر فرهنگي اجتماعي و حقوقي به طور كلي و جامع بررسي شود در بعد اجتماعي دختر و پسربايد قبل از ازدواج با تمام خصوصيتهاي يكديگر آشنا شد و سپس امر به ازدواج نمايد. در بعد خصوصي مسئله مهريه و اندازه اين حاصله از آن بايد به طور مشخص مجدداً ارزيابي و تجديدنظر شود.
همچنين دختراني كه امر به ازدواج اجباري نموده و همسر ايده ال خود را خود تعيين نمي نمايند در بعد از ازدواج با آشنايي با فرد مورد نظر خود دست به خشونت عليه همسر خود زده و با بكارگيري بسياري از كارها و موارد امر به كنار زدن همسر قانوني خود نموده تا باب تازه اي براي ازدواج با فرد رويايي خود را پيدا نمايند.
اعتياد همسر نيز يكي از عواملي است كه زنان را نسبت به همسران خود خشن نموده و با توجه به ظرفيت خانمها خشونتهايي را عليه مردان اعمال مي دارند. گاه طلاق از همسر كشتن همسر و … اعمالي است كه زنان در رابطه با همسران خود بكار مي گيرند.
در رابطه با ازدواج اجباري بايد والدين در ازدواج دختران خود اعمال نظر نمايند نه اين كه اعمال قدرت و نظر نهايي را بر عهده شخصي دختر واگذار نمايند.
اعتياد نيز مسئله اي خانمان سوز است كه دختران بايد قبل از ازدواج با ديدي باز همسر آينده خود را انتخاب نمايند.
 در رابطه با افزايش خشونتهاي زنان و عواملي كه باعث آن مي‎شود مي‎توان گفت كه :
عدم آشنايي زنان با حقوق قانوني خود چه در رابطه با ازدواج و كار و … باعث اين افزايش شده است زنان بدون آگاهي از حقوق قانوني خود در رويارويي با مشكلات با چاره انديشي غلط دست به اعمال خشونت بار مي زنند.
در بررسي پيامدهاي اجتماعي كه خشونت زنان در جامعه عليه مردان ببار مي آورد اين گونه استنباط شد كه  با توجه به نقش خطير و مهم تربيت كه اساسا بر عهده زنان مي‎باشد اگر ما آن وظيفه مهم را برعهده قشري كه خود دچار مشكل مي‎باشد گذاشت بايد انتظار نسلي خشن و داراي ناهنجاريهاي فراوان را كشيد.
همچنين طلاقهايي كه منجر به از هم پاشيدگي بناي يك خانواده مي‎شود مي‎تواند جامعه را با مشكلات عديده اي همچون بچه هاي طلاق كه خود داراي مسائل و مشكلات فراوان اجتماعي فرهنگي، اقتصادي مي‎باشد و در قسمتهاي مختلف جامعه مي‎تواند ناهنجاريهايي را به بار آورد.
زنان بي سرپرست مردان سرخورده از طلاق و … بسياري از موارد ديگر از نتايج طلاقهايي است كه با ازدواج ناصحيح صورت مي‎گيرد.


پيشنهادات
 
زنان و مسائل آنان بقدري كه در جامعه ما در حاشيه قرار دارند كه حتي مشكلات آنان به چشم نمي آيد در راه انجام اين تحقيق و ريشه يابي مشكلات زنان و علل روي آوردن آنان به اعمال خشونت آميز با كمبودهايي در زمينه كتب و تحقيقات در رابطه با خشونت زنان عليه مردان مواجه بودم و درهر كدام پژوهش و تحقيقاتي منابع خاص مردان و ريشه يابي مشكلات آنان بود گويا زنان در زندگي خود ربات هستند  و هيچ گونه آسيبي از نظر رواني شامل آنان نمي‎شود.
اينجانب از متصديان امور فرهنگي درخواست مي نمايم  كه در جهت فرهنگ سازي و شناخت درست نقش زنان و شناخت زنان آنگونه كه بايد باشد از رسانه هاي جمعي  و ديگر عوامل فرهنگي كمك گرفته و دستگاههاي حقوقي بايد نظري مجدد و دوباره به قوانين مربوطه افكنده  وحقوق پايمال شده زنان را كه در لابه لاي قوانين گم شده است را دوباره بازسازي نمايند همچنين بايد فرهنگ درست ازدواج كردن و انتخاب صحيح همسر ايده آل به پسران و دختران جوان آموزش داده و به علي الخصوص به دختران گوشزد نمايند كه مهريه پشتوانه آنان در طلاق در صورت نبودن هيچ راهي براي زندگي مشترك است نه پشتوانه تجارت براي ويران نمودن بناي خانواده نوپا.
بجاست مسئولين ذيربط از نظر اقتصادي زنان بيوه و مطلقه را به نوعي مورد حمايت خود قرار دهند.
همچنين خانواده ها بيشتر روي مسائل عاطفي و رواني دختران خود برنامه ريزي كرده و آنان را بهتر درك نمايند.


منبع:  مجله علوم اجتماعي

گذراندن اوقات فراغت در رابطه با جنس

نوع فعاليت    دختر    پسر
تماشاي تلويزيون    84    81
استراحت دختران    67    60
معاشرت با اقوام و دوستان    60    63
گوش دادن به راديو    65    64
مطالعه غير درسي    63    -
ورزش    -    71
(منبع: اورنگ 1363)


كتابنامه

-    آلن بيرو- فرهنگ علوم اجتماعي - باقر ساروخاني - تهران- كيهان- چاپ اول .
-    آندره ميشل- جامعه شناسي و ازدواج- تهران- انتشارات موسسه مطالعات وتحقيقات اجتماعي 1352.
-    انگلس فرديك- ريشه هاي خانواده و مالكيت خصوصي و دولت- انتشارات روشان.
-    سازمان ملي جوانان- بررسي وضعيت اوقات فراغت جوانان- موسسه فرهنگ اهل قلم، چاپ اول- زمستان 1381.
-    كارلسون اولا و فايلتون- سيسليا- كودكان و خشونت در رسانه هاي جمعي- مهدي وثوقي- تهران- مركز تحقيقات- مطالعات و سنجش برنامه اي صدا و سيماي جمهوري اسلامي- 1380.
-    گارودي رژه- زنان چگونه به قدرت مي رسند؟ دكتر امان الله ترجمان- انتشارات پرشكوه- چاپ اول- فروردين 79.
-    گيدنز آستوني- جامعه شناسي- ترجمه منوچهرصبوري- چاپ سوم- 1376- تهران.
-    گولد جوليوس- ويليام.ل. كولب- فرهنگ علوم اجتماعي- ترجمه گروه مترجمين-ويراستار محمد جواد زاهدي- مازندران- تهران- انتشارات مازيار (1376).
-    عزيزي- حميدرضا- جرائم زنانه- چاپ  اشكان-  1376 تهران.
-    بهنام جمشيد- ايرانيان و انديشه تجدد- تهران- نشر پژوهش- 1375.
-    سازمان پژوهش وبرنامه ريزي- جغرافياي استان تهران- انتشارات آموزش و پرورش- چاپ دوم 1380.
-    اطلاعات شماره 2184- 17 تير 1383.
-    ايران- سال نهم شماره 2681- 8 دي 1382.
-    جام جم شماره 1036- 4 آذر 1382.
-    ماهنامه پيما زن- سال دوازدهم- شماره 11- بهمن 1382.
-    مجله جامعه شناسي ايران- انجمن جامعه شناسي ايران- موسسه انتشارات آگاه-دوره چهارم- شماره 3- پائيز 1381.

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه