انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

 پایان نامه| تیراندازی  


فهرست مطالب
عنوان                                 صفحه
فهرست
مقدمه
پيشگفتار
فصل اول : كليات
تاريخچه ورزش تيراندازي و فدراسيون‌ تيراندازي جمهوري اسلامي ايران
رشته‌هاي شناخته شده از سوي ISSF
آشنايي با اصول ايمني در تيراندازي
فصل دوم
آشنايي با تجهيزات تيراندازي
فصل سوم : فاكتورهاي اساسي در تيراندازي
آمادگي جسماني
آمادگي تكنيكي
آمادگي تاكتيكي
آمادگي رواني
فصل چهارم : تيراندازي با تپانچه
آشنايي با تكنيك‌هاي تيراندازي در تپانچه بادي
نگهداري سلاح
تنفس
چشم و مكانيزم ديد
دستگاه نشانه روي يا شكاف درجه
رها كردن ماشه
هماهنگي بين نيروهاي ايستا و پويا در رها كردن ماشه و نشانه روي
سطح آمادگي مطلوب نيروها
عمليات تكميلي
فصل پنجم : تيراندازي با تفنگ
روش اجراي تكنيك با تفنگ بادي
حالت گيري
تنفس
هدف گيري و تنظيم عناصر ديد
شليك (رها شدن ماشه)
عمليات تكميلي
فصل ششم
نحوه برگزاري مسابقات دررشته‌هاي 10 متر
فصل هفتم : آماده سازي مسابقاتي
آماده شدن براي حضور در خط آتش
فصل هشتم
تغذيه
فصل نهم
آموزش جوانان
مراحل آموزش مبتديان با استفاده از سيبلهاي آموزشي
فصل دهم
دوپينگ
منابع
 
 
مقدمه
تعليم و تعلم عبادت است
                امام خميني (ره)
آموزش از مهمترين و موثرترين طرق انتقال تجربه و زمينه ساز بروز خلاقيتها و استعدادهاي نهفته مي‌باشد. بطوري كه در غالب كشورها و مجامع پيشرفته به موضوع «آموزش» توجه ويژه‌اي مبذول نموده و تقريبا در كنار هر حركت علمي، فني، ورزشي و ... بخشي براي مباحث آموزشي، تحقيقي پيش بيني مي‌گردد.
ورزش مطرح و ارزشمند تيراندازي كه كسب مهارت در آن، مستلزم آمادگيهاي جسمي، روحي، تاكتيكي و تكنيكي مي‌باشد، با توجه به ابعاد مختلف اثر گذار، نيازمند آموزشي جامع و چند بعدي است كه در كنار مباحث فني و توانائيهاي جسمي بايد به عناصر فكري نيز تاكيد گردد.
بي ترديد بهره گيري از تجربيات و علوم ديگر كشورها و انديشمندان داخلي در عرصه ورزش تيراندازي و ارائه آن بصورت جزوات آموزشي، مي‌تواند به بالندگي و پيشرفت اين ورزش كمك شاياني نمايد و البته هرگونه حركتي در اين جهت قابل احترام و پر اهميت باشد.
مجموعه گردآوري شده حاضر كه حاصل زحمات و انديشه جمعي از همكاران محترم در كميته آموزشي فدراسيون تيراندازي ج.ا.ا مي‌باشد، يكي از نشريات ارزشمند آموزشي است كه ورزشكاران ارجمند با مطالعه دقيق و تطابق وضعيت جسمي و فكري خود مي‌توانند به علايق و مهارتهاي ذاتي خود، جهتي معقول و علمي بخشيده و موجبات پيشرفت روز افزونشان در اين عرصه فراهم آورند.
ضمن مسئله توفيق و سلامتي از درگاه لايزال الهي براي تمامي دست اندركاران حوزه آموزش، اميدوارم در آينده‌اي نزديك شاهد بروز استعدادها و خلاقيتهاي نوين و اثرگذار كه موجبات كسب افتخار براي كشور اسلامي ايران گرديده و پرچم مقدس آن را در ميادين بين المللي به اهتزاز درآورد، باشيم (انشاءا...)
دكتر اسدالله حيدري
رئيس فدراسيون تيراندازي ج.ا.ا
 
به نام خدا
پيشگفتار :
ورزش تير اندازي بويژه در چند سال اخير از رشد وتوجه روز افزوني در ميان جامعه ورزشي كشور برخوردار گرديده است و توجه به جنبه‌هاي علمي و آكادميك اين ورزش براي ارتقاء سطح كمي و كيفي تيراندازي بيش از هر زمان ديگر احساس مي‌گردد.
گرچه در گذشته تلاش‌هاي موثري در اين زمينه بعمل آمده است اما به دليل محدوديت منابع علمي و اقتصادي و همچنين فقدان يك روش واحد و هماهنگ در امر آموزش، اين ورزش همواره با كاستي‌هايي مواجه و باعث تقاطي افكار در بين مربيان و مدرسين اين رشته بوده است و اين موضوع باعث شده تا دوره‌هاي مربيگري تيراندازي از يك منبع خاص و يك روش هماهنگ آموزشي بي بهره باشد.
كميته آموزش فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران با برنامه ريزي ويژه در اين زمينه و با استفاده از تجارب و همفكري مربيان و پيشكسوتان و گردآوري مطالب از منابع مختلف موجود در دسترس، در امر تدوين و تاليف جزوات آموزشي مربيان براي دوره‌هاي مختلف مربيگري همت گمارده است تا با ايجاد وحدت رويه در شيوه اموزش مربيان و مدرسين به اين مهم دست يابد.
جزوه حاضر كه براي تدريس مربيگري درجه 3 تيراندازي تهيه شده است توسط آقاي مسعود كلهري مسئول وقت كميته آموزش و با همكاري جمعي از صاحب نظران و پيشكسوتان كه ساليان متمادي در سمت‌هاي مربي و مدرس به جامعه ورزش تيراندازي خدمت نموده‌اند گردآوري و تدوين گرديده است.
اميد است اين كتاب مورد توجه و استفاده مربيان و ورزشكاران قرار گرفته و با بهره گيري از آن بتوانند در پربار كردن علم و دانش تيراندازي در بين علاقمندان و توسعه و ميل به اهداف و آرمانهاي والاي ورزش تيراندازي در كشور پهناور جمهوري اسلامي گام‌هاي استواري بردارند.
در اينجا لازم مي‌داند از كوشش‌‌هاي بي وقفه و همكاري صميمانه خانم‌ها الهام هاشمي، زهره ميري و آقايان حسن ذوالفقاري، محسن اسماعيليان، دكتر حسام كوهپايي و محمد مهدي صولت تشكر و قدرداني بعمل آيد.
كميته آموزش
 
فصل اول
كليات :
تاريخچه ورزش تيراندازي :
با ظهور دين مبين اسلام تيراندازي هم به عنوان يك نياز و هم يك صفت ذاتي مورد توجه قرار گرفت، مهارت مسلمانان در تيراندازي يكي از پايه‌هاي اصلي پيروزي آنان در رزم بود.
پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايند: «سوار كاري و تيراندازي بياموزيد كه از بهترين ورزشها است.» و نيز فرموده‌اند: «به درستي كه خداوند با يك تير دو نفر را به بهشت مي‌برد، اول كسي كه تير را به نيت جهاد مي‌تراشد و دوم آنكه در راه خدا مي‌اندازد»
در قرن پانزدهم ميلادي، با اختراع اسلحه آتشين (تفنگ و توپ)، كم كم اهميت و نقش تيراندازي با تير و كمان در ارتشها رو به كاستي گذاشت و از آن پس بهره گيري از اين وسيله براي شكار، سرگرمي و ورزش مورد توجه قرار گرفت و مسابقات مختلفي با تير و كمان برپا گرديد.
در اوايل قرن شانزدهم ميلادي، با ساخت اسلحه‌هاي گرم و تفنگ‌هاي لوله بلند، تيراندازي در مراسم مذهبي و اعياد مختلف به صورت آداب و رسوم مردم آن زمان شكل گرفته و مسابقاتي نيز با تفنگ برگزار مي‌گرديد.
با توسعه و ساخت ابزارهاي تيراندازي با سلاح اولين مسابقات رسمي در قرن 19 ميلادي آغاز و در اولين المپيك، سال 1896 آتن در 9 رشته مختلف ورزشي برپا گرديد كه در بين آنها تيراندازي از بيشترين شركت كننده برخوردار بوده است.
سازمان‌هاي اداره كننده ورزش تيراندازي :
1- فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي ISSF :
فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي در سال 1907 تاسيس گرديد و در سال 1915 اين فدراسيون منحل شد. در سال 1915 با نام (union international de tir) UIT اتحاديه بين المللي تيراندازي مجدداً سازماندهي گرديد.
در سال 1939 فعاليت‌هاي اين فدراسيون به حالت تعليق درآمد و در سال 1947 با نام (UIT) فعاليت‌هاي خود را از سرگرفت . در پانزدهم جولاي 1998 عنوان «فدراسيون بين المللي ورزش تيراندازي» انتخاب گرديد و علامت اختصاري آن ISSF مي‌باشد. تجديد سازمان اين فدراسيون را كميته بين المللي المپيك (IOC) برعهده دارد. مكان مورد استقرار ISSF در حال حاضر در شهر مونيخ آلمان مي‌باشد.
2- فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران :
فدراسيون تيراندازي جمهوري اسلامي ايران در سال 1337 هجري شمسي مصادف با سال 1958 ميلادي تاسيس شده و تا كنون 14 نفر به عنوان رئيس فدراسيون بر آن مديريت داشته‌اند.
در حال حاضر اين فدراسيون با هيئت‌هاي تيراندازي زير مجموعه خود بالغ بر 30 هيئت در سراسر كشور مسئوليت اداره ورزش تيراندازي را برعهده دارد.
تعداد رشته‌هاي تيراندازي مورد فعال در كشور 22 رشته بوده كه به تفكيك شامل موارد ذيل است.

 
آشنايي با اصول ايمني در تيراندازي :
كليات :
مقررات مربوط به اصول ايمني، قسمتي از قوانين تكنيكي ISSF است كه در تمامي رشته‌هاي تيراندازي لازم الاجرا بوده و تيراندازان، مربيان و سرپرستان تيم‌ها بايد با آن آشنايي داشته و مطمئن شوند كه اين  قوانين اجرا مي‌شوند.
مسائل ايمني
در كشورهاي مختلف، مقررات ويژه ايمني در ميادين تيراندازي متفاوت است. به همين دليل تنها جزئيات اساسي و مهم مد نظر قرار گرفته و ايمني ميدان تير، تا حدود زيادي به شرايط محيط بستگي دارد. لذا در مواقع ضروري، كميته برگزار كننده مسابقات مي‌تواند قوانين جديدي وضع نمايد. البته كميته برگزار كننده بايد با مقررات و ضوابط ايمني ميدان آشنا بوده و اقدامات ضروري را در اين زمينه به عمل آورد. زيرا مسئوليت‌ اصلي در ايمني ميدان را بعهده خواهد داشت.
•    به منظور حفاظت از جان و تامين ايمني تيراندازان، ضرورت دارد تا عوامل اجرايي و ناظران ميدان در هنگام استفاده و جابجايي سلاح، دقت و احتياط فوق العاده‌اي اعمال نمايند. رعايت انضباط فردي براي تمام حاضرين در ميدان ضروري بوده و همچنين تيراندازان و مسئولين تيم‌ها نيز وظيفه دارند در اجراي اين مقررات و برقراري نظم، با عوامل اجرايي ميدان همكاري كنند.
•    ناظران ميدان در هر زمان كه لازم بدانند مي‌توانند تيراندازي را متوقف كنند. تيراندازان و مسئولان تيم‌ها بايد به محض مشاهده موارد خطرناك يا حادثه آفرين، ناظر ميدان يا داوران خط آتش را مطلع نمايند.
•    تنها مسئولان كنترل سلاح، داوران خط يا فرمانده ميدان مجاز به كنترل سلاح يا تجهيزات تيراندازان هستند (اين كنترل بايد در حضور تيرانداز انجام شود)
•    سلاح تنها بايد در خط آتش و پس از اعلان دستور يا علامت «شروع» يا «پر كنيد» ساچمه گذاري يا فشنگ گذاري شود.
•    تيرانداز بايد پس از شليك آخرين تير و قبل از ترك خط آتش، مطمئن شود كه فشنگ يا ساچمه در جان لوله (محل قرار گرفتن ساچمه يا فشنگ در داخل لوله) وجود ندارد.
•    تيراندازان خشك و نشانه روي تمريني تنها با اجازه فرمانده ميدان و در خط آتش يا محل تعيين شده مجاز مي‌باشد و همچنين در زمان حضور عوامل اجرائي در جلوي خط آتش، تيرانداز اجازه جابجائي يا دست زدن به سلاح را ندارد.
•    اگر تيرانداز پس از فرمان (Stop) بدون اجازه فرمانده يا ناظر ميدان، مبادرت به جابجائي يا دستكاري سلاح نمايد ممكن است از دور مسابقه حذف شود.
•    تيراندازان بايد بلافاصله پس از فرمان (Stop) تيراندازي را متوقف كرده، سلاح خود را خالي نموده و پس از اطمينان از خالي بودن سلاح آن را در حالت ضامن قرار دهند. شروع مجدد تيراندازي تنها پس از دستور يا علامت شروع تيراندازي مجاز خواهد بود.
•    تنها مسئولان رسمي ميدان مي‌توانند فرامين un load, load, Stop, Start و فرامين لازم ديگر را اعلام كنند. ناظر يا فرمانده ميدان بايد از اعلام صحيح فرامين مطمئن شود.
ايمني در باشگاه تيراندازي :
•     هنگاميكه در سالن تيراندازي، سلاح را از جعبه مربوطه آن بيرون مياوريد، براي اطمينان از خالي بودن سلاح، گلنگدن آن را باز نموده و تا قبل از شروع تيراندازي نيز آن را باز نگه داريد.
•    هميشه از خالي بودن سلاح، قبل از خارج كردن از جعبه مخصوص، گرفتن يا تحويل دادن آن به ديگران و حتي جابجائي آن به خط آتش اطمينان حاصل نمائيد.
•    تا حد امكان سلاح و مهمات را جدا از هم نگه داريد.
•    هرگز به سلاح ديگران بدون حضور و اجازه آنان دست نزنيد.
•    هنگام انجام تمرين‌هاي خشك، حتي در صورت اطمينان از خالي بودن سلاح، آن را فقط به سمت هدف يا محل امن نشانه روي كنيد.
•    از دادن سلاح به دست ديگران جداً خودداري كنيد.
ايمني در خط تيراندازي :
•    تا زمان حضور اشخاص در جلوي خط آتش، (براي نمره دادن يا تعويض هدف و يا امور ضروري) از دست زدن به سلاح خودداري نمائيد.
•    هنگام بدست گرفتن اسلحه يا حمل آن در ميادين، لوله آن را به سمت پايين نگه داريد.
•    سلاح را تنها با دستور فرمانده ميدان پركنيد.
•    بلافاصله پس از اعلام فرمان (Stop) سلاح را خالي كنيد.
نكته : در موارد ذيل بايد سلاح خود را خالي كنيد و از خالي بودن آن اطمينان حاصل كنيد.
•    زماني كه مسئله‌اي در حين تيراندازي رخ دهد.
•    زماني كه به هر دليل مي‌خواهيد خط آتش را ترك كنيد.
•    زماني كه سلاح خراب ميشود. (با نظارت فرمانده ميدان)
نكته : پس از پايان تيراندازي و قبل از خارج كردن اسلحه از خط آتش، دوباره آن را امتحان كنيد تا از خالي بودن آن مطمئن شويد و گلنگدن سلاح را تا زمان قرار دادن آن در جعبه مخصوص باز نگه داريد.
ايمني در منزل :
•    سلاح و مهمات را در مكاني مطمئن، نگهداري كنيد.
•    سلاح را از دسترس كودكان، نوجوانان (و كساني كه هنوز نمي‌توانند درست از آن استفاده كنند) دور نگه داريد.
•    سلاح را در منزل و در هنگام انتقال به اتومبيل، از نظر دور نداشته و هرگز از آن غافل نشويد.
نكته‌هاي مهم و ايمني :
•    هرگز از سلاح نو كه لوله آن تميز نشده استفاده نكنيد. زيرا روغن و گريس موجود در لوله، مي‌تواند صدمات جدي به آن وارد كند.
•    سلاح بادي را هيچگاه روغن كاري نكنيد. زيرا روغن بر اثر تراكم آن مي‌تواند باعث خطر شود.
•    هنگامي كه سلاح شما در ميدان تير خراب مي‌شود يا تصور مي‌كنيد نقصي پيدا كرده است آن را زمين بگذاريد، عقب بياييد و مسئولين خط را مطلع سازيد.
•    از تعمير سلاح يا هر گونه رفع عيب در زمان تيراندازي خودداري نماييد.
•    مطمئن شويد كه مقررات را بخوبي اجرا مي‌كنيد. غفلت از هر كدام مي‌تواند باعث بروز پيشآمد ناگواري شود.
•    سلاح را فقط در خط آتش و با دستور مسئول خط پركنيد.
•    هرگز سلاح را به سمت كسي نگيريد. (حتي اگر خالي باشد)
•    هرگز به سلاح گرم بي توجه نباشيد كه تنها لحظه‌اي غفلت، خطر آفرين خواهد بود.

 
فصل دوم
آشنايي با تجهيزات تيراندازي :
تجهيزات اختصاصي تفنگ
امروزه در زمان تماشاي يك مسابقه قهرماني ملي يا بين المللي، تيراندازاني را مشاهده مي‌كنيد كه قبل از شروع مسابقه، چمدانهاي بسيار سنگيني را حمل مي‌كنند كه هر كدام محتوي انبوهي از وسايل و تجهيزات تيراندازي است.
در سالهاي اخير، رشد كمي و كيفي تجهيزات تيراندازي نقش مهمي در پيشرفت فوق العاده ركوردهاي تيراندازي داشته و تيراندازان با تجربه جهت تكميل تجهيزات تيراندازي، هزينه قابل ملاحظه‌اي را متحمل شوند.
تيراندازان مبتدي در اوايل كار، مسلما نيازي به ژاكت تيراندازي ندارند، زيرا تنگي و سفتي ژاكت، مانع ايجاد واكنش مناسب حواس عضلاني مي‌شود لذا به عنوان يك قانون، تيرانداز تازه وارد مي‌تواند هفته‌ها و حتي ماه‌هاي آغازين، فعاليت خود را بدون هيچ هزينه سنگي پشت سربگذارد.
انتخاب سلاح :
در بيشتر باشگاه‌هاي ورزشي تنها از چند قبضه سلاح استفاده مي‌شود در اين باشگاه‌ها ممكن است چند نفر با يك سلاح تمرين كنند اين امر مي‌تواند در كارايي تيراندازاني كه مي‌خواهن به سطوح بالايي از مهارت برسند تاثير منفي بگذارد. حال چنانچه، مصمم به پيشرفت در اين رشته هستيد، بايد از سلاح شخصي استفاده كنيد.

..

انجام پایان نامه 

 

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه