انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

انجام پایان نامه پایان نامه کمیته امداد امام خمینی (ره) وامربه معروف ونهی ازمنکر

 پایان نامه |  پایان نامه کمیته امداد امام خمینی (ره) وامربه معروف ونهی ازمنکر


مقدمه
امر به معروف و نهی از منکر بعنوان یک امر اجتماعی در موارد گوناگون جنبة ارشادی دارد و از این جهت نیز یک روش تربیتی اساسی است. انسان طبیعتاً ارشاد را بهتر از دستور دادن تحمل می کند. افراد در موارد گوناگون در برابر دستورها مقاومت و گاهی نیز میل دارند برخلاف دستور دیگران عمل کنند. ارشاد تماس دو نفر یا دو گروه را بصورتی انسانی در می آورد. کار مربی یا پدر و مادر نیز اگر جنبة ارشادی داشته باشد مؤثرتر از روشهای دیگر است. در موقع ارشاد مسئله روشنتر مطرح می گردد، جوانب امر مورد مطالعه قرار می گیرد، آثار و نتایج کار پیش بینی می شود، دو طرف تجربیات خود را مطرح می کنند و فرد تحت ارشاد خود متوجه بدی یا خوبی عمل شده و به کاری اقدام یا از انجام  کاری خودداری می کند.
امر به معروف و نهی از منکر وقتی بعنوان یک وظیفه تلقی شد هم بصورت انگیزة فردی در می آید و هم آثار اجتماعی دارد. فرد خود درصدد کنترل اعمال خویشتن برمی آید. علاوه بر این، پیش از آنکه دیگران به فرد تذکر دهند او خود به اصلاح وضع خویش اقدام می کند. روی این زمینه فرد در مورد رفتار خود شخصاً احساس مسئولیت می کند و پیش از آنکه دیگران او را بازخواست کنند خود درصدد بازخواست خویشتن بر می آید.
در زمینة اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکر بصورت یک مسئولیت مشترک در می آید.
وقتی فرد تخلف دیگری را مشاهده نمود در خود احساس مسئولیت می کند و میل دارد متخلف را از انجام عمل ناپسندیده باز دارد. همین احساس مشترک هم فرد را از ارتکاب کارهای ناپسندیده باز می دارد و هم جمع را از دست دادن به اعمال ناروا منع می کند.
روی این زمینه امر بمعروف و نهی از منکر هم از لحاظ فردی جنبة تربیتی دارد و هم از لحاظ جمعی.
رسوخ این جریان موجب تداوم تربیت و اصلاح دائمی می باشد. هم فرد پیوسته سعی می کند عمل خود را تحت نظر گیرد و هم جمع درصدد نظارت بر اعمال خود بر می آید.
علاوه بر جنبة ارشادی، در جریان امر بمعروف و نهی از منکر افراد باید جهات دیگر را نیز در نظر داشته باشند. آنکه می خواهد دیگران را از انجام کار زشت بازدارد باید واقعاً از ماهیت عمل ناپسندیده آگاه باشد، زیانهای آن را بداند و در وضعی باشد که بتواند دیگری را ارشاد نماید. موقعیت نیز باید مؤثر بودن این جریان را نشان دهد.
امر به معروف و نهی از منکر بالنسبه به افراد، شرایط و موضوعات بصورتهای گوناگون اجرا می گردد.
گاهی عمل فرد متخلف بصورتی است که باید آن را زشت شمرد و رد کرد. گاهی فرد در موقعیتی قرار دارد که آشکارا نمی تواند عمل فرد متخلف را مورد سرزنش قرار دهد. در این صورت تنفر درونی نسبت به این عمل و سکوت در برابر فرد متخلف یا ترک محل یک نوع اعتراض است.
زمانی موضوع تخلف و فرد متخلف در وضعی است که می توان شفاهاً به او تذکر داد. در این صورت وظیفة افراد است که فرد متخلف را سرزنش کنند. گاهی موضوع تخلف تجاوز به حقوق دیگران یا ستم روا داشتن نسبت به دیگران است. در اینگونه موارد واکنش در برابر متخلف بصورتی دیگر ظاهر می گردد. در موارد مختلف واکنش افراد در برابر متخلفان تفاوت دارد.
قسمتی از گفتار حضرت علی علیه السلام را که در جنگ صفین دربارة امر به معروف و نهی از منکر بیان فرموده است در اینجا نقل می کنیم:
(ایها المؤمنون، انه من رأی عدواناً یعمل به و منکراً یدعی الیه فانکره بقلبه فقد سلم و بریء ، و من انکره بلسانه فقد أجروهو أفضل من صاحبه، و من أنکره بالسیف لتکون کلمه الله هی العلیا و کلمه الظالمین هی السفلی فذلک الذی أصاب سبیل الهدی و قام علی الطریق، و نور فی قلبه الیقین.)
ای مؤمنان، هر که ببیند ظلم و ستمی بکار می برند و مردم را به منکر و ناپسندیده ای می خوانند و آن را به دل انکار کند پس رهائی یافته و بیزاری جسته است و هر که آن را به زبان انکار کند اجر و مزد یافتته و پاداشش از انکار کننده به دل بیشتر است، هر که آن را با شمشیر انکار کند تا کلمة خدا بلندتر (بالاتر) و کلمة ستمکاران پست تر باشد او کسی است که به راه راست قیام نموده و یقین و باور در دل او روشن گشته است. (نهج البلاغه صفحه 1253 ترجمه آقای فیض الاسلام.)
در اینجا حضرت علی از ظلم و امر ناپسندیده صحبت می کند. موضوع تخلف از اهمیتی خاص برخوردار است و احتمالاً جنبة اجتماعی دارد. در برابر این موضوع سه نوع واکنش مطرح شده است. اول انکار قلبی، یعنی فرد قلباً عمل متخلفان را رد می کند. دوم انکار زبانی یعنی فرد به زبان عمل متخلفان را رد می کند . سوم انکار عملی ، یعنی انکار از طریق بکار بردن شمشیر. در مورد سوم فرد برای از میان بردن ظلم و دفاع از حق و مبارزه با باطل قیام می کند. همانطور که ملاحظه شد، پاداش فرد دوم از پاداش فرد اول بیشتر است و فرد سوم در راه حق قدم برداشته و واکنش او برتر از واکنش دیگران است.
چنانچه ملاحظه می شود مبارزه با ظلم و ستمگری در مورد معین باید به صورت جنگ و تلاش قهر آمیز صورت گیرد.
بنابراین قلمرو امر بمعروف و نهی از منکر وسیع است . افراد مسئول در برابر تخلفات، چه یک عمل کوچک غیر اخلاقی که جنبة فردی  دارد و چه ظلم و بیدادگری که حیات یک جامعه را بخطر می اندازد، باید واکنش نشان دهند.
اگر در جامعه ای اصل امربمعروف و نهی از منکر رعایت گردد کسی به خود اجازه نمی دهد که به حقوق دیگران تخطی کند و اصولاً ستمگران و متجاوزان فرصتی برای استثمار و تجاوز به حقوق دیگران بدست نمی آورند. در چنین جامعه ای زمامدار ستمگر بوجود نمی آید زیرا افراد ستمگر می دانند که بمحض تجاوز به حقوق دیگران در برابر قیام مردم قرار می گیرند.
 
 جایگاه امر به معروف در قرآن
  مسأله امر به معروف از همان روزهای اول بعثت در مکه مورد عنایت اسلام بوده است.
بعنوان مثال در سورة والعصر که شعار مسلمانان به هنگام جدایی از یکدیگر بود و در اوائل بعثت در مکه نازل شده است، در جملة : تَواصَوا بِالحَق وتَواصَوا باِلصَّبر، اشاره به امر به معروف می کند.
اولین وظیفة انبیاء
قرآن، اولین وظیفة همه انبیا را امر به معروف و نهی از منکر می داند و می فرماید: «ما در میان هر امتی، پیامبری را مبعوث کردیم که مهمترین وظیفة آنان دو چیز بود: یکی امر به یکتا پرستی که بزرگ ترین معروف هاست (اَنِ اعبُدُالله)، و دوم نهی از اطاعت طاغوتها که بزرگ ترین منکرهاست (اِجتَنبُوا الطاغوتَ). »  
در سورة اعراف نیز می خوانیم : « پیامبر اسلام که نام و نشانش در تورات و انجیل آمده، اوّلین وظیفه اش امر به معروف و نهی از منکر است.  
نشانة بهترین امت
قرآن خطاب به مسلمانان می فرماید ، « شما بهترین امتی هستید که بر مرد ظاهر شده اید؛ به شرط آنکه امر به معروف و نهی از منکر کنید.»  
قرآن با آنکه بارها از اهل کتاب به خاطر تعصبات نابجا و تحریف های نامشروع و توقعات بیهوده انتقاد کرده، اما از گروهی از آنان به خاطر ایمان و تلاوت آیات الهی و امر به معروف و نهی از منکر ستایش کرده است.  
امربه معروف کاری است که خداوند انجام می دهد :
اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ والاِحسانِ  
همانا که امر به منکر کار شیطان است :
الشَّیطانُ یَعِدُکُمُ الفَقرَ و یَأمُرُکُم بِالفَحشاء  
شیطان بوعده فقر و ترس بی چیزی شما را به کارهای زشت و بخیلی وادار کند و خداوند برای رغبت به خیر و احسان شما وعده آمرزش دهد و خدا را رحمت بی منتهاست و به همه امور جهان داناست.
امر به معروف وظیفه عمومی است که قرآن می فرماید: تمام مردان و زنان با ایمان نسبت به یکدیگر حق ولایت دارند که یکدیگر را به معروف وادار کنند و از منکر باز دارند ونماز به پا دارند و زکات بپردازند.  
آنچه در این آیه جلب توجه می کند، چند نکته است :
1)    از آغاز تکلیف، همة مردم از هر سن و صنف و نژادی که باشند، بر دیگر مؤمنان حق ولایت دارند؛ یعنی امر و نهی آنان بر اساس حق ولایتی است که خداوند قرار داده است و هرگز نام دخالت بی جا، مزاحمت و فضولی بر این کار روا نیست.
2)    مقام ایمان است که به مسلمانان این حق را می دهد و این حق برای سایر مردم وجود ندارد.
3)    همیشه امر به معروف، مقدم بر نهی از منکر به کار رفته است تا به ما بفهماند که کارها را از راه مثبت پیگیری کنید و در جامعه، تنها انتقاد کننده نباشید.
4)    در این آیه، امر به معروف و نهی از منکر قبل از نمار و زکات مطرح شده است ، زیرا اقامة نماز و ادای زکات نیاز به یک سلسله تبلیغات دارد که همان امر به معروف است؛ برای مثال، در مقدمة نماز وقتی با بهترین و رساترین صدا می گوییم: «حَی علی الصّلوه»، این کلام خود امر به معروف است که بر نماز مقدم شده است. قرآن، خود اقامة نماز را نهی از منکر می داند؛ آنجا که می فرماید:
(اِنَّ الصَّلوهَ تَنهی عَنِ الفَحشاءِ و المُنَکرِ)  
5)    گرچه باید به اولویتها توجه داشت، اما آنچه مورد پسند اسلام است، سفارش به تمام معروف ها  و جلوگیری از همه منکرات است.
به عبارت دیگر، زمانی ما به جامعة دلخواه می رسیم که :
1)    مرد و زن هر دو قیام کنند.
2)    بر اساس ولایت و محبت امر و نهی کنند.
3)    از خوبیها شروع کنند.
4)    به همة نقاط مثبت و منفی توجه کنند.
این وظیفة عموم مسلمانان بود؛ اما از برخی آیات استفاده می شود که برای این دو فریضة بزرگ، گروه ویژه ای نیز لازم است.
گروه ویژه
قرآن می فرماید : از میان شما، گروهی باید دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر کنند.  
حساب این گروه از حساب وظیفة عمومی جداست. این دسته باید با قدرت و امکانات وارد عمل شوند و جلوی منکرات را بگیرند؛ برای مثال، اگر ماشینی در خیابان یک طرفه برخلاف مسیر حرکت کند، دو وظیفه وجود دارد یکی وظیفة عموم رانندگان است که تخلف او را با بوق و چراغ به او می فهمانند؛ و یک وظیفه ای هم پلیس دارد که او را جریمه می کند.
در اهمیت امر به معروف و نهی از منکر همین بس که در قرآن، نام آمرین به معروف در کنار نام انبیاء آمده است و کیفر قاتلان آنان همچون قتل انبیاست.
برخلاف بعضی که خیال می کنند رستگاری در انزوا و گوشه گیری است، قرآن، رستگاران را تنها کسانی می داند که دیگران را دعوت به خیر و امر به معروف       می کنند.  
البته، زمانی امر به معروف و نهی از منکر رمز برتری و کرامت است که این کار بر اساس ایمان و برخاسته از انگیزة الهی باشد.   
گرچه مسؤولیت علما و افراد با تقوا بیشتر است ولی امر به معروف و نهی از منکر وظیفة طرفین است و همه باید یکدیگر را به حق و صبر سفارش دهیم.   و همه یکدیگر را از منکر نهی کنیم.   و در این راه آمادة پذیرش و مشکلات باشیم.
انسان با آنکه روح خدا در او دمیده شده و جانشین او در زمین است، همچنین مورد کرامت و فضیلت خاصی است، اما به خاطر غرایز سرکش و وسوسه های شیطانی و استکبار طاغوتها بشدت نیاز به کنترل دارد و خداوند متعال انواع مهارها را برای او قرار داده است؛ از جمله :
1)    کلمة مقدس عقل به معنای عقال و وسیلة کنترل انسان است. اگر مهار عقل نباشد، انسان خیلی زود خود را نابود می کند.
2)    فطرت نیز می تواند انسان را به سوی خوبیها سوق و از بدیها باز دارد.
3)    انبیاء و فرستادگان خداوند نیز به همین منظور مبعوث شده اند.  
4)    امر به معروف و نهی از منکر نیز بهترین وسیلة ارشاد مردم است.
راستی اگر انسان این مهارها را نداشته باشد و بر اساس هوسهای درونی خود گام بردارد، آثار فتنه و فسادش تا به آسمانها کشیده می شود.  

جایگاه آمرین به معروف و ناهیان از منکر
در سورة توبه آیه های 111 و 112 می خوانیم : «خدا از مؤمنان، جانها و مالهایشان را خرید تا بهشت از آنان باشد. آنان رزمندگانی هستند که در راه خدا می جنگند، دشمنان خدا را می کشند و در راه خدا کشته می شوند. وعدة بهشت به آنان در تورات و انجیل و قرآن آمده است و چه کسی بهتر از خدا به عهد خود وفا می کند.»
سپس می فرماید: «جان دادن و بهشت گرفتن برای شما مبارک باشد و خود را به این معامله بشارت دهید که ستگاری بزرگی است.»
در ادامه می فرماید: این مؤمنان جان بر کف، هم از لغزش های خود توبه می کنند، هم خدا را می پرستند و ستایش می کنند، و هم اهل روزه و رکوع و سجودند. این افرادند که امر به معروف و نهی از منکر می کنند و حدود الهی را پاس می دارند.»
با یک نگاه سطحی به این دو آیه، سیما و صفات آمرین به معروف بر همة ما روشن می شود. آنها افرادی جان بر کف و شجاع هستند. فریادشان در روز، با اشک و توبه، و رکوع و سجودشان در شب همراه است. هشدار آنان به خلافکاران، همراه با حفاظت و پاسداری خودشان از قانون الهی است.
امر به معروف در روایات
پیامبر اکرم (ص) فرمود : آمران به معروف، خلیفة خدا در زمین هستند.  
در حدیث دیگر می خوانیم : « خداوند، دشمن مؤمن بی دین است. پرسیدند یا رسول الله! مگر مؤمن بی دین می شود؟ فرمود: مسلمانی که امر به معروف نکند، بی دین است. »  
حضرت علی (ع) فرمود: نهی از منکر، به خاک مالیدن بینی فاسقان است.  
امر به معروف و نهی از منکر دو خلق از اخلاق الهی است که هر کس این دو فریضه را یاری کند، خداوند به او عزت می دهد.  
حضرت علی (ع) می فرماید: امر به معروف و نهی از منکر برای عموم مردم یک مصلحت است (انگیزة آنان را نسبت به کار خیر زیاد می کند)، و نهی از منکر برای افراد نابخرد که گرایش به انحراف در آنان زیاد است، وسیلة کنترل قوی است.  
امام باقر علیه السلام در مقام شکایت می فرماید : «افرادی هستند که اگر نماز ضرری به مال یا جانشان بزند، آن را ترک می کنند؛ همان گونه که امر به معروف و نهی از منکر را که بزرگ ترین و شریف ترین واجبات است، به همین خاطر رها کردند.  
کسی که جلو منکر را نگیرد، همانند کسی است که مجروحی را در کنار جاده رها کند تا بمیرد.  
افراد ساکتی که در برابر خلافکار هیچ گونه عکس العملی نشان نمی دهند، مردگانی هستند در میان زندگان.
منکر مثل آتشی است که اگر با نهی شما خاموش نشود، همه چیز را می سوزاند.   اگر گزنده ای را دیدی که به سوی انسان خفته ای می رود، ولی فریاد نکشیدی، در قتل او شریکی.  
امام صادق (ع) فرمود: کسی که بتواند جلوی مفاسد را بگیرد، ولی نگیرد، دوست دارد که خداوند متعال معصیت شود. چنین کسی اعلام دشمنی با خدا کرده است.  
آری! کسی که گناه را آشکار انجام دهد، دین خدا را ذلیل و دشمنان خدا را دلشاد کرده است.
رسول خدا (ص) فرمود: گروهی هستند که نه پیامبرند و نه شهید؛ ولی مردم به مقام آنان که به خاطر امر به معروف به دست آورده اند، غبطه می خوردند.  
در قرآن می خوانیم : «قُوا اَنفسَکُم وَ اَهلیکُم ناراً» خود و بستگانتان را از آتش دوزخ حفظ کنید.
روایات ذیل این آیه می فرماید : « این حفظ باید از طریق امر به معروف و نهی از منکر صورت گیرد.»
اگر مردم در برابر منکرات سکوت کنند، قهر خدا همه را با هم خواهد گرفت :
«وَاتَّقُوا فِتنَهً لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا مِنکُم خاصَّه»
هر کس به امر به معروف و نهی از منکر ایمان ندارد، دین ندارد.  
قله دین، امر به معروف و نهی از منکر، و اجرای حدود الهی است.  
پایه و اساس دین بر امر به معروف و نهی از منکر و اجرای حدود الهی است.  
خداوند راضی نیست که در زمین معصیتی شود و اولیای او همچنان ساکت بمانند.  
رسول خدا (ص) فرمود : جبرئیل آمد و گفت که اسلام ده بخش دارد و بخش هفتم آن امر به معروف و نهی از منکر است.»
در روایات، به مسلمانی که نهی از منکر نمی کند، لقب ضعیف و بی دین داده شده و مورد غضب خداوند قرار گرفته است.  
در قرآن می خوانیم : پیامبرانی همچون داوود (ع) و عیسی (ع) به کسانی که نهی از منکر نمی کنند، لعنت فرستاده اند.  
قرآن می فرماید: نشانة حکومت صالحان و کسانی که قدرت و امکانات به آنان دادیم آن است که در زمین اقامة نماز می کنند، زکات می پردازند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند.  
آری ! حکومت اسلامی باید از هر گونه حمایت از آمران به معروف دریغ نکند. باید بطور مستقیم و با در دست داشتن امکانات تبلیغاتی و فرهنگی و هنری و اقتصادی و نظامی جلو منکرات را بگیرد و مراکز فحشا را بنندد؛ به حساب مفسدین برسد و مقررات گناه خیز را حذف کند.
امر به معروف و نهی از منکر راه انبیاء، سیرة صلحا و واجبی بزرگ است که با انجام آن، جاده ها امن و درآمدها حلال و حقوق مردم ادا می شود.
 
تاریخچه ، اهداف و وظایف کمیته امداد امام خمینی (ره)
سابقه شکل گیری و پی ریزی تشکیلات این نهاد به سالهای قبل ازپیروزی انقلاب وحدوداً سال 1342 بر می‌گردد که تعدادی از انقلابیون اول نهضت اسلامی که در زمره همراهان وهمرزمان حضرت امام خمینی (ره) قرار داشتند و بعضاً مسئولان فعلی این نهاد می‌باشند، از طرف معظم له ماموریت رسیدگی به خانواده زندانیان سیاسی، نیازمندان مبارز را به عهده داشتند.
اقدامات حمایتی وامدادی این بزرگان خصوصاً در زمان اوج گیری انقلاب اسلامی یعنی سالهای 56 و 57 که مبارزات امت مسلمان به اوج خود رسید واعتصاب و تحصن همه جا را فرا گرفت، با حمایت گسترده وفراگیر از اعتصابیون وخانواده زندانیان سیاسی ونیازمندان جامعه سیر صعودی یافت.
با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی وآغاز فعالیت مجدد بخشهای اداری، اقتصادی وفرهنگی کشور، لزوم حمایت ازنیازمندان در صدر برنامه‌های نظام قرارگرفت ودقیقاً 22 روز پس ازپیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ 14 اسفند ماه سال 1357، کمیته امدادامام بعنوان دومین نهاد انقلابی، باصدور حکم پر خیر وبرکت وتاریخی حضرت امام خمینی (ره) برای مدت نامحدود، به منظور تحقق بخشیدن به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران وولایت فقیه در حمایت وامداد محرومان ومستضعفان و خود کفاکردن آنان، تاسیس گردید.
کمیته امداد امام، به عنوان نهاد انقلابی وازنوع موسسات غیر انتفاعی وعام المنفعه می‌باشد که مرکز اصلی آن در تهران بوده ودر تمامی شهرستانها واکثر بخشهای کشور ودر بعضی نقاط خارج ازکشور دارای شعبه می‌باشد.
شورای محترم مرکزی که پس از ولایت فقیه عالیترین رکن این نهاد می‌باشد، مسئولیت کلی کارها و امور را عهده دار است. اعضا این شورا عبارتند از آقایان: حاج حبیب الله عسکر اولادی، حاج سید رضا نیری، حاج حبیب الله شفیق، حاج ابوالفضل حیدری.
این نهاد تحت نظر مستقیم مقام معظم رهبری (ولی فقیه) قرار دارد و اساسنامه آن نیز درمورخ 20/3/1366 به توشیح وتایید حضرت امام خمینی (ره) رسیده است.
اهداف و وظايف :
كميته امداد امام خميني، با هدف ياري نمودن محرومان و مستضعفان، امداد درماندگان و آسيب ديدگان و خودكفا كردن محرومان تشكيل يافته است.
خطي مشي‌هاي اساسي اين نهاد به شرح زير مي‌باشد:
1-نصب العين قرار دادن فرمايشات حضرت امام خميني (ره) قدس سره الشريف و رهنمودهاي مقام معظم رهبري در كليه سياست گذاريها و برنامه ريزيهاي حمايت از محرومان و نيازمندان.
2-تمركز كليه فعاليت‌هاي امداد امام (ره) بر محور امداد رساني و حمايت از افراد و خانوداه‌هاي نيازمند با تأكيد بر حفظ كيان خانواده و كرامت و عزت نفس آنان.
3-فقير يابي و كوشش در رفع فقر تغذيه‌اي نيازمندان و تكميل و توسعه پوشش حمايتي زنان و كودكان و بي سر پرست، سالمندان و از كار افتادگان نيازمند به عنوان اولويت نخست و مقدم داشتن حمايت نيازمندان روستايي و كمك به مهاجران روستايي براي بازگشت به روستا.
4-رده بندي مدد جويان و تمهيد و ترويج الگوي زيستي و معيشتي مناسب، با رعايت اولويتهاي امدادي و تعيين حدود شمول خدمات حمايتي، با تأكيد بر تأمين حداقل نيازهاي اساسي.
5-حمايت برنامه ريزي شده (هدفمند وزماندار) از نيازمندان و ترويج فرهنگ كار و تلاش بين افراد و خانواده‌هاي تحت پوشش با اولويت ايجاد اشتغال براي افراد مستعد و واجد شرايط، ارائه خدمات بهداشتي و درماني، توسعه بيمه‌ها و تأمين مسكن مورد نياز محرومان با رويكرد بهبود سطح زندگي آنان.
6-فراهم آوردن امكانات و زمينه رشد و اعتلاي فرهنگي و اعتقادي و بروز خلاقيت و نو آوري در بين افراد تحت حمايت به ويژه نوجوانان و جوانان.
7-گسترش فعاليت‌هاي علمي-تحقيقاتي، آماري و فن آوريهاي جديد در خصوص شناخت عوامل فقر و محروميت، شناساي فقرا و روش‌هاي فقر زدايي در كشور و اثر بخشي برنامه‌هاي حمايتي كميته امداد.
8-ترويج فرهنگ انفاق و ايثار و تقويت عوامل مقبوليت امداد امام (ره) به منظور جلب و توسعه مشاركت‌هاي مردي در حمايت از محرومان جامعه.
9-ارتقاء سطح ارتباط و هماهنگي با خيريه‌ها و مؤسسات عام المنفعه براي تعميم امر تعاون و افزايش روحيه مشاركت و همياري در حمايت از نيازمندان و افراد محروم جامعه.
10- افزایش بازدهی وکارآئی وتوسعه خدمات حمایتی با بهینه سازی تشکیلات، تامین وتربیت نیروی انسانی موردنیاز، اصلاح وبهبود روشها، محاسبه هزینه واقعی خدمات واستفاده ازفن آوریهای جدید اطلاعاتی.
11- استفاده از ظرفیت وامکانات سایر موسسات ودستگاهها در انجام امور قابل واگذاری با رعایت صرفه وصلاح امداد امام (ره) در راستای مقابله با فقر واجرای طرحهای فقرزدایی.
12- تقویت امر نظارت وبازرسی وارزیابی عملکرد کلیه واحدها ومتناسب نمودن اختیارات با مسئولیتهای محوله در واحدهای ستادی واجرائی.
 
گروههای ویژه
گرچه امر به معروف و نهی از منکر بر همه مردان و زنان مؤمن واجب است، ولی از گروه هایی، بیشتر خواسته شده است.
1- انبیاء ؛
از جمله وظایف انبیاء، امر به معروف و نهی از منکر است.  
قرآن اولین وظیفة انبیا را امر به معروفو نهی از منکر دانسته است؛ یَأمُرهُم بِالمَعرُوفِ و یَنهاهُم عَنِ المُنکَر    بعد، مسائل دیگر را بیان کرده است؛ چون اولین معروف، یکتا پرستی و اولین منکر، طاغوت پرستی است؛ اَنِ اعبُدُواللهَ وَ اجتَنِبُوا الطّاغُوت.  
2- ائمه معصومین؛
امام حسین (ع) در برابر سخنان برادرش محمد حنیفه که می گفت به طرف عراق نروید! فرمود: می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم تا به روش جدم رسول خدا عمل کرده باشم.  
3- علما و دانشمندان؛
قرآن می فرماید: چرا علما، مردم را از حرام خواری و حرام گویی باز نمی دارند؟
حضرت علی علیه السلام فرمود: دلیل هلاکت اقوام، قبل این بود که گروهی گناه می کردند و علما ساکت بودند؛ ولم ینههم الربانیون و الاحبار.  
 
قرآن  می فرماید: چرا خردمندان و برجستگان جامعه، مردم را از فساد باز          نمی دارند؟  
حضرت علی علیه السلام در سخنرانی خود فرمود : خداوند از علما خواست که در برابر پرخوری ظالم و گرسنگی مظلوم غیرت به خرج دهند.  
هرگاه بدعت (و منکری) پیدا شد، بر دانشمندان واجب است که علم خود را اظهار کنند، و گرنه لعنت خدا بر آنان باد.
امیر مؤمنان می فرماید: خداوند افراد سفیه را به خاطر گناه و افراد عاقل و دانا را به خاطر ترک نهی از منکر، از رحمت خود دور کند!  
قرآن می فرماید: نشانة حکومت صالحان و کسانی که قدرت و امکانات به آنان دادیم آن است که در زمین اقامة نماز می کنند، زکات می پردازند و امر به معروف و نهی از منکر می کنند.  
آری! حکومت اسلامی باید از هر گونه حمایت از آمران به معروف و دریغ نکند. باید بطور مستقیم و با در دست داشتن امکانات تبلیغاتی و فرهنگی و هنری و اقتصادی و نظامی جلو منکرات را بگیرد و مراکز فحشا را ببندد؛ به حساب مفسدین برسد و مقررات گناه خیز را حذف کند.

سالم سازی محیط
برای اجرای نهی از منکر باید ابتدا، مراکز و انسانهای فتنه خیز را از جامعه حذف کرد؛ زیرا بدون محو کردن آنها، نهی از منکر، مبارزه با معلول و رها کردن علت هاست. نظام و حکومتی که بنا دارد امر به معروف و نهی از منکر را احیا کند، باید برای سالمسازی محیط گامهایی بردارد، زیرا محیط و جامعه در گرایش فکری و اخلاق افراد اثر می کند.
برنامه ریزی برای پر کردن ایام فراغت جوانان، یکی دیگر از مسائلی است که در سالمسازی محیط و ترک منکر نقش دارد.
آماده کردن و در اختیار گذاشتن وسیلة رفت و برگشت برای رفتن عموم مردم به مکانهایی که رشد مردم در آنهاست.
اسلام برای سالمسازی محیط، هنرهای دستی، تربیت کودکان، و مدیریت داخلی را به زن سپرده است و تا حد امکان با سپردن کارهای مفید در محل آرام خانه، زن را از خارج شدن بدون دلیل و دور از چشم شوهر نهی فرموده است. البته، هر کجا که نیاز باشد، به زن اجازة خروج داده است؛ از جمله رفتن به مکه بدون شوهر.
آنچه محیط را فاسد می کند، رها شدن، ولگردی، بی هدفی است؛ و گرنه اسلام به زن اجازة راهپیمایی، شرکت در انتخابات، داشتن استقلال اقتصادی و سیاسی، شرکت در عالیترین کنگره های علمی، نوشتن انواع مقالات تخصصی و تربیتی و علمی را داده است.
قرآن همانطور که از بعضی از مردان نام برده، ستایش کرده و آنان را الگوی دیگران قرا رداده است، همسر فرعون را هم الگوی همة اهل ایمان در طول تاریخ قرار داده است. قرآن با الگو قرار دادن زن فرعون به دنیا ثابت کرد که زن تحت تأثیر مرد نیست؛ بلکه می تواند برخلاف انحرافات شوهر، استقلال فکری داشته باشد. زن با اینکه در خانة شوهر و سر سفره اوست، اما نیاز اقتصادی در شخصیت او اثر نمی گذارد. نان فرعون را می خورد، ولی علیه او قیام می کند. انسان می تواند جبر محیط و اقتصاد و فشار سیاسی را از بین ببرد؛ حتی اگر در خانة فرعون باشد؛ ولی با همه این مطالب ، هرچه اختلاط زن و مرد کمتر باشد، محیط به سلامت نزدیکتر و میدان برای رشد منکرات تنگتر است.
ایجاد کارگاههایی که در آن بتوان از نیروهای پاره وقت استفادة تولیدی کرد و سودی به افراد رساند.
ایجاد شغل مفید برای بیکاران و آموزش دادن کارگران ساده برای بهتر نتیجه گرفتن از منابع طبیعی و فنی؛ زیرا اشتغال، بزرگترین معروف و بیکاری زمینة انواع منکرات است.
جهت الهی، معنوی و فرهنگی دادن به کار و تمام تلاشها، طرحها و پروژه های عمرانی، درمانی و خدماتی و غافل نشدن از اصول و ارزشها.
در حدیث می خوانیم : «در میان همة صداها، سه نوع صدا را خداوند دوست دارد:

1-    صدای قلم دانشمندان؛
2-    صدای پای سربازان؛
3-    صدای چرخ زنان خانه دار که مشغول ریسندگی و بافندگی هستند.  »
ایجاد فرهنگ وکار وتلاش
امام صادق (ع) می فرماید: و تعمر الارض . آباد شدن زمین، یکی دیگر از آثار امر به معروف و نهی از منکر است؛ زیرا آبادی نیاز به تلاش و سرمایه گزاری و علاقه و تخصص و بسیج شدن و تعاون دارد که همه آنها از معروف هاست و باید به آن امر شود فاسد کردن زمین از طریق جنگ و بیکاری و رها کردن و راکد گذاشتن سرمایه ها و فتنه و تفرقه و اسراف و عیاشی است – که همه آنها از منکرات است و باید از آنها جلوگیری شود.
کار و تلاش « معروف و عبادت » شمرده می شود و بیکاری « منکر و ناپسند »
محمد بن منکدر (که از دانشمندان اهل سنت است) می گفت: باور نداشتم علی بن الحسین فرزندی به یادگار گذارد که فضل و دانشش مانند خود او باشد، تا اینکه پسرش محمد بن علی ] امام باقر (ع)[ را دیدم پس من خواستم او را موعظه کنم و اندرز دهم ولی او مرا موعظه کرد، اصحابش گفتند: به چه چیز تو را موعظه کرد؟ گفت: من در ساعتی که هوا بسیار گرم بود، به قصد اطراف مدینه بیرون رفتم و در راه به محمد بن علی برخوردم – و او مردی تنومند بود – دیدم بر دوشن دو غلام خود تکیه زده ، من با خود گفتم : بزرگی است از بزرگان قریش که در این هوای گرم برای بدست آوردن مال دنیا بیرون آمده است! اکنون او را موعظه خواهم کرد، پس نزدیک رفته بر او سلام کردم و او همچنان نفس زنان و عرق ریزان جواب سلام مرا داد، به او گفتم: خدا کارت را اصلاح کند، بزرگی از بزرگان قریش در این هوای گرم با این حال برای طلب دنیا بیرون آمده است، اگر اکنون مرگ تو در رسد و در اینحال باشی چه خواهی کرد؟ آن جناب دست از دوش آن دو غلام برداشت، روی پای خود ایستاد و فرمود : «به خدا اگر مرگ من در این حال فرا رسد، در حالی که نزد من آمده است که در حال فرمانبرداری و طاعت خداوند هستم، که به آن وسیله نیازمندی خود را از تو و از مردم دور می سازم. از این می ترسم که مرگ در حالی به سراغ من بیاید که من در حالت نافرمانی خداوند باشم.» محمد بن منکدر می گوید گفتم خدایت رحمتت کند من می خواستم تو را موعظه کنم، (اما) تو مرا موعظه کردی،  
اندیشه های خطرناک با رنگ دینی
عمربن یزید می گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم: مردی است که می گوید در خانه ام می نشینم و به نماز و روزه و عبادت پروردگار می پردازم، و روزی من خودش خواهد آمد (و نیازی به کار و تلاش برای بدست آوردن روزی ندارم).
امام صادق (ع) فرمود:
این یکی از سه گروهی است که دعایشان مستجاب نمی شود.  
این فکر که در خانه باید نشست و به عبادت پرداخت و از کار و تلاش دست کشید، «اندیشه ای خطرناک» است و «منکر» محسوب می شود. زیرا، اولاً – فرد را سربار جامعه بار می آورد و پیامبر (ص) می فرماید:
آن کس که کلَّ و سربار بر دیگران باشد، مورد لعن و نفرین واقع گردیده است
و ثانیاً – او محتاج و نیازمند دیگران می گردد.
امام صادق (ع) در یک روز تابستانی که هوا بسیار گرم بود، به دنبال کار و کسب روزی بود، شخصی بنام عبدالاعلی (که از اصحاب حضرت بود) به ایشان عرض می کند: شما که فرزند رسول خدا هستید چرا در چنین روزی خود را به زحمت می اندازی؟
امام پاسخ می دهد:
یا عبدالاعلی خرجت فی طلب الرّزق لأسغنی عن مثلک .  
ای عبدالاعلی، من بدنبال رزق و روزی بیرون آمده ام تا از مثال تو بی نیاز باشم!
ثالثاً- این گونه وابستگی ، با عزت نفس انسان ناسازگار است.
رابعاً – اگر این اندیشه، «فراگیر» شود و در جامعه اسلامی رشد یابد، خسارت غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت، زیرا، ملتی عقب افتاده، که استعدادهای خدادادیش را سرکوب نموده، و زمینه شکوفایی آن را فراهم نساخته، و در تمام ابعاد زندگیش وابسته به بیگانگان گردیده است، پدید می آید.
مردی به امام صادق (ع) عرض کرد: به خدا سوگند ما در «طلب دنیا» هستیم و دوست داریم به آن برسیم و آن را به چنگ آوریم.
امام صادق (ع) فرمود: دوست داری با آن چه کنی؟
عرض کرد: آن را خرج خود و زن و فرزند خویش نموده، بوسیله آن «صله رحم» بنمایم، صدقه بدهم، و به حج و عمره بروم:
امام صادق (ع):
لیس هذا طلب الدنیا هذا طلب الاخره  
این «طلب دنیا» (و دنیاگرایی) نیست، این بدست آوردن آخرت است.
ملاحظه نمودید چگونه پیشوایان معصوم (ع) با اندیشه ها و افکار غلط و خطرناک، که همه از مصادیق« منکر» اعتقادی و فکری است به مبارزه برخاسته و به روشنگری و ارشاد و تصحیح اندیشه ها، پرداخته اند. به روایت جالب توجه فرمایید:
عن ابی جعفر (ع) قال :     
مَن طلب ] الرزق فی [ الدّنیا استعفافاً عن النّاس و توسیعاً عَلی اَهله و تعطّفاً علی جاره لَقَی الله عزوجل یوم القیامه و وجهه مثل القمر للیله البدر.  
امام باقر (ع) فرمود:
هرکس به خاطر بی نیاز از مردم (و حفظ عزت نفس خود) و توسعه دادن زندگی برای خانواده اش ( و فراهم ساختن رفاه بیشتر) و رسیدگی دلسوزانه نسبت به همسایگان به کار و تلاش دنیا بپردازد، در روز قیامت در حالی که صورتش همانند مانند ماه شب چهارده باشد، خداوند را ملاقات خواهد کرد!
آری، خودخواهی، نیرنگ و فریب ها، خودپسندیها، و ... از مظاهر دنیاگرایی و ناپسند و منکر است. محبت و علاقة به دنیا، به طوری که مانع انجام وظیفه شرعی و انسانی و الهی شود، دنیاگرایی و مذموم است، والا آنچه در مسیر آخرت و عبودیت حق باشد، عبادت است و ارزش است و «معروف».
 
برنامه اشتغال و خودکفایی مددجویان
قال علي (ع):  اِنّ الله يحب المحترف الامين.
خداوند فرد با حرفه و درستكار را دوست مي‌دارد.
(ميزان الحكمه، ج2، ص 364)
عمران و آباداني دنيا به دست انسانها صورت مي‌گرفته است. بر اساس تلاش و كوشش انسانها امروزه شاهد پيشرفتهاي فزاينده علم و تكنولوژي و صنعت هستيم. انسان همواره با كار و تلاش زنده است و روزي او از راه فعاليت و كار و كوشش حاصل مي‌شود. دين مبين اسلام نيز همواره انسانها را به تلاش و كوشش و كسب روزي حلال و استفاده از دسترنج خود تشويق كرده است. به فرموده ائمه معصومين (ع) خداوند انسانهاي داراي شغل و حرفه را دوست مي‌دارد و تلاش و كوشش جهت به دست آوردن روزي حلال در رديف جهاد في سبيل الله عنوان شده است.
اين نهاد با الهام از تعاليم شرع مقدس همواره سعي بر اين دارد كه اصوليترين و شايسته ترين خدمات را نسبت به مدد جويان تحت حمايت انجام دهد برهمين اساس طرحها و فعاليتهاي خود كفايي را در رأس برنامه‌هاي خود قرار داده است.
بديهي است اولين قدم و اساسي ترين اقدام در اين رابطه ايجاد روحيه خود اتكايي و اعتماد به خود و روحيه علاقه به كار و عدم اتكاء به ديگران مي‌باشد.

فعاليتهاي اين نهاد در زمينه خود كفايي مدد جويان حول محور زير متمركز است:
1ـ پرداخت وامهاي خود كفايي، تهيه و واگذاري مواد اوليه و وسيله كار.
2ـ رسيدگي و نظارت بر فعاليتهاي خود كفايي خانواده ها.
3ـ ارئه آموزش‌هاي فني و حرفه اي.
4ـ كاريابي براي مدد جويان و ايجاد زمينه‌هاي لازم براي جذب مدد جويان آموزش ديده در بازاركار.
5ـ ايجاد زمينه استفاده مدد جويان از محل تسهيلات تبصره‌هاي قانون بودجه.
6ـ ايجاد زمينه دريافت وام توسط زنان روستايي سرپرست خانوار «طرح حضرت زينب (س) ».
7ـ تهيه مقدمات لازم براي خود كفايي جمعي و گروهي، از طريق كارگاههاي آموزشي و توليدي.
8ـ تأمين فضاي خودكفايي
اختصاص وامهای خودکفایی موجب شکوفایی استعدادهای خلاق افراد فاقد سرمایه در جامعه گردیده که بعضاً اختراعاتی را به ثبت رسانده ومنشاءکارآفرینی جهت همنوعان خویش درجامعه اسلامی شده‌اند.
طرحهای خودکفایی این نهاد ضمن ایجاد اشتغال به جهت ماهیت اشتغالی آن عامل توزیع عادلانه سرمایه اشتغال زایی در بخش روستا، صنایع روستایی واهرم حفظ بقاء روستاها گردیده، این مهم از عوامل بازدارنده مهاجرت به شهرها و نقش موثر درکاستن حاشیه نشینی شهرها ومعضلات مربوط به آن نیز می‌باشد.
 

 .  


انجام پایان نامه

 

پایان نامه

برای دریافت فایل کامل این مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه