انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

  پایان نامه | جهانگردی

پایان نامه 


 روش تعيين ظرفيت و نوع فضاها
برنامه ريزي كالبدي هر مجموعه داراي يك سلسله مراتب است كه بعضي از آنها جز برنامه ريزي هاي جمعيتي وبعضي جزو
برنامه ريزي هاي فيزيكي هستند . برنامه ريزي جمعيتي مانند ظرفيت مجموعه و . . .  با توجه به آمار مراجعين به منطقه و درصد افراد مراجعه كنندة مناطق بومي و غیر بومی منطقه ، همچنين مسافران جادة ترانزيتي تهران – تبريز كه امكان قصد اقامت موقت در منطقه را داشته باشند تعيين مي شود . در ادامة آن تعيين ظرفيت و نوع فضاها و  مساحت مورد نياز هر يك از گروهها و بخشهاي مجموعه با توجه به موارد مورد نياز براي تكميل مجموعه ، همچنين علايق افراد مراجعه كننده و استقبال ‎آنها از فضاهاي ايجاد شده در مجموعه محاسبه و تعيين مي شود.
ترتيب كار چنين خواهد بود كه ابتدا ليست گروههاي مستقر در مجموعه بصورت كلي ارائه مي گردد و بعد از آن ابتدا عملكردهاي درون هر يك از گروهها و لیست فضاهاي دروني آن  ها به صورت كلان ارائه مي گردد  و پس از ارائه اين ليست جداول فضاها به صورت مجزا با ذكر مساحتهاي هر يك از آنها ارائه و تعيين مي گردد .
3) بررسي وضع  موجود و آمار و ارقام جهت برنامه ريزي فيزيكي
با توجه به موقعيت فعلي سايت مورد نظر وجود تفريحگاه و اقامتگاه در حاشية جنوبي درياچة واقع در مجاورت جادة ترانزيتي ، اين منطقه در حال حاضر با استقبال افراد مختلفي كه به عناوين مختلف براي گذران اوقات خود به محل مذكور مراجعه مي كنند، مواجه  است . لذا با استفاده از اين موقعيت براي بررسي و تحقيق هر چه بيشتر ، بهترين روش براي برنامه ريزي، در مورد طراحي در اين منطقه نظريات و پيشنهادات افراد مقيم در عمل به نظر مي‌ر‌سد .
من نيز با  تنظيم فرم نظر خواهي و سؤالات و مسائلي در حد اطلاعات عموم به نمونه گيري از محل پرداختم تا از نظريات و علايق مراجعين نيز در طراحي استفاده نمايم .
پرسنل مستقر در پارك فعلي نيز قسمت عمدة اطلاعات خود را در مورد آمار مراجعين به شرح زير در اختيار من قرار دادند :
اين اقامتگاه كه قبلاً زير نظر شهرداري تبريز اداره مي شد  ، در حال حاضر از شهريور 76 در اختيار سازمان آب استان آذربايجان شرقي مي باشد . از نظر امكانات داخل محوطه  مي توان تنها به چادرها و آلاچيقهايي كه بطور موقت يا اقامت شبانه جهت اسكان مراجعين  ايجاد شده اند اشاره كرد . امكانات تفريحي  منطقه نيز محدود به زمين محقر بازي كودكان مي باشد . ساختمان بوفه كه در حاشية درياچه واقع شده است . در حال حاضر مسدود بوده و دو غذاخوري  نسبتاً بزرگ در روبروي قريه يوسف آباد و سه راهي امن آب تسهيلات اقامت روزانة مسافران را تأمين مي نمايند . در حال  حاضر هيچ گونه تسهيلات اعم ازرفاهي – بهداشتي و خدماتي در منطقه وجود ندارد . آب آشاميدني قابل شرب نيز از طريق يك منبع كه در انتهاي پارك قرار دارد تأمين مي گردد . وجود يك بي سيم در منطقه ا رتباط آن را با ساير نقاط امكان پذير ساخته است . در حال حاضر كادر خدماتي منطقه در اوقات پرجمعيت حدود 10نفر است .
درياچة قوريگل همچون واحه اي در كوير در مسير طولاني تهران – تبريز جهت  مسافران تابستاني و نزديكي به  تبريز با زيبايي هاي منحصر  بفرد از بزرگترين عوامل جلب توريست محسوب مي شود . در حال حاضر وضعيت توريسم ان بصورت توقف سرراهي و يا پيك نيكهاي يكروزه ( در ايام تعطیل) مخصوصاً از اوايل بهار تا نيمة پاييز مي باشد كه از 15 تير ماه تا اواخر شهريور تعداد مراجعين به
مي يابد و در ساير روزهاي هفته به حداقل خود يعني 100 نفر
مي رسد .
تعداد اقامت كنندگان شبانه بطور متوسط بين 50 الي 100 نفر در طول هفته است كه مسلم است اين ارقام با ايجاد تسهيلات رفاهي افزايش خواهد يافت .
علاوه  بر افراد مراجعه كننده به داخل محدودة اقامتگاه ،  تعداد كثيري  از مردمي كه براي گذران اوقات خود به منطقه مراجعه كرده اند در زمينهاي اطراف درياچه كه داراي مناظر طبيعي زيبايي هستند در زير ساية درختان اطراف درياچه مستقر مي شوند كه قدر مسلم است تعداد اين افرادبا توجه به درنظر گرفتن مسائل مادي بيشتر از ارقام ياد شده است .
اردوهاي دانش آموزي و دانشجويي كه از شهرهاي اطراف براي استفاده از منطقه مراجعه مي كنند، بر تعداد مراجعين به محل
مي افزايند .
در حالت كلي مي توان گفت سرمايه گذاري در چنين منطقه اي كه با استقبال انبوه مردم مواجه است هم از نظر اقتصادي گامي است براي بهبود وضعيت اقتصادي استان و هم از نظر اجتماعي و خدماتي قدمي است مثبت جهت رفاه حال عموم مردم .
با بررسي پاسخ سؤالات مربوط به فرم خواهي و جمع آوري آمار دقيق مربوط به افراد مقيم در منطقه اكثر مراجعين به  منطقه براي اقامت كوتاه مدت اين محل را در نظر گرفته اند كه البته با داشتن شرايط مطلوب در منطقه مدت اقامت افراد متغير خواهد بود .
آمار بدست آمده در مورد پرسشهاي فرم نظر خواهي منظومه بشرح زير است :
بخش نخست پرسشنامه مربوط  به مشخصات فردي افراد است . بررسي اين قسمت نمايانگر اين مهم است كه اكثر مراجعين از طبقات مختلف اجتماعي بوده و چون مراجعت به منطقه در روزهاي تعطيل و ايام فراغت مي باشد لذا اكثر افراد يك خانواده با هم به مسافرت
مي پردازند  ، در نتيجه قسمت عمدة مراجعين را جوانان و كودكان تشكيل مي دهند . 75% افراد در ردة سني 30-10 و 15% افراد سنين 30 تا 45 سال و 10% باقيمانده را افراد بالاتر از 45 سال تشكيل مي دهند كه حضور اين افراد در منطقه در نحوة طراحي و عملكردهاي موجود در طرح بسيار موثر خواهد بود .
اكنون به تفصيل به ارقام  و درصد پاسخها مي پردازيم .
پرسش شمارة 8 – 75% از مراجعين به  منطقه ساكن شهر تبريز بوده  و 25% بقيه غير بومي هستند . با مشاهدة اين ارقام خصوصيات بومي و منطقه‌اي مربوط به شهر تبريز بايستي در طراحي مجموعه مد نظر قرار گيرد .
پرسش شمارة 9 – بيش از 55% از افراد مراجعه كننده بين 2 تا 4 بار در سال در اين محل اقامت  موقت داشته اند و 25% افراد پاسخ دهنده چنين اظهار داشته اند  كه اكثر اوقات فراغت خود را در اين منطقه مي گذرانند .
پرسش شمارة 10- 60% افراد بدليل وجود قابليتها و جذابيتهاي طبيعي منطقه  اين محل را براي اقامت برگزيده اند . لذا توجه به پتانسيلهاي منطقه و طراحي در محل بدون دخالتهاي چشمگير در عوامل طبيعي منطقه در برنامه‌ريزي فيزيكي طرح گنجانده شده است .
پرسش شمارة 11- حدود 65% از افراد پاسخ دهنده وجود تسهيلات بيشتر در محل مذكور را عامل اصلي در افزايش مدت اقامت خود دانسته اند .
پرسش شمارة 12- بيش از 90% افراد ، علاوه از فصل تابستان ، علاقمند به مراجعه به  منطقه در ساير فصول سال نيز مي باشند لذا تسهيلات و تمهيدات لازم جهت اين امر نيز بايستي در طرح گنجانيده شود .
پرسش شمارة 13-با توجه به اينكه اكثر قشرهاي مختلف جامعه  جهت استفاده از  عوامل طبيعي منطقه به اين محل مراجعه مي كنند با در نظر گرفتن شرايط مادي ، حدود 64% از افراد استفاده  از فضاي باز را در منطقه ترجيح مي دهند و  جهت اقامت موقت و يا حتي اقامت شبانه خود نيز ، استفاده از آلاچيقها  و ويلاهاي ارزان قيمت را پيشنهاد مي كنند .لذا طراحي هتل لوكس و فضاهايي با مخارج سنگين در محل با استقبال افراد مراجعه كننده مواجه نخواهد شد كه اين مطلب در طراحي محموعه بايستي گنجانده شود .
پرسش شماره 14 – بدليل نزديكي اين منطقه به شهر تبريز ، اكثر مراجعين با وسيلة نقلية شخصي به محل مسافرت مي كنند و حدود 55% از افراد وجود يك پاركنيگ عمومي با ايمني مناسب در محل را ترجيح مي دهند . علاوه بر آن درصد قابل ملاحظه اي يعني 35% از افراد نيز وجود وسيلة نقليه خود را در كنار واحد اقامتي شخصي خود مي پسندند .
پرسش شماره 15 – بدليل وجود  مناظر  سبز طبيعي  زيبا  در اطراف درياچه و منحصر بفرد بودن درياچه‌اي با اين وسعت  بيش از 85%  افراد،  اشرافيت  اين مناظر  رادر مقابل  محل  اقامت خود ترجيع  داده‌اند.
پرسش شماره 16-چون اكثر  مراجعين  به منطقه  را قشر  جوان تشكيل  مي دهند،  لذا  حدود  70%  از پاسخ دهندگان  با  توجه به موقعيت  منطقه  وجود  تفريحاتي  چون  شنا  و ماهيگير  و قايقراني  را دراولويت  قرار داده اند.
پرسش  شماره 17-  بادر نظر گرفتن  فرهنگ  و سنت  غني  آذربايجاني  حاكم بر منطقه،  اكثر افراد  طراحي  فضاهايي كه در  آن فرهنگ  و سنت  آذربايجاني  احياء  شده و با تمدن  عصر  حاضر  نيز مطابقت  داشته باشد  ترجيع  داده اند. (بيش از 45% )
4) برنامه ريزي كالبدي
براي رسيدن  به يك برنامه  مطلوب  در ابتدا بايد ظرفيت  قابل بهره برداري  از مجموعه  تعيين گردد.  براي تعيين  اين  ظرفيت  از آمار  مراجعين  به منطقه  استفاده  مي شود  و در واقع  برنامه  فيزيكي  مناسب بايد  منطبق  بر نيازهاي  گروه هاي  مختلف  باشد.  همچنين   براي برنامه ريزي  مناسب  به جهت  توسعه آتي، نياز  به محاسبه  جمعيت  بازديد كنندگان  در سالهاي  آتي  مي باشد.
با استفاده  از فرمول محاسبه  خطي Y=a+bx  (كه در اين مورد  جزء  روشهاي  معتدل  به حساب  مي آيد)  مي توان  به رشد  اين آمار  در 5 سال  و 10 سال آينده  نيز پي برد.
تعداد  جمعيت  وضع موجود                :  a
تعداد ميانگين  دوره  زماني                    : b
زمان                            : X
تعداد جمعيت  در سالهاي  آتي                : y
و براي  تعيين  ظرفيت  پيك مجموعه  نيز ازعبارت  زير استفاده مي‌شود:
كاركنان  10% × ساكنان) = ظرفيت پيك
با مراجعه  به پرسشنامه هايي كه در يك دوره فصلي  توسط مراجعين پر شده  است نتايج  زير حاصل شده است:
گروه مراجعين  منطقه  درحالت  عمده  دو بخش  تفكيك مورد بررسي است:
1)    مردم عادي:  در صد  زيادي  ازمراجعين  ازاين گروه  مي باشند  كه گاه  بصورت  گذرا و تفريحي  و با وسيله  نقليه شخصي خود براي بازديد  از طبيعت زيبا  و استفاده از آن  به منطقه  مراجعه مي كنند  كه عمدتا  ساكن شهرهاي  نزديك  به منطقه  هستند.  زمان مراجعه  اين گروه  فصلهاي  بهار  و تابستان بوده  كه زمان  اوج  آن را ماههاي مرداد  و شهريور  تشكيل  مي دهند.
اقامت  اكثراً  بصورت  موقت  يعني  يك تا دو روز بوده و اكثرا  وسايل  اوليه  جهت  اقامت  و ملزومات  مورد نياز  را افراد،  به همراه  مي آورند .  ايجاد  فضاهاي  اقامتي  وموقت  با حجم  بالا و  فضاهاي  عمومي  و خدماتي  نظير  بازارچه  ، رستورانها ، قهوه خانه هاي  سنتي و فضاهاي  تفريحي  ازجمله  خواستهاي  اكثر بازديد کنندگان
مي باشد.
2)    گروه اردوهاي  دسته جمعي:  طبيعت بكر و متنوع منطقه با گونه‌هاي گياهي و جانوري كمياب و همچنين درياچه‌اي با چشم انداز زيبا همواره مكان مناسبي براي جذب گروههاي دانش‌آموزي و دانشجويي كه بصورت پژوهشي و تفريحي در منطقه مستقر مي‌شوند، مي‌باشد.
برنامه ريزي براي فضاهاي مورد نياز و دلخواه اين گروه بسيار وسيع‌تر از گروه اول بوده و مي‌بايست امكانات بيشتري در طراحي عمومي براي آنها در نظر گرفت.
از جمله فضاهاي مورد نياز فضاهاي اقامتي مناسب و متناسب با استانداردها، فضاهاي خاص پژوهشي و فرهنگي، فضاهاي نمايشگاهي، آمفي تئاتر‌هايي در فضاهاي بسته و باز براي ارائة امكانات جهت برنامه‌هاي جمعي و گروهي ميباشد.
3)    توريستهاي خارجي (غيربومي منطقه)
با ارائه تبليغات مناسب براي جذب سياحان در سطح منطقه و كشور، لذا در برنامه اوليه كه براي طراحي مجموعه صورت مي‌گيرد تعداد 30 توريست بطور متوسط در هر دورة نيم سال مراجعه به منطقه در نظر گرفته مي‌شود كه در مرحلة اول نياز به ارائة هر چه بهتر خدمات اقامتي و رفاهي در منطقه مي‌باشد.
بطور كلي فضاها را بصورت سرپوشيده، نيمه باز و باز در نظر مي‌گيريم.
فضاهاي سرپوشيده شامل مجموعه فضاهاي اصلي، خدماتي، اداري و رفاهي مي‌باشد.
فضاهاي نيمه باز فضاهايي هستند نظير چشم انداز‌ها و سكوهاي منظر و اتاقهاي موقت
فضاهاي باز شامل مسيرهاي ارتباطي و سكوهاي تجمع و… مي‌باشند.
فضاهاي اصلي شامل فضاهاي تفريحي و فرهنگي واقامتي مي باشند كه هر كدام از اين قطبها عملكردهايي نظير تفريحي (سالنهاي ورزشي، بازي كودكان و…)، فرهنگي (گالري‌ها، سينما، سالن اجتماعات و نمايشگاههاي مختلف و…) و اقامتي (متل ،‌ويلاهاي تك واحدي، كمپينگ و…) مي‌باشند.
با توجه به مراحل مختلف بررسي‌هاي انجام شده وتفكيك نيازها وفضاهاي ضروري جهت طراحي مراحل مختلف طراحي و دسته بندي قسمتهاي مورد نياز مجموعه بصورت زير خلاصه مي‌شود كه هر يك از آنها با جانمايي مناسب در محل مي‌تواند پاسخگوي قسمت عمده‌اي از فعاليتهاي مطلوب درمجموعه باشد:
1)    جدا كردن قسمتي از اراضي اطراف درياچه با در نظر گرفتن بهترين دسترسي و بهترين ديد و منظر طبيعي ممكن از مناظر موجود بعنوان سايت مورد نظر براي طراحي.
2)    طراحي مسيرهاي دسترسي سواره و پياده لازم برای سرويس دهي و استفاده از زمين موردنظر
3)    طرح مسيرهايي خاص براي پياده روي و دوچرخه سواري و اسب سواري در درون سايت
4)    طرح فضاها، سطوح و سرويسهاي لازم براي پيك نيك و كمپينگ و اقامتگاه دائمي
5)    طرح فضا و باشگاههاي ورزشي، با سطوح نرم همچنين طرح زمينهاي ورزشي در فضاي باز درون سايت
6)    استفاده از عناصر طبيعي نظير رودها و مسيرهاي آبي مصنوع، فضاهاي سبز موجود و طرح برکه‌هاي مصنوعي متنوع براي مناظرسازي وتفريحات آبي.
7)    طرح كناره‌هاي ساحلي درياچه جهت استفاده از درياچه براي تفريحات آبي
8)    طرح فضاهايي براي فعاليتهاي نمايشگاهي در زمينه‌هاي مختلف
9)    طرح فضاهاي فرهنگي
10)طرح انواع فضاهاي سبز با الگوي سنتي ايراني، پارك طبيعت، پارك جنگلي.
11) طرح فضاهايي با عنوان كوشك و عملكردهاي هنري متنوع در زمينة اشاعة‌ هنر و فرهنگ غني آذربايجان .
12) طرح واحدهاي نگهباني لازم و ساير قسمتهاي مورد نياز در سايت

 
برنامه ريزي نهايي طرح
1) فضاهای مورد نظر
با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده و تعيين فضاهاي مورد نياز در طراحي، مجموعه در كل  به چند قسمت عمده براي طراحي تفكيك مي‌شود كه هر قسمت شامل فعاليتهاي مخصوص به خود بوده و درمجموع نيازهاي طرح را برطرف مي‌كنند. علاوه بر فضاهاي سبز طراحي شده و باغها كه جزو فضاهاي تفريحي طرح محسوب مي شوند مراكز وبخشهاي عمدة مجموعه عبارتنداز:
1-1)    مركز هنرهاي نمايشي
2-1)    مركز موسيقي و رقصهاي سنتي
3-1)    مركز ساخت و فروش صنايع دستي
4-1)    مركز گردهم آيي‌ها و نمايشگاهها
5-1)    مراكز تفريحي و ورزشي
6-1)    بخش خدماتي مجموعه
7-1)    بخش اقامتي مجموعه
8-1)    بخش اداري مجموعه
آنچه كه در فوق آمده است اجزاي كلان طرح است. در زير فعاليت اين اجزاء را مورد بررسي قرار مي‌دهيم:
 
1-1) مركز هنرهاي نمايشي
در اين بخش از مجموعه چهار نوع بخش نمايشي بطور همزمان بايستي بتوانند فعاليت كنند. اين بخشها عبارتند از:
الف - بخش نمايشهاي سنتي و ملي آئيني
ب - نمايش تئاتر
ج - نمايشهاي عروسكي
د -سينمايي
هر يك از اين بخشها نيازمند فضاهايي هستند كه جهت برگزاري مجامع وفعاليتهاي خاص خودشان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. تعدادو شكل فضاهاي مورد نياز هر بخش بر حسب نوع فعاليت بشرح زير خواهد بود:
الف) بخش نمایشهاي سنتي و ملي آئيني شامل:
1) يك فضا جهت برگزاري شبيه خواني و تعزيه
2) يك فضا جهت برگزاري پرده خواني
ب) بخش نمايش تئاتر شامل دو فضا نمايش تئاتر
ج‌)    بخش نمايش عروسكي شامل دو فضا نمايش عروسكي
د‌)    بخش سينمايي شامل دوفضا سينما
2-1)    مركز موسيقي و رقصهاي سنتي
در اين بخش دو عملكردمختلف در كنار يكديگر صورت مي‌گيرد.اين عملكردها عبارتند از: آموزشي اجرايي. بنابراين هر يك از اين بخشها نيازمند به فضاهاي لازم جهت انجام فعاليت‌هاي خود مي‌باشند كه اين فضاها عبارتند از:
الف) فضاهاي كنسرت موسيقي و رقص محلي
ب‌)    كلاسهاي آموزشي موسيقي سنتي و رقص محلي
3-1)    مركز ساخت و فروش صنايع دستي
در اين بخش نمايشي، ساخت وتوليد و فروش و آموزش ساخت صنايع دستي انجام مي‌گيرد .بنابراين نياز به فضاهاي زير احساس مي‌گردد:
الف) كارگاههاي ساخت و توليد صنايع دستي و همچنين آموزش ساخت صنايع دستي
ب‌)    نمايشگاه و فروشگاه صنايع دستي
4-1)    مركز گردهم آيي‌ها و نمايشگاهها
اين بخش از پروژه محل اجتماعات انساني است. اجتماعي كه هم مي‌تواند بصورت آزاد فعاليت كند و هم مي‌تواند داراي برنامه‌هاي از پيش تعيين شده باشد. بهمين دليل داراي هر دو سالن اجتماعات است، يعني هم سالن اجتماعات در فضاي روباز و هم سالن اجتماعات سرپوشيده. عملكردهايي كه اين قسمت از پروژه آن‌ها را در برمي‌گيرد عبارتست از سخنراني‌هاي مختلف، فستيوالها و مجامع مختلف هنري. بنابراين به صورت كلي شامل فضاهاي زير است:
الف) فستيوالهاي روباز
ب‌)    سالن چند منظوره سرپوشيده
ج‌)    فضاهاي جنبي

5-1) مراكز تفريحي و ورزشي
در اين بخش از پروژه فضاهايي مربوط به ورزشهاي مختلف كه در فصول متفاوت قابل استفاده هستند در نظر گرفته شده است. علاوه بر ايجاد پست قايقراني روي درياچه و ايجاد مركز شنا در درياچه و ساير تفريحات آبي روباز،سالن استخر سرپوشيده با فضاهاي جنبي ديگر نيز در نظر گرفته شده است، سالنهاي ورزشي سرپوشيده‌اي چون سالن اسكيت، يا پاتيناژ ، سالنهاي بدن سازي و… نيز در مجموع ورزشي قرار دارد.
در بخش تفريحي علاوه بر ايجاد مراكز ورزشي، مركز بازيهاي كودكان و سالنهاي بازيهاي كامپيوتري نيز از جمله فضاهاي مطرح شده مي‌باشد.
6-1) بخش خدماتي مجموعه
شامل رستورانها، بوفه‌ها، چايخانه‌ها ، قهوه خانة سنتي ،نگهباني،‌باجه‌هاي كنترل مجموعه، پاركينگ مي‌باشد كه بعضي از اين عملكردها بصورت مستقل در درون هر يك از بخشها نيز صورت مي‌گيرد.
7-1)    بخش اقامتي مجموعه
عملكرد اين قسمت از پروژه جهت اقامت كوتاه مدت و محدود بازديدكنندگان مختلف و غيرمستقيم مجموعه در نظر گرفته شده است. ضمناً اين بخش داراي قسمتهايي نظير سكوهاي كمپينگ ، آلاچيقهاي سرپوشيده و… جهت استفاده اردوهاي دانش‌آموزشي و… كه در مدت كوتاهي صورت مي‌گيرد،‌مي‌باشد.
8-1)    بخش اداري مجموعه
اين قسمت از مجموعه متشكل از اتاقهاي كارمندان و بخشهاي مربوط به هر يك از قسمتهاي مجموعه و ساير ملحقات لازم كه وظيفة كنترل و نظارت كامل بر تمام فعاليتهاي مجموعه را دارند مي‌باشد.

2) جداول برنامه ريزي فيزيكي
برنامه ريزي كل مجموعة فوق بر اساس استانداردها و ضوابط لازم انجام پذيرفته است.
جهت سهولت در برنامه ريزي و پيش بيني فضاها و ارائة‌ خدمات، فضاهاي مجموعه به 4 گروه زير تقسيم شده‌اند:
1)‌فضاهاي اصلي شامل فضاهاي تفريحي وورزشي، فرهنگي – هنري،‌اقامتي فضاي سبز طراحي شده.
2) فضاهاي پشتيباني شامل فضاهاي اداري
1)    فضاهاي رفاهي شامل رستورانها، بوفه‌ها ومراكز خريد
2)    فضاهاي خدماتي شامل انبارها، پاركينگ روباز، تأسيسات.
 
طراحی معماری
1) ايده كلي طرح
لزوم ايجاد يك مكان توريستي كه بر پاية شرايط طبيعي موجود منطقه استوار بوده و نيازهاي يك توريست را برآورده نمايد با در نظر داشتن پتانسيلهاي منطقه كاملاً احساس مي‌شد. علاوه بر آن براي يك شخص كه خسته از كار و فعاليت بي وقفه بوده و نياز به مكاني دارد كه هم احساس راحتي و آشنايي با فضا كرده و هم محلي براي گذران اوقات فراغت خود به نحو احسن باشد، سفر كردن و خود را در دامن طبيعت رها كردن بهترين شيوه است.
با ايجاد فضايي براي جلب افراد، و خلق مكاني با برنامه‌هاي جذب و مورد توجه و امكانات رفاهي و تفريحي متنوع كه مطابق با فرهنگ و سنت بومي منطقه باشد، از نقطه نظر  اقتصادي يكي از راههاي توسعة صنعت توريسم در كشور هموار شده و از ديدگاه اجتماعي نيز حائز اهميت خواهد بود.
بنظر مي‌رسد كه تمام جوامع آداب و سنتي دارند كه طي آن مردم مي‌توانند خود را از گيرودار زندگي روزمره برهانند و براي مدتي فارغ و سرخوش باشند و همه چيز را فراموش كنند. با اينهمه گفته مي شود كه آن جرقه و عنصر اسرارآميزي كه به آداب و هنر دوران پدرانمان روح مي‌داد اكنون در حال خاموشي و از ميان رفتن است.
و اين كاملاً قابل فهم است كه آداب ورسوم قومي و سنتي در جوامع روستايي روحية‌ جمع گرايانة‌ قوي‌تري را ايفاء مي‌كند. لذا مطرح كردن احياء و آشنايي با فرهنگ و سنن آذربايجان در جامعه‌اي غيرشهري و در دامن طبيعت با پتانسيلهاي منحصربفرد و ايجاد امكانات رفاهي و ساير خدمات ملزومه، مي‌تواند نقش مهمي در توسعة اهداف جامعه باشد. بدنبال مطرح شدن طرح محور توريستي ايران، همچنين واقع شدن منطقة مذكور بر سر راه اين محور،‌ با ايده‌اي خاص در انتخاب موضوع خود مصمم شدم و طراحي يك پارك توريستي در منطقه را در جهت پيشبرد اهداف احياء آداب و هنر و فرهنگ سنتي آذربايجان تعميم دادم.
2) روند شكل گيري CONCEPT طرح
با تجزيه و تحليل عناصر و اجزاي ثابت زمين جذابيتهاي زمين را بررسي كرده و با برداشتها، عكسها و اتودهاي مختلف از گوشه و كنار زمين به اين نتيجه رسيدم كه محل داراي عوارض متنوع، پوشش گياهي قابل توجه كه در فصلهاي گوناگون ويژگيهاي خاص خودش را دارد، همچنين وجود درياچه بعنوان يك منبع آبي غني كه حتي براي آبياري زمينهاي زراعي اطراف بكار مي‌رود، از عناصر شاخص اين سايت بشمار مي‌روند.
بتدريج شرايط حاكم بر فضا و مكان مورد نظر مرا بر آن داشت تا در ذهن خويش باغهاي ايراني را مجسم سازم. صداي آب جاري در زمين كه منتهي به درياچه مي‌شود، صداي وزش باد در لابلاي برگ درختان و پوشش گياهي متنوع در اطراف آكسهاي ويژه، عملكرد خام زمين را چون يك باغ تفريحي معرفي مي‌كرد،‌پس اين نخستين عنصر بود.
موضوع طرح هنوز واضح نبود، چرا كه ابتدا برايم فضا و روح حاكم بر سايت و همچنين معماري هماهنگ با آن برايم مهم جلوه مي‌كرد. سپس در انديشة انتخاب اين كار افتادم. معماري، فضاي سبز ،‌باغ، ورزش ،‌صداي آب ، حركت صداي باد، قدم به قدم مرا به موضوع نزديك مي‌ساخت.
تصميم گرفتم با اتكا به هنرهاي هفت گانه كه در دنيا مطرح است،‌هنرهاي مردم آذربايجان را در قالبي از مفاهيم معماري متجلي كنم.
نهايتاً با اين طرز تفكر و همچنين براي استفادة بهينه از اوقات فراغت و زمانهايي كه خواسته يا ناخواسته آن را به بطالت مي‌گذرانيم، ايده طراحي يك پارك تفريحي و توريستي در من قوت گرفت.
در طي تجزيه و تحليلهاي سايت، نقاطي از زمين فرم و عملكرد معمارانه را تداعي مي‌نمود وبا توجه به ايده‌اي كه راجع به طراحي يك پارك توريستي در ذهن داشتم و به تفصيل دربارة آن سخن گفتم، الفباي طرح معماري را در كنار هم مي‌چيدم.
- به واسطه شكل زمين طرح كشيده مي‌شد.
- به واسطة عوارض متنوع زمين معماري را به گونه‌اي انتخاب نمودم كه هم ارزش با طبيعت باشد، چرا كه تلفيق معماري و طبيعت را با هم ديدم.
- گشايش زمين عملكردها را تعيين مي‌كردند. بعد با در نظر گرفتن هر عملكرد با مسايل مربوط عملكرد مذكور، نور كافي، وجود يا عدم وجود صداهاي اطراف در سايت و در درون سايت ، تراكم پوشش گياهي، توجه به روابط منطقي عناصر هر مجموعه به لحاظ عملكردي، در نهايت مجموعه شامل بخشهاي ورزشي، هنري، تفريحي، خدماتي و اقامتي شد.
از جمله مفاهيم معماري كه در ذهن من جاي داشت و لازم مي‌ديدم كه در طرح بگنجانم ، «باغ ايراني»، بود. با داشتن پتانسيل غني در منطقه براي اين مفهوم يعني فضاي سبز و پوشش گياهي غني، حركت آب ، شيب عمومي زمين، مفهوم باغ را عميقاً آشكار ساخته و تجلي يك باغ در سايت نمايانگر ادامة‌فرهنگ و سنتي ريشه دار كه برخاسته از مفاهيم عميق اين مرز و بوم مي‌باشد خواهد بود.
لذا با مطرح نمودن اين فرضيه، چند محور اصلي كه از ارتفاعات اطراف جبهة شمالغربي درياچه آغاز وبه نقطه‌اي در داخل درياچه منتهي مي‌شد، در نظر گرفته شد.هر يك از اين محورهاي اصلي دقيقاً از آكس يك باغ مي‌گذرد كه در مركز هر باغ، يك كوشك و ساختماني با عملكردي خاص قرار ددارد. هر كدام از اين باغها و كوشكها به نام يكي از هنرهاي هفت گانه ناميده شده‌اند . در نتيجه عملكرد كوشك داخل هر باغ مختص به يكي از هنرهاي هفت‌گانه (يعني نقاشي، مجسمه سازي، ادبيات، موسيقي، رقص،‌تئاتر و سينما) مي‌باشد. ابتداي اين محور يعني بالاي هر باغ، بر روي دامنة‌ارتفاعات تپه‌هاي همجوار، فضاهايي با عملكردهاي اقامتي وتفريحي در نظر گرفته شد. و بادر نظر داشتن مسيرهاي متفاوت دسترسي اعم از سواره و پياده بعنوان يك نوار منحني شكل كه كلية محورهاي شعاعي را بهم متصل مي‌كند و بعنوان مفهومي خاص از هنر ارتباطات بعنوان هنر هشتم در عصر جديد بيان مي شود كه نقش اصلي دسترسي به مجموعه را ايفا مي‌كند.
در تركيب عمومي عناصر كه به سبب ازدحام وكثرت مراجعات ايجاد مزاحمت مي‌نمايند از مسير عناصر مجموعه مستقل هستند.
در تعيين وروديهاي مجموعه سعي شده درجه‌بندي راههاي پياده وسواره كه درمجموع بعنوان محل گذر عابران است بصورت يك كمربند فرضي به دور مجموعه كشيده شود كه ادامة اين محورهاي دسترسي بدون هيچ مانعي دور تا دور درياچه كشيده شده است وامكان ايجاد ديد ومنظر مناسب را براي بينندة درحال حركت مهيا مي‌كند. توجه به عوارض طبيعي زمين و محدوديتهاي فيزيكي امكانات منطقي براي دسترسي‌ها را بوجود آورده است.

3) هندسه و حس زيبايي شناسي طرح
شايد مهمترين مشخصة‌ طرح پارك توريستي بهمراه پاركهاي تفريحي و تفرجي در آن، نزديك شدن به مفاهيم و اصول باغسازي و روح باغ ايراني و بيان آن به شكل كمابيش مدرن باشد. با حفظ ساختار بافت طبيعي در انطباق با توپوگرافي زمين و چهرة‌ متعارض طبيعت پيرامون و سرانجام با توجه به حفظ و رعايت مشخصه‌هاي باغ عمومي در عين كوشش براي سازگاري با استفادة‌ امروزين از آن بعنوان پارك و باغ تفريحي در قالب سنتي در نحوة شكل گيري طرح كلي در سايت مزبور نهايت سعي و تلاش بعمل آمده است.
از آنجاييكه تلفيق يك باغ عمومي بعنوان تفرجگاه مردمي وبا حفظ شيوه‌هاي هندسي و ساير خصوصيات آن، كار دشواري بوده، به همين دليل پس از پياده كردن ايدة كلي بر روي زمين ، روش طراحي در حين تهيه اتودهاي متنوع با توجه به طبيعت و ساختار طبيعي سايت انتخاب شده است . با جستجو در سايت فضاهاي مناسب ديگري نيز براي كاربريهاي گوناگون يافته و طرحهاي پيشنهادي پس از هماهنگي نهايي به شكل كروكيهاي دستي ترسيم شده است.

4) آناليز زمين – امكانات و محدوديتها
از آنجا كه محدوديتها غالباً امكانات را نيز بوجود مي‌آورند. نتايج حاصل بطور كلي بررسي مي‌شوند:
زمين مورد نظر براي طراحي به شكل قطاعي از دايره در گوشة شمالغربي و قسمتي از غرب درياچه واقع شده است كه با داشتن عوارض طبيعي با شيبي ملايم و داشتن ديد و منظري مناسب از جهات مختلف داراي ويژگيهاي مناسب براي طراحي مي‌باشد. گوشة شمالغربي درياچه نيز از نظر ايجاد امكانات بهره‌برداري از آن بعنوان تفريحات آبي، با داشتن خاك مناسب جهت ايجاد ساخت وساز وفعاليتهاي متنوع در منطقة مورد نظر داراي برجستگي‌هاي ممتازتري نسبت به ساير نقاط اطراف درياچه مي‌باشد. از نظر زون امنيتي و حفاظتي محيط زيست اين محدوده از درياچه داراي امكانات بهتري مي‌باشد؛ چون اكثر پرندگان مهاجر اطراف درياچه در قسمتهاي شمالي و شرقي درياچه مستقر مي‌باشند. لذا ايجاد ساخت وساز در قسمت شمالغربي درياچه و احتمال ايجاد فضاهايي با حضور انسان مشكلي از نظر اقامت پرندگان مهاجر اطراف درياچه ايجاد نخواهد كرد.
همچنين بدليل وجود مسافتي حدود 5/1 كيلومتر از جادة ترانزيتي تا سايت مزبور، مشكل وجود صداهاي مزاحم از فضاي استراحتي و اقامتي را حل خواهد كرد. فضاي دنج و آرام محصور بين تپه‌هاي شمالغربي و غربي درياچه كه با ارتفاعات كاملاً ملايم محدودة ‌شمال درياچه تلفيق يافته وسايت موردنظر براي طراحي را به شكل قطاعي از دايره كه مركز آن نقطه اي در داخل درياچه است احاطه نموده‌اند امكان ايجاد چشم اندازهاي متفاوت در جهات مختلف را براي بيننده خواهد داد.
اگر سايت مورد نظر را ازنظرموقعيت و جهان ديد نسبت به جادة ‌اصلي بررسي كنيم، چنين خواهد بود با وجود دو محور اصلي يعني جادة اصلي تهران – تبريز و اتوبان در دست احداث همين محور از نظر تراكم و تردد بعنوان يك قطب اصلي مطرح بوده لذا ايجاد يك مسير فرعي براي دسترسي به مجموعه كه از اين جاده منشعب شده باشد لازم و ضروري است. بدليل وجود عوارض طبيعي زمين قابل طراحي، چون اين قسمت در تراز بالاتري نسبت به جادة فوق الذكر قرار دارد و اشرافيت گوشة شمالغربي درياچه بسمت اين محور تردد، ديد و منظري زيبا از حركت سوارة اين محور را به بيننده درون سايت القا خواهد كرد.
وجود فضاي سبز و پوشش گياهي قسمتهاي ديگر سايت مناظر طبيعي زيبايي را بهمراه دارد . تنها تقويت فضاي سبز شمال درياچه يعني محور شرقي سايت مورد نظر هم مي‌تواند از نفوذ باد غالب به زمين جلوگيري كرده و هم در مناظر طبيعي اطراف درياچه تأثير مثبتي داشته باشد.

6) عناصر  و ابزار موردتوجه در سايت مورد نظر
تپه ها و ارتفاعات موجود در سايت و اشرافيت دامنة آنها بسمت درياچه كشيدگي سايت دور تا دور گوشة‌ شمالغربي درياچه كه بشكل كاسه اي آن را احاطه نموده است . امكان ايجاد ساخت و ساز در زمين سايت با در نظر داشتن جنس خاك و شرايط بهره برداري از آن، امكان ايجاد حوضچه هاي قابل بهره برداري از تفريحات آبي در گوشة‌ شمالغرب درياچه بدليل داشتن عمق كافي آن وجود يافت متنوع از
گونه هاي گياهي منطقه، عدم وجود مسائل مالكيت زمين در آناليز محدودة سايت، طبيعت منطقه و ديد آن، وجود آب بعنوان عنصر اصلي سايت در مركز آن و مسيرهاي آبي قابل طراحي در باغ، خلق فضاهاي مهيج از درون زمين با توجه به قابليت ها و پتانسيلهاي زمين،  امكان ايجاد پيش رفتگي و پس رفتگي ها در ساحل گوشة ‌شمالغربي و بازي با لبة درياچه براي خلق فضاهايي بهتر و مطلوبتر جهت استفاده .
- مواد مصالح: مواد و مصالحي كه در سايت مي توان ارائه داد (‌تركيبات: آجر ،‌بتن، چوب، شيشه، رنگ) ولي نهايتاً در طرح از بين مواد و مصالح پيشنهادي بتن و سنگ رودخانه اي با بتن و آجر خواهد بود. - رنگ : رنگ هاي انتخاب فضاهاي داخلي و خارجي با توجه به مصالح انتخابي و با هارموني موجود بين آنها كه مد نظر طراح مي باشد، ارائه خواهد شد. جزئيات طبيعي زمين، هارموني مواد مصالح خارجي و رنگ و حال و هوايي خاص را ديكته مي كند (از جمله تنة درختان مختلف، تپه هاي شني و سنگي ، اب در كنار سايت، پيچيدگي و بازي شاخه هاي درختان كه همچون نمايش تئاتري زيباست، مانند برگ درختان درفصل پاييز)
- موسيقي: موسيقي، طبيعي همان صداي جوي آب و صداي پيچش باد در لابلاي برگ درختان است.
- تنوع فضايي: حاصل از خطوط منحني ،‌جذابيت، و پيچيدگي لازم را براي جلب توجه فراهم مي كند.
- جنبه هاي زيباشناسي: در تعيين سايتهاي تفريحي بسيار موثرند. اين جنبه ها بستگي به تنوع توپوگرافی زمين ، الگوي پوشش گياهي در آبهاي سطحي و نيز خصوصيات فضايي منظره ها، ديدها و سيماي سايت دارد.
خصوصيات محتمل زيبايي شناسي كه مي توان بعنوان بخشي از بررسي زيبايي شناسي تجزيه و تحليل كرد به چند دسته تقسيم
مي شوند:‌
- عناصر فضايي اصلي: شكل زمين بعنوان توده ها يا حصارهاي سه بعدي براي تعريف فضاها در سطح تراز چشم
- بر آمدگي ها: وجود سكوهاي ساخته شده به شكل مصنوعي، نه طبيعي در سايت و يا برآمدگي هاي طبيعي ناشي از عوارض مختلف زمين در سايت كه اينها عناصر بسيار مشخصي هستند و بعنوان نشانه مطرح اند.
- منظر: يك چشم انداز وسيع با ارزش منظره اي خاص، كه تمايز بين ديدهاي بسته، و ديدهاي باز را به تصوير مي كشد.
- جهت يابي منظر: يك چشم انداز بصري يا ارزش خاص بعنوان نشانه و موقعيتي براي بازديدكنندگان سايتي با سيماي قوي
- پوشش درختي: منطقه اي با پوشش گياهي متراكم و ديدهاي محدود از ميان درختان كهنسال وميانسال.
- سيماي آبي: براي تقسيم آب در مسيرهاي گوناگون دقت بسياري شده تا با وجود حجم كم آب از همة‌ جويبار ها و نهرها بگذرد و از فواره ها و آبشارها فرو ريزد.
همچنين براي زياد جلوه دادن مقدار آب از شگردهاي طراحي معمول در باغهاي ايراني استفاده شده كه با كف سازي خاص و ايجاد اختلاف سطح آب را موج و كف آلود مي كردند. با استفاده از شيب زمين و موانعي نامحسوس در مسير آب نيز فضاهاي پر تنوع ايجاد شده كه گذشته از زيبايي بصري موسيقي طبيعي و آرامش بخشي را مترنم مي سازد. با سنگريزه هاي شكسته در كنار جويها صداهاي زير با تعبيه سنگهاي حفره دار صداهاي متناوب بم با آبشارهاي بزرگ سنگي، صداي ريزش در كوهستان را تداعي مي كند.

7) روند طراحي از شروع تا رسيد به اتود نهايي
روند طراحي در هر پروژه شامل مجموعه اي از ايده هاي كلي و مراحل تكميلي مي باشد و در انتها بيان طرحي كه در آينده از آن بهره‌برداري خواهد شد. پديدار مي گردد، با در نظر گرفتن محدوديتها و مشكلات ازجمله فرم، عملكرد، اكولوژي ضوابط ساخت و ساز،‌قدم به قدم ايدة‌ اوليه به طرح نهايي تبديل مي گردد.

8) اصول طراحي در مقياس منطقه
ـ با توجه به استقرار زمين در كنار بزرگراه از سمت شرق به غرب و حركت سريع بينندة‌سواره جهت ثبت دقيق بنا در ذهن مسافران از احجام خالص استفاده شده است.
ـ استفاده از نماد و سمبلها و تعاريف سنتي (باغ، انبوه درختان، آب،  گل و گياه، رديفهاي منظم درختان تنومند) كه اين عناصر در كنار هم در تبلور طرح نقش بسزايي داشته و نقطة‌ مكث و تنفس از راه چنين توقفگاههايي با هر اسم مورد نظر و عملكرد مناسبش واحه اي در كوير مطرح است.

9) اصول طراحي درمقياس زمین طرح
ـ استقرار صحيح بخشهايا حوزه های كلي طرح
ـ تفكيك مسيرهاي سواره و پياده و تردد و درجه بندي آنها
ـ تفكيك فضاهاي خصوصي و نيمه خصوصي و عمومي از هم با استفاده از مسيرها و عوارض طبيعي زمين
ـ ايجاد فضاهاي تعريف شده
ـ توجه به محورهاي حركتي و نفاط سكون
ـ اختلاف طبقات در زير سايت كه با landscape يا معماري به نمایش گذاشته شده براي ايجاد فضاهاي مورد نياز ـ ايجاد منظرهاي مختلف از خود سايت بخصوص زيبايي طبيعي اش و معماري مي كند و در نهايت باعث ايجاد فضاهاي دنجي شده است كه همان فضاي مورد نياز براي طراح است.
ـ تا جايي كه نياز به كف سازي نبوده و زمين سايت مناسب بوده. دست به طبيعت بکر زده نشده و در نهايت طرح بر روي زمين نشسته و بين هر دو موزانه قرار دارد.
ـ ايجاد گودال باغچه هايي كه بر هيجان مسير مي افزايد
ـ حركت آب آرام و متين با قال و قيل و سروصداي خاطر انگيز و آرام بخش همراه است.
ـ عدم ورود سواره به سايت تفريحي كه از ايجاد هر گونه اختلال در مسيرهاي ترددي پياده جلوگيري شود.
ـ ايجاد يك تپة‌ مصنوعي به شكل جزيره درون قسمتي از درياچه و جايي كه محورهاي ترددي اصلي پياده در سايت بهم مي رسند.
 
منابع و مأخذ
فارسي
1.    جامعة‌ دهقاني در ايران / خسروي، خسرو/ انتشارات پيام / 1357 / چاپ دوم /
2.    فراغت حاصل از ماشين / پل فرانکل /
3.    علوم جهانگردي / دباغ، محمود /
4.    توصيه هايي در مورد آمار جهانگردي/ مركز تحقيقات و مطالعات سياحتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي /
5.    تبريز قديم / خانلو، منصور /
6.    تاريخچة‌ فرهنگ و هنر آذربايجان شرقي/ عالمپور رجبي، مسعود /
7.    جغرافياي طبيعي آذربايجان/ هويدا،  رحيم /
8.    دربارة‌ فرهنگ/ ستاري، جلال /
9.    فرهنگ چيست / كسروي، احمد /
10.    فرهنگ جغرافيايي آذربايجان شرقي / خاماچي، بهروز / انتشارات سروش / 1370/ چاپ اول /
11.    فرهنگ فولكلور مردم ايران / ميرنيا، سيد علي /
12.    فرهنگ عامة‌ايران / بيهقي، حسين علي /
13.    نگاهي به آذربايجان شرقي / جلد دوم / افشار سيستاني، ايرج /
14.    گردش نشريه ايران شناسان / ايرانگردان و جهانگردان/ شماره 11 و 12 /
15.    پژوهش مردم شناسي در آذربايجان/ فلسفي، علي / ميراث فرهنگي آذربايجان شرقي/ پايان نامه /
16.    باغهاي خيال، قرن هفتم مينياتور ايران / كوركيان، ام- سيكر . ژ. پ / مرزبان . پرويز
17.    باغهاي ایراني پرديسها و باغهاي بزرگ و زيباي ايران زمين / دكتر نيلوفري، پرويز/ دانشگاه تهران /
18.    تاريخ معماري و شهرسازي ايران ـ جلد دوم، ارگ بم / دكتر ديبا، داراب/
19.    راهنماي آماده سازي پاركهاي ملي و مناطق حفاظت شده براي توريسم / مجنونيان، هنريك/ سازمان محيط زيست / 1377/ چاپ اول/
20.     فصلنامة‌آبادي / شماره 15. زمستان 73/ پيرنيا، كريم / باغهاي ايراني /
21.    اقليم و معماري /كسمايي، مرتضي/ انتشارات سازمان بررسي و تحقيق / 1372/ چاپ دوم /
22.    شكل گيري تجارت معماري  ايران و غرب / دكتر فلامكي، منصور / نشر فضاي / 1371/ چاپ اول /
23.    مفاهيم پايه در معماري / وايت، ادواردت / احمدي نژاد محمد / نشر خاك / 1377/ چاپ اول /
24.    ارزيابي زيست محيطي آب خيز درياچة‌ قوريگل/ فرقان دوست، يوسف / دانشكدة‌ منابع طبيعي دانشگاه تهران / پايان نامه سال تحصيلي 65 / 64/
25.    پژوهش پيرامون حوزة‌آب خيز قوريگل / ادارة‌محيط زيست استان آذربايجان شرقی/
26.    بهروزي راد/ بهروز/ كاووس  امير احمدي/ 1366/ گزارش بررسی تالابهای شورگل، یادگارلو، دورگه سنگی، دریاچه گپی و دریاچه قوریگل در استانهای آذربایجان غربی و شرقی / سازمان حفاظت محیط زیست / تهران/
27- صابري، جليل وايرج ملازاده/ 1363 /  ارزيابي  منابع  و قابليت  اراضي  منطقه مراغه – ميانه ( استان آذربايجان  شرقي)  موسسه  تحقيقات  خاك  و آب /نشريه شماره  659/ تهران/
28- لاكس ،  پيتر ( ترجمه عباسقلي  جهاني،  قهرمان قدرتنما)/ 1374/ مدیریت منابع آب و توسعه پایدار / آب و توسعه 3 (2) / 6-14.
29- سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح
نقشه هاي    ايران/  شيت هاي  ميانه  و بستان آباد.
30-عكسهاي  هوايي     قوريگل
31- زهتاب،  حسن/ 1371 /  گزارش  يك ساله  مطالعه  اكولوژيك  و بيولوژيك  محيط طبيعي  قوریگل / اداره  كل  حفاظت  محيط زيست  استان آذربايجان  شرقي .
32-معاونت  آموزش  وپژوهش  سازمان پاركها  و فضاي  سبز شهر تهران/ 1379 / نوشته  ماتلاك،  جان/  آشنايي  با طراحي  محيط و منظر /انتشارات  سازمان پاركها  و فضاي سبز  شهر تهران / جلد 1و 2/
27-     نوريان، فرشاد/ 1376 / ترنر، تام / شهر همچون  چشم انداز/ انتشارات  شركت  پردازش  وبرنامه ريزي  شهري  وابسته شهرداري تهران .
 
انگليسي :
1-Ardalan , N. and L.Bakhtiar. SENCE OF UNITY, The  Chicago university Press . 1973 .
2- Peter Walker ,  Minimalist  Garden , Parks, Volume II, 1995.
3- pete Walker , Minimalist Garden, Urban design  , Volume I,1997.
4- Balkishna Doshi, A+U Architecture and  Urbanism , special  feature of Balkrish Doshi 1997.
5-    Abitare  , Annual 12,  Design  for  parks.
6-    World  of  environmental design , Urban space .
7-    Hassan  Uddin  khan,  Contemporary  European Architects.
8-    Wolf  and  Am Soneit  & Philip Jodidio,  Contemporary European Architects, Volume I,II,III.
9-    Norman  ,A: Adolescent  Psychology  (A developmental  view) sprinthal , W. Andrew Collins,1995.
10-    Qverbeck , J, 1989 .
Ecosystem concept in  Guidelines of lake Management  ,vol  I. Principles of  lake  Manegement pp.19-36.
ILEC . UNEP , shiga (Japan)
11-    Scoh.  Derek  A, 1995  A Directory of Wetlands in the Middle  East , IUCN,  Gland  switzer land and IWRB.

 

.

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه