انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

 پایان نامه |قرنطینه نباتی و برخي از اصول و استانداردهاي مرتبط با قرنطينه داخلي

پایان نامه
                              
قرنطينه نباتي
و برخي از اصول و استانداردهاي مرتبط با قرنطينه داخلي
فهرست مطالب
عنوان     صفحه
فصل اول
كليات    1
1-نگاهي گذرا بر مبارزه با آفات گياهي    2
2-قرنطينه    4
3-سابقه قرنطينه در دنيا     4
4-سابقه قرنطينه در ايران    5
5-همكاري هاي بين المللي حفظ نباتات     7
6-مفاهيم كاربردي اصطلاحات بهداشت گياهي    10
فصل دوم:
استانداردهاي بين المللي موازين بهداشت گياهي    14
1-آفات بومي    15
2-آفت قرنطينه اي     15
3-عوامل قرنطينه اي     15
4-نظارت و مراقبت بر وضعيت آفات گياهي در منطقه     15
5-نظارت و مراقبت بر منابع عمومي اطلاعات    16
6-نظارت و مراقبت با انجام بازديدهاي ويژه     16
7-بازديدهاي ويژه از آفت    17
8-بازديدهاي ويژه از كالا    18
9-نظارت صحيح     19
10-نيازهاي فني خدمات تشخيص    19
11-ثبت و نگهداري    19
12-تعيين وضعيت آفت    20
13-شرايط كلي براي تعيين وضعيت آفت    21
14-سوابق آفت    21
15-اعتبار اطلاعات مربوط به آفت    22
16-ناحيه عاري از آفت    24
17-شرايط كلي نواحي عاري از آفت    25
18-برنامه ريشه كني آفت    28
19-فرايند برنامه ريشه كني    28
20-تيم مديريت و اجراي برنامه ريشه كني    29
21- شرايط قرنطينه اي شدن آفت    34
22- رفتار و خصوصيات عوامل غير بومي و جديد     34
23- مقايسه آفات قرنطينه اي و آفات غير قرنطينه اي تحت كنترل و آفات معمولي    38
24-بازرسي    42
25-بازرسي عيني    43
26-بازرسي ويژه     44
27-كلاس بندي كالاهاي كشاورزي و چگونگي نمونه برداري از آنها    45
28-كالاهاي كلاس يك     50
29-كالاهاي كلاس دو     50
30-كالاهاي كلاس سه     52
31-كالاهاي كالاي چهار    53
32-كالاهاي كلاس پنج     55
33-كالاهاي كلاس شش    56
34-كالاهاي كلاس هفت     58
35-كالاهاي كلاس هشت     58
36-كالاهاي كلاس نه     59
37-كالاهاي كلاس ده    61
فصل سوم: بازرسي و جمع آوري آفات منطقه و چگونگي صدور گواهي بهداشت نباتي
1-روش هاي جمع آوري نمونه حشرات     63
2-نگهداري شفيره و تخم  حشرات     65
3-باز و پهن كردن (اتاله كردن) و خشك كردن حشرات    67
4-تهيه پرپاراسيون لارو و حشره    68
5-فرمول تهيه الكل هاي مختلف الغلضه    69
6-تخمين ميزان الودگي مزارع و باغات به آفات گياهي    70
7-محاسبه تخمين آلودگي دانه ها در انبار    74
8-فهرست عوامل قرنطينه داخلي مزارع و باغ هاي كشور در ده ساله اخير    78
9-اقدامات بهداشت گياهي براي جلوگيري از انتقال، ريشه كني و كنترل عوامل قرنطينه داخلي در مناطق آلوده كشور    80
10-مقررات صدور گواهي بهداشت نباتي براي كالاهاي صادراتي    83
11-اهداف و مسئوليت هاي مديريت سيستم صدور گواهي بهداشت نباتي    84
12-مسئوليت هاي بازرس    86
13-جايگزيني گواهي بهداشت مفقود شده     87
14-مسئوليت هاي صادر كننده كالا     88
15-روند كار بازرسي و صدور گواهي بهداشت گياهي    89
منابع    90
 
    
فصل اول
كليات
 
1- نگاهي گذرا بر مبارزه با آفات
 مبارزه با آفات بمنظور جلوگيري از خسارات وارده از آنها در كشتزارها و باغها از اوايل قرن هيجدهم ميلادي در دنيا متداول گرديد و با پيشرفت علوم، فن‌آوري و كشف و ساخت تركيبات شيميايي آفت كش بشر موفق گرديد تا بمقدار قابل توجهي از زيان اقتصادي آفات پيشگيري نمايد. اجداد ما در دورانهاي خيلي گذشته در برابر حمله و طغيان آفات عاجز وناتوان بوده و در امر كنترل آنها موفق نبودند. عمليات اوليه كنترل در گذشته‌هاي دور بر اعتقادات مذهبي و يا بر تصوف و اعتقاد به جادو وخرافات استوار بوده است. بعنوان نمونه ذكر يكي دو مثال كوتاه خالي از لطافت نيست:
 قاسم ابن يوسف انونصري هروي نوه شيخ ابونصر طبسي مشهور به پير حاجات كه در هرات سكني داشته دركتاب الرشاد الزراعه كه در تاريخ 921 هجري قمري نگاشته در خصوص دفع ملخ چنين نقل مي‌كند « و آنچه زراعت را نقصان مي‌رساند دعا بر چهار گوشه زمين بر سر چوب كنند بلاها را بگرداند .» جالينوس حكيم گويد « هر كه ملخ سبز را كه در ميان گياه بود بگيرد و در ميان كشتزار آويزد ديگر ملخان از آنجا بگريزند و يا هر كه ملخ را بزهره گاو بيالايد پس بكارد هيچ چيز بدان كشت زيان نرساند .» با گذشت زمان بشر از خواص ضد آفت برخي ازگياهان و املاح معدني پي برد و تجارب تازه‌اي از روشهاي كنترل آفات را آموخت. بعنوان نمونه چند مثال ديگر از الرشاد الزراعه نقل مي‌گردد :
دفع ملخ: هر كه تخم حنظل را با آب بجوشاند چنانچه آب نيك تلخ شود پس قدري نمك بروي افكند و بگرد كشت افشاند ملخ از آن حوالي بگريزد . براي دفع كرم ،‌ديگر هر كه خواهد كه كرم نباشد در باغ و زمين ،‌حنا را با آب ببايد جوشانيد و پيش از آفتاب برآمدن ،‌بگرد زمين افشاند و تخم حنظل نيز مناسب است .
 براي محافظت بذر:  افلاطون حكيم گويد چون برگ درخت سرويا برگ چغندر با تخمي كه زراعت خواهد شد مخلوط كرده در خانه نگاه دارند ، هيچ آفت بدان تخم نرسد تا وقتي كه زراعت خواهد شد .
 محافظت غله در انبار از موش: انبار از نم و بخار و اصطبل و چهار پايان و مزبله و موضعي كه دباغان كار مي‌كنند و از حمام و آتش خانه ومطبخ دور باشد و خاكي كه با آن اين خانه بنا كنند خاك خالص بايد و آن گل كه زمين و ديوار خانه به آن اندود شود جو عوض كاه با آن گل مخلوط سازند از موش محفوظ بماند و همچين از او ساير حيوانات موذي دور باشد و اگر زمينش نمناك بود بواسطه نم گندم و جو و غير آن ، پايدار نماند و شپشه و كرم در وي افتد و مغز آن بخورند و نابود گردد .
 همانطور كه در بالا اشاره شد در دو سه قرن اخير بوده است كه انسان با كشف آفت كشها ( بخصوص بعد از جنگ جهاني دوم ) و تدوين روشهاي نوين كنترل آفات تحول عظيمي در امر حفظ نباتات و فراورده‌هاي گياهي پديد آورد و اين تحولات همچنان ادامه دارد. با گسترش تبادل كالاهاي كشاورزي در ميان اقوام و ملل گوناگون ، آفات و بيماريهاي گياهي و علفهاي هرز از مبادي اوليه و زيستگاههاي طبيعي خود نيز جابجا و مسايل و مشكلات عديده‌اي براي زراعات و باغات و محصولات گياهي كشوهاي مقصد ايجاد نموده و مي‌نمايد و اين امر موجب گرديد تا كشورها براي سلامت وحفاظت از ساكنين گياهي و مردم خود دست به اقدامات لازم بزنند .


2- قرنطينه             Quarantine
قرنطينه در اصل Quadriginata (به زبان لاتين ) بوده كه در زبان ايتاليائي Quarantina و در زبان فرانسوي Quarantaine ناميده شده و به اختصار Quarantine گفته مي‌شود كه با هدف جلوگيري از ورود و استقرار و اشاعه بيماريهاي مسري بخصوص طاعون از مرزها ( بخصوص مرزهاي آبي ) اعمال مي‌شده و در بنادر تا 40 روز (از دوره كمون عامل بيماري تا ظهور علائم مرض) از تخليه كشتي ها ممانعت بعمل مي آمد .
3-  سابقه قرنطينه در دنيا :
قرنطينه انساني در سال 1374 ميلادي ( قرن چهاردهم ) در ايتاليا و بمنظور پيشگيري از شيوع و انتشار بيماريهاي ساريه نظير طاعون تصويب گرديده و بمورد اجرا گذاشته شد . قرنطينه دامي درسال 1884 ميلادي در آمريكا به تصويب رسيد و هدف از آن جلوگيري از سرايت و اشاعه بيماريهاي مسري دامي بود .
 قرنطينه گياهي: براي اولين بار در سال 1876 در فرانسه و بمنظور جلوگيري از شيوع و اشاعه آفت مهم مو (شته فيلوكسرا ) پايه ريزي گرديد و بعد از آن در سال 1883 در آمريكا و در سال 1887 درانگلستان به تصويب رسيده و به اجرا درآمده است. لزوم تعيين و تصويب و اجراي ضوابط و مقررات قانوني براي قرنطينه نباتي ناشي از وقوع دو حادثه تلخ تاريخي در اروپا در طي سالهاي 1847 ميلادي با طغيان سفيدك دروغي سيب زميني و 1859 با طغيان سفيدك دروغي مو بوده است .
4-  سابقه قرنطينه نباتي در ايران :
اولين ضابطه قرنطينه گياهي در ده ماده تنظيم و دراواخر شهريور 1314 تصويب و درخصوص مقررات واردات بذر و ساير قسمتهاي نباتي از خارجه جهت تامين صحت نباتات بود ، كه توسط اداره پنبه و تفتيش صحي نباتات به اجرا در آمد اگر چه با اجراي مفادي از اين نظامنامه مشكلات معتلابه موجود مرتفع شد اما اين مقررات با توسعه زراعتهاي پنبه ، چغندرقند ، توتون و برنج و غلات وحبوبات و احداث باغهاي مركبات و ميوه و معالاً توسعه مبادلات كالاهاي كشاورزي مطابقت نداشت. لذا در سال 1325 دومين نظام نامه قرنطينه نباتي ايران در دو فصل شامل كليات و واردات و 20 ماده تصويب و توسط اداره كل دفع آفات نباتي اجرا گرديد .
 توسعه و پيشرفت كشاورزي ،‌افزايش سطح روابط بين‌المللي و داد و ستد فرآورده‌هاي كشاوري و توجه ويژه كشورها به امر پيشگيري از ورود و شيوع آفات و بيماريهاي قرنطينه‌اي و مطالبه گواهي بهداشت نباتي براي واردات كالاهاي كشاورزي ، وزارت كشاورزي را بر آن واداشت تا نسبت به تاسيس اداره كل قرنطينه نباتي اقدام نمايد كه اين مهم در سال 1341 واقع گرديد .
 در اين دوران نسبت به توسعه مراكز قرنطينه از سه مركز به دوازده مركز وتامين پرسنل متخصص ( از 4 نفر به حدود 20 نفر ) و تهيه وسايل فني و آزمايشگاهي و ادوات مورد نياز اقدمات قابل توجهي بعمل آورد. بروز آفت كرم خاردار پنبه و طغيان آن در منطقه عاري از اين آفت در گرگان و گنبد در تابستان سال 1345 سرو صداي زيادي به پا كرد و تمام مقامات و مسئولان مربوطه محاكمه و تنبيه شدند. بروز كرم خاردار تهولي در تشكيلات مبارزه با آفات ايجاد كرد و منجر به تصويب سومين نظامنامه حفظ نباتات و قرنطينه گياهي در كشور يعني قانون و آئين نامه حفظ نباتات در سال 1346 گرديد . از تاريخ تصويب اين قانون سازمان حفظ نباتات وزارت كشاورزي تشكيل گرديد و داراي شورائي متشكل از وزير كشاورزي (رياست شورا) معاون فني وزارت كشاورزي، معاون وزارت دارائي، معاون وزارت كشور، معاون وزارت بهداري و رئيس موسسه بررسي آفات، رئيس سازمان حفظ نباتات، مدير عامل شركت پخش كود و سه نفر كارشناس دفع آفات با انتخاب وزير كشاورزي و با جلسات ماهانه شد. قانون حفظ نباتات در 25 ماده و 8 تبصره در 12/2/1346و آئين نامه اجرايي قانون حفظ نباتات كه مشتمل بر4 فصل ( فصل 1 كليات فصل 2 قرنطينه فصل 3 شركتهاي خصوصي و دفع آفات فصل 4 سموم) و 59 ماده و 26 تبصره است توسط هيئت وزيران درجلسه مورخ 4/10/46 تصويب وبمورد اجرا درآمد.
 
5- همكاريهاي بين‌المللي حفظ نباتات
 آفات قرنطينه‌اي از مشكلات اساسي كشاورزي همه كشورهاست و حل اين معضل بهمكاري كشورهاي مختلف نيازمند است . در واقع از قرن گذشته بود كه براي اين مشكل و ايجاد تسهيلات لازم براي مبادله كالاهاي كشاورزي همكاريها و تشكيلات بين‌المللي ايجاد گرديد.
 اولين قرارداد بين‌المللي بهداشت گياهي درسال 1881 بنام قرارداد فيلوكسرا ( كنوانسيون فيلوكسرا ) بين كشورهاي فرانسه و آلمان و اتريش ، مجارستان ، پرتقال و سوئيس براي بازرسي صادرات و واردات ( مو ) منعقد گرديد كه بعداً 11 كشور ديگر به آن كنوانسون ملحق شدند دومين قرارداد بين المللي درسال1914 با شركت 30 كشور منعقد و مقرر گرديد كه هر كشور نسبت به تاسيس سازماني جهت تدوين و تصويب و اجراي مقررات قرنطينه و بهداشت گياهي اقدام و امر بازرسي بر صادرات و واردات را اعمال نمايد . سومين قرارداد در سال 1929 با شركت 46 كشور تشكيل و طرح نهايي قرنطينه تصويب و مقرر گرديد تا هر كشور با توسعه تشكيلات و سرويس دفع آفات و قرنطينه نباتي، معاينه و بازرسي زراعت و خزانه‌‌ها رادر كشور خود به مورد اجرا در آورد . اين موافقت نامه در حقيقت اولين نشانه‌هاي بروز آگاهيهاي بين‌المللي برامر قرنطينه بعنوان ضامن توسعه كشاورزي و امنيت غذا بوده است. پس از جنگ جهاني دوم مهمترين قرارداد و عهدنامه بين‌المللي حفظ نباتات يا International plant protection convention كه متضمن نكات اساسي در زمينه بهداشت گياهي بود در سال 1951 توسط FAO به تصويب رسيد ودر سال بعد به اجرا در آمد كه بموجب آن توسعه و تكميل تشكيلات بهداشت گياهي و بكارگيري گواهي بهداشت نباتي استاندارد براي محصولات كشاورزي صادراتي به دولت‌هاي عضو توصيه و تاكيد گرديد. دولت ايران در سال 1972 يا (1351) به عضويت اين پيمان درآمد و درحال حاضر 116 كشور در I.P.P.C عضويت دارند . اين كنوانسيون تا كنون دوبار يكي در سال 1979 و ديگري در سال 1997 مورد تجديد نظر واقع كه متن دوم توسط 37 كشور امضاء شده است .
قانون ومقررات قرنطينه توسط مقامات ذيصلاح تنظيم و بوسيله پارلمان و يا هيئت دولت‌ها تصويب و بمرحله اجرا گذاشته مي شود . اين مقررات توليد و دادو ستد محصولات گياهي را تحت كنترل و بازرسي بهداشتي قرار داده و آنرا مقيد و متعهد به اعمال شرايط خاص و تضمين سلامت كالا مي‌سازد. به اين ترتيب، جلوگيري از ورود و جابجايي آفات و بيماريهاي گياهي و شرايط بازرگاني بين‌المللي، گياه و اندامهاي گياهي بر مبناي قانون استواركه هدف نهائي آن تامين بهداشت گياهي و حفاظت محصولات كشاورزي در برابر ورود و خسارت آفاتي است كه در آن كشور شيوع نداشته و يا دامنه انتشار آنها محدود است . اين قوانين نه تنها در سر حدات و مرزها قابل اجراست بلكه در داخل كشور نيز براي جلوگيري از جابجايي و انتشار آفات و بيماريهاي گياهي از نواحي آلوده به مناطق سالم اعمال مي‌گردد (قرنطينه داخلي)‌ و بدين طريق ورود و خروج ميوه و يا نهال به علت آلودگي به حشره يا عامل بيمايزا از محلي به محل ديگر ممنوع يا منوط به اعمال شرايط بهداشتي مي‌گردد .
 مهمترين فرازهاي متن تجديدنظر شده پيمان بين المللي حفظ نباتات كه داراي 23 ماده و 77 بند و 54 تبصره است عبارت مي‌باشد از اينكه اعضاء با به رسميت شناختن لزوم همكار‌يهاي بين‌المللي براي مهار آفات فراورده‌هاي نباتي و ممانعت از انتشار جهاني آنها، با به رسميت شناختن اينكه مقررات بهداشت نباتي از نظر فني بايد روشن بوده و مورد قبول همگان و بي‌تبعيض و شفاف وعاري از پنهانكاري باشد. با تمايل به تضمين هماهنگي با مقررات و تهيه چارچوب و ضوابط استاندارد براي تنفيذ آنها و با احترام به قوانين بين‌المللي در خصوص حفاظت از گياهان، سلامتي انسانها و حيوانات و محيط زيست و اعمال مقررات بهداشتي و بهداشت نباتي موافقت كردند تا اهداف: تامين روشهاي متعارف و موثر براي ممانعت از ورود و انتشار آفات فرآورده‌هاي كشاورزي، مسئوليت اجراي الزامات و تعهدات و استانداردهاي كنوانسيون در سرزمينهاي تحت سلطه خود، مشمول نمودن فرآورده‌ها، انبارها، بسته‌بنديها، كانتي نرها ، خاك و غيرو به مقررات بهداشت گياهي، ايجاد تشكيلات سازمان حفظ نباتات و قرنطينه گياهي دركشور خود، تهيه ليست آفات قرنطينه‌اي و غير قرنطينه‌اي مهم و انتشار آنها، بكارگيري مقررات گواهي بهداشت نباتي و شركت درعمليات گروهي و همكاري در توسعه استانداردها محقق شود .

6- مفاهيم كاربردي اصطلاحات بهداشت گياهي
Commodity (‌كالا – متاع – جنس ) : نوعي از گياه ، توليدات گياهي يا فرآورده‌هاي آنهاست كه براي تجارت يا مناسبت‌‌ها و اهداف ديگر نقل مكان مي‌شود .
 Commodity pest (‌ليست آفات كالا ) : ليست آفات منطقه‌اي كه با كالاي خاصي در ارتباط ميباشند .
Consignment( محموله ) : حجمي از گياه يا توليدات گياهي يا كالاهاي مشمول مقررات كه از كشوري به كشور ديگر با يك گواهي بهداشت منتقل مي‌گردد. يك محموله ممكنست شامل يك يا چند بهر ( Lot) باشد.  
Certificate (‌گواهي ) : سند رسمي كه وضعيت و موضوع شرايط بهداشت گياهي هر محموله را گواهي مي‌كند .
(P.C) Phytosanitary certificate (‌گواهي بهداشت گياهي ) : گواهي معتبر و مستندي كه توسط بخش قرنطينه سازمان حفظ نباتات و يا نمايندگيهاي آن طبق الگوي كنوانسيون بين‌المللي حفظ نباتات تنظيم و براي محموله مورد تقضا صادر و شامل مشخصات محموله و توضيحات اضافي و چگونگي رفع آلودگي و آفت زدايي محموله بوده و باامضاء و مهر قرنطينه سازمان حفظ نباتات ممهور ميگردد .
Area( ناحيه ) : تعريف رسمي يك ناحيه و منطقه يا كشور يا قسمتي از يك كشور و يا تمامي و يا قسمتهائي از چند كشور است .
Endangered area( ناحيه در معرض خطر ) : يك منطقه يا ناحيه با عوامل و شرايط محيطي مناسب براي استقرار و گسترش يك آفتي كه فعلاً در آن منطقه وجود نداشته و در صورت ورود خسارات مهم و اقتصادي ايجاد مي‌نمايد .
Survey( جستجو و تفتيش، ردگيري، تفحص و تحقيق):رويه‌اي رسمي است كه در طي يك مدت زمان معين و بمنظور تعيين مشخصات و خصوصيات جمعيت يك آفت و چگونگي وجودگونه‌هاي مختلف آن در يك منطقه اعمال مي‌گردد .
 Detection survey: بازديد و جستجو براي تعيين وجود و حضور يك آفت در يك منطقه است .
Delimiting survey: بازديد و جستجو براي تعيين حدود و مرزهاي منطقه آلوده با مناطق سالم عاري از آفت است .
Monitoring survey: جستجو و بازبيني مداوم علائم و مشخصات جمعيتي آفت براي تائيد ادامه حضور آفت است .
Establishment( استقرار ) :دايمي شدن و تداوم حضور وجوديك آفت در يك منطقه بعد از ورود آن آفت .
Introduction (‌ورود آفت ) : وروديك آفت و در نتيجه استقرار آن در منطقه.  
Introduction potential: (‌توانايي ورود آفت ) : برخورداري از توان لازم آفت براي ورود و استقرار در منطقه.
Pest free area( منطقه عاري از آفت ): منطقه‌اي كه براساس شواهد و مدارك علمي وجود و حضور يك آفت خاص و موردنظر در آنجا به اثبات نرسيده وشايع نبوده و از اين وضعيت حفاظت شده است.
spread ( انتشار ) : توسعه و انتشار جغرافيايي يك آفت در يك منطقه.  
Spread potential ( توانايي انتشار ) : توان انتشار يك آفت در يك منطقه.  
Surveillance( نظارت و مراقبت ) : فرايند رسمي جمع آوري و ثبت اطلاعات شيوع يا عدم شيوع آفت از طريق بازديد و تفتيش.  
(PRA) pest Risk Analysis فرايند تحليل شواهدو مدارك علمي و اقتصادي بمنظور تعيين وضعيت كنترلي آفت و تعيين سطح ( شدت و ضعف) مقررات بهداشت گياهي عليه آن .
Pest Risk Assessment : ارزيابي خطر يك آفت و تشخيص قرنطينه‌اي بودن آن و بررسي توان ورود آن به منطقه مورد نظر.  
Pest Risk Management : مديريت اتخاذ تصميمات براي كاهش خطرات ناشي از اعلام يك آفت قرنطينه‌اي .
Phytosanitary Measure: وضع هر گونه قانون و آئين نامه و مقرارت بهداشتي براي جلوگيري ازورود و اشاعه يك آفت قرنطينه‌اي ...
Phylosanitary regulation: اعمال رسمي اقدامات لازم بهداشتي براي جلوگيري از ورود واشاعه يك آفت قرنطينه‌اي مانند منع كشت و انتقال.  
Limit (محدود كردن): اعمال اقدامات بهداشت گياهي درداخل واطراف يك منطقه آلوده جهت پيشگيري از انتشار آفت.
control (كنترل) : سركوب،محدود يا ريشه كن كردن جمعيت يك آفت .
Interception coopa pest  (رهگيري آفت ): كشف يك آفت طي بازرسي از يك محموله وارداتي
Occuranee ( شيوع ) : وجود آفتي در يك منطقه كه رسماً غر بومي بودن و جديد بودن آن اعلام و رسماً گزارشي مبني بر سابقه آفت pest record: سندي كه اطلاعات در مورد حضور يا عدم حضور يك آفت معين در دست نباشد .
 در يك محل مشخص و در يك زمان معيني در داخل منطقه تحت شرايط تشريح شده بدست مي‌دهد .
pest status (وضعيت آفت): حضور يا عدم حضور آفت درحال حاضر در يك منطقه و در صورت امكان انتشار آن بنحوي كه با استفاده از قضاوتهاي كارشناسانه براساس شواهد فعلي و گذشته وديگر اطلاعات مربوط به آفت تعيين شده است.
Transience(ناپايداري): حضور آفتي در منطقه كه انتظار نمي‌رود به استقرار منجر گردد .
Emergency action (اقدام اضطراري): يك اقدام بهداشت گياهي فوري كه در يك وضعيت بهداشت گياهي جديد يا غير منتظره صورت مي‌گيرد .
 انجام پایان نامه

 

 

 

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

 

سفارش پایان نامه